Σε έναν τελικό που εξελίχθηκε παράσταση για έναν ρόλο, στο 54ο Τουρνουά 6Χ6 του Paradise Park για τη δεύτερη τη τάξει κατηγορία, πρωταγωνίστησε ο ΑΦΡΟΣ F.C. που… έλιωσε την Vrisko.Gr με 7-0 και έγραψε ιστορία, κατακτώντας την πρώτη “κούπα” της ιστορίας του!

Αμέσως μετά την λήξη της αναμέτρησης, παίκτες και οπαδοί έγιναν ένα κουβάρι, ενώ στη συνέχεια αναψάν καπνογόνα, έρεε άφθονη σαμπάνια λούζοντας τους ποδοσφαιριστές, και γενικότερα υπήρχε ένα κλίμα παροξυσμού και κατάνοιξης. Φυσικά το Gipedaki.gr βρισκόταν εκεί κι έκανε αναμετάδωση του αγώνα, μεταφέροντας σας τον παλμό καθ’ όλη τη διάρκεια του μεγάλου τελικού, αλλά και τα μεθεόρτια!

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, οι “παραλλαγές” ήταν καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς, με εξαίρεση το πρώτο 10λεπτό όπου οι Vrisko.Gr διμηούργησε κάποιες κλασσικές ευκαιρίες με κύριο εκφραστή τον αμυντικό της ομάδας Κυριακόπουλο, αλλά ο τερματοφύλακας Ζύμπερης βροντοφώναξε παρών!

Κόντρα στη ροή του ματς, και από μια στημένη μπάλα, ο ποδοσφαιριστής-φαινόμενο των Villagers F.C. που αγωνίζεται δανεικός μέχρι το τέλος της σεζόν στον ΑΦΡΟ, Κωνσταντίνος Βασιλείου, άνοιξε το σκορ με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ και έβαλε σε θέση οδηγού της “παραλλαγες”.

Η συνέχεια ανήκε καθολικά στον ΑΦΡΟ που χάρη σε ακόμα 2 γκολ του Βασιλείου με το κλείσιμο του 25λεπτου, αλλά και ένα του Στέλιου Τατασόπουλο με το καλησπέρα της επανάληψης, το σκόρ είχε ήδη ξεφύγει στο 4-0 και άπαντες θεωρούσαν τον νικητή δεδομένο.

Ο ΑΦΡΟΣ F.C. μάλιστα συνέχιζε να πυροβολεί και να διευρύνει το προβάδισμα του, αρχικά με κεφαλιά του Βασιλείου που σημείωσε καρέ τερμάτων, ενώ αμέσως μετά ο “μπομπέρ” με κοντινή προβολή, και ο Χόνδρος με πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, σε μια αναμέτρηση που άπαντες θα θυμούνται για πάντα!

Αυτή η κούπα, είναι ειδικά αφιερωμένη στους πολυάριθμούς τραυματίες της σεζόν: Βασίλη Καβαλάρη, Νίκο Καραβάνα και Παναγιώτη Γεωργίου που άπαντες ταλαιπωρούνται από ρήξη χιαστών και αναμένεται να επιστρέψουν από τη νέα σεζόν…

Συνθέσεις:

ΑΦΡΟΣ FC: Ζύμπερης, Παπαδάκης, Μαστρογιώργος, Κλόπ, Βασιλείου (4), Χόνδρος (1), Τατασόπουλος (2)

Vrisko.Gr: Σγάντζος Β., Σγάντζος Π., Κυριακόπουλος, Σταυρινουδάκης, Μπακαλάκος, Αντωνίου