Η πρώτη εβδομάδα των play off σε Golden & Silver League 6×6 Κηφισιάς, εξελίχθηκε σε… απολυτή επιβεβαίωση για τα φαβορί της κανονικής διάρκειας, ιδίως της δεύτερη τη τάξει κατηγορίας, που επικράτησαν εύκολα: Μοναδικές εξαιρέσεις στον κανόνα τα παιχνίδια ΑΦΡΟΣ – Livorno και Ιωνές – Blue Devils!

Αναλυτικά τα ρεπορτάζ των αναμετρήσεων:

GOLDEN LEAGUE 6X6

SILVER ARROWS – LOS KOUVADEIROS 4-4

Το πιο αμφίρροπο θεωρητικά παιχνίδι, ανάμεσα στον 4ο και τον 5ο της κανονικής διάρκειας θα κριθεί εξ ολοκλήρου στη ρεβάνς. Οι Kouvadeiros, ευτύχησαν να προηγηθούν με 0-2 στο πρώτο 5λεπτό, ωστόσο η συνέχεια ανήκε στα βέλη που πίεζαν ασφυκτικά τα καρέ του Αράπου, και κατάφεραν να μειώσουν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Μάλιστα, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ερντίτ Καγιά, οι Arrows όχι απλά ισοφάρισαν αλλά πήραν και προβάδισμα με 4-3, 7 λεπτά πριν από το φινάλε, με τον Ζήσο να “σώζει” τελικά την παρτίδα δευτερόλεπτα πριν από το τελικό σφύριγμα, ξεκινώντας ουσιαστικά τον επαναληπτικό από… μηδενική βάση!

PRANVERA – VILLAGERS FC 3-0

Τα προβλήματα απουσιών που ταλανίζουν την τελευταία περίοδο τους Villagers FC, συνεχίστηκαν και στο 1ο παιχνίδι των προημιτελικών με την Pranvera, οπού “Χωριάτες” ήταν αδύνατο να συγκροτήσουν ομάδα με περισσότερους από 4 δηλωμένους ποδοσφαιριστές. Το παιχνίδι κατέληξε ξεκούραστα στην Pranvera, και πλέον στον επαναληπτικό, οι Villagers χρειάζονται μόνο νίκη για να οδηγήσουν το ματς στην παράταση.

LIVORNO FC – ΑΦΡΟΣ FC 1-3

Η ψυχή και η φανέλα “μίλησε” στο τοπικό ντέρμπι της Μεταμόρφωσης, με τον πρωταθλητή Silver League, ΑΦΡΟ να κάνει την… έκπληξη και σε ένα -αναμενόμενα- κλειστό παιχνίδι να παίρνει σημαντικό προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς. Οι “Ιταλοί” ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα του ματς, ωστόσο οι “παραλλαγές” όχι μόνο αντεπεξήλθαν της πίεσης αλλά “πλήγωσαν” τη Livorno 2 φορές χάρη στα γκολ του Ζύμπερη. Το 2ο μέρος απέκτησε άγρια ομορφιά, η Livorno ρίσκαρε για να πλησιάσει στο σκορ, ο ΑΦΡΟΣ αμυνόταν σθεναρά, έχοντας τον Καβαλάρη σε εξαιρετική βραδιά, και έχανε σπουδαίες ευκαιρίες σε κόντρα-επιθέσεις για να διαμορφωθεί το τελικό 3-1 στο τελευταίο 10λεπτό του ματς χάρη στα γκολ των Χόνδο και Τέχο (ο οποίος σκόραρε εναντίων της παλιάς του ομάδας).

ΜΑΓΚΟΥΦΑΝΑ – AMIGOS FC 3-0 / 3-0

Το άκουσμα του 3ου Α.Α. παιχνιδιού εις βάρος των Amigos FC, την περασμένη Κυριακή, δεν καθιέρωσε μονό την Pranvera στην 1η θέση της κανονικής διάρκειας, αλλά με βάση κανονισμού αποτέλεσε και το… κύκνειο άσμα των περσινών πρωταθλητών Αθήνας, που παρά τις προσπάθειες διοργανώτριας αρχής και -κυρίως- Μαγκουφάνας να τους κρατήσουν “ζωντανούς”,  εν τέλει υπέκυψαν στις παθογένειες τις φετινής δύσκολης χρονιάς και αποχαιρετούν πρόωρα το κορυφαίο πρωτάθλημα της Αθήνας.

SILVER LEAGUE 6X6

SAN PEDRO – COCA JUNIORS 7-4

Όπως και στην κανονική διάρκεια, έτσι και στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι των Play Off, η εμπειρία της San Pedro, υπερτέρησε ενάντια στα νιάτα και τον ενθουσιασμό της Coca Juniors. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σταυρουλιδάκη (MVP) και τον Νταλάνι (χατ τρικ)  έριξε στο καναβάτσο την Coca που παρά τις φιλότιμες προσπάθειες της, στο φινάλε του ματς έχασε την επαφή της με το σκορ.

ΙΩΝΕΣ FC – BLUE DEVILS 4-4

Όταν ο Κέσκο έκανε το 3-0 στο 20ο λεπτό άπαντες πίστεψαν ότι η σεμνή τελετή ανάμεσα στην 1η και την 8η ομάδα της κανονικής διάρκειας, ωστόσο λογάριασαν χωρίς των… λαβωμένο ξενοδόχο (ονόματι μπλε διάβολο) που όχι μόνο έβγαλε αντίδραση με… μισή ομάδα αλλά παραλίγο να εξασφαλίσει και μια αδιανόητη νίκη με 3-4! Τα προσχήματα κράτησε ο Ζύμπερης με ένα τυχερό γκολ (η μπάλα πήρε ύψος και ξεγέλασε τον Κορρέ) στο τελευταίο 5λεπτό του ματς και ουσιαστικά όλα πλέον θα κριθούν στη ρεβάνς της Μ. Τετάρτης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ – JUVETSUS 8-2

Η Juvetsus έκανε το… λάθος να προηγηθεί μόλις στο 2′ με τον Βίνσεντ, ωστόσο η συνέχεια ήταν πιο απρόβλεπτη κι από ταινία θρίλερ, και μάλλον καθόλου βολική για τους “μπιανκονέρι”! Με… Χαϊλάντερ τον Χαραλαμπίδη που ότι έκανε… έβγαινε η Αναγέννηση πλήγωσε 8 αναπάντητες φορές την ομάδα του Γιάννη Πρίνου, και έφτασε σε μια  μεγάλη σε έκταση νίκη, πλην όμως τιμητική. Τα 6 γκολ του σπουδαίου επιθετικού έκαναν επίδειξη ανωτερότητας πριν μειώσει στο τελικό σκορ ο Μάρκου, ωστόσο η Juvetsus έχει τη στόφα της ομάδας που μπορεί να κάνει την έκπληξη και μπορεί να οδηγήσει τη σειρά των αγώνων στην παράταση.

ATTICA FC – ΑΝΑΡΧΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 9-1 / 3-0

Και σε αυτό το παιχνίδι, το φαβορί πέρασε αέρα, μόνο που εδώ χρειάστηκε λίγα λεπτά παραπάνω για να μπει η Attica σε θέση οδηγού. Κόντρα στη ροή του ματς ο Αναρχιακός προηγήθηκε στο 4′ με το Γιόσμα, ενώ στο 7′ ο Νικόπουλος έχασε κλασσική ευκαιρία για το 0-2. Κάπου εκεί τα φώτα έσβησαν για τον “λαβωμένο” Αναρχιακό, και η ομάδα του Σάκη Μαλιαρίστη άρχισε να σκοράρει κατά ρυπάς. Ιάσονας Παμπόρης ο MVP του ματς (πέτυχε χατ-τρικ), σε μια σειρά που εν αντιθέσει με τις υπόλοιπες ολοκληρώθηκε πρόωρα, λόγου του σκανδάλου με τον παράνομο ποδοσφαιριστή που απαίτησε να χρησιμοποιήσει ο Αναρχιακός στο ματς με τους Πράκτορες στο Χαλάνδρι, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα την κατακύρωση του ματς της ρεβάνς στα χαρτιά με 3-0.