Στο ματς της 7ης αγωνιστικής στον Α’ Όμιλο στο Athens League 6X6 στην Κηφισιά, η Pranvera, απέδρασε νικήτρια στο ματς κορυφής απέναντι στους Villagers FC, χάρη σε αυτογκόλ του Ζαφειράκη στο τελευταίο δευτερόλεπτο των καθυστερήσεων (!), με αποτέλεσμα το νικηφόρο 7-6 να της χαρίζει το πιο αποφασιστικό τρίποντο στη μάχη της για την κορυφή του γκρούπ στην πρώτη φάση.

Φυσικά, το παιχνίδι, διεκδικεί μια θέση στο… πάνθεον των αναμετρήσεων του Μίνι-Ποδοσφαίρου, αφού τα περιείχε όλα: Ένταση, ανατροπές, ζήλο, ποιότητα, και όλα αυτά ΠΑΝΤΑ στο πλαίσιο ρου “ευ αγωνίζεσθαι” !

Οι “Χωριάτες” προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό, με μακρινό σουτ του Μπάτσα που ξεγέλασε τον Τζόβι, αλλά από εκείνο το σημείο και εντεύθεν η Pranvera πήρε εξ ολοκλήρου τον έλεγχο του ματς, εκδηλώνοντας κατά κύματα επίθεσης, μπροστά σε μια πολύ καλά οργανωμένη άμυνα. Στο 15ο λεπτό, ένας ωραίος συνδυασμός της Pranvera έφερε την ισοφάριση από τον Σερτζιό, με αποτέλεσμα οι “Βυρωνιώτες” να οργιάσουν και μέσα σε 7 λεπτά να πετύχουν άλλα 3 γκολ με τους Σέρτζιο, Πεμαϊ και Ρομέο!

Κι ενώ άπαντες περίμεναν πως ο επίλογος γράφτηκε πρόωρα σε ακόμα ένα ντέρμπι της Pranvera, οι “Χωριάτες όχι μόνο έβγαλαν αντίδραση, αλλά σημείωσαν ακόμα και… ανατροπή 5 λεπτά πριν από το φινάλε (!) με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπάτσα (πέτυχε αλλά 4 γκολ και μοίρασε 1 ασίστ στον Ζαφειράκη), που βρέθηκε σε μεγάλη μέρα, πέτυχε πανέμορφα γκολ, ενώ δεν δίστασε να στήσει εκείνος την μπάλα στην άσπρη βούλα, στο πέναλτι που κέρδισε ο Μαρίνος Διονυσόπουλος ύστερα από χέρι του Βανάρα.

Τελικά, η Pranvera που μέχρι εκείνο το σημείο είχε παραβιάσει την εστία των Χωριατών μόλις μια φορά, κατάφερε να μιλήσει με την ποιότητα και την ρέντα της, και αφού αρχικά ισοφάρισε σε 6-6 με τον πρώτο σκόρερ της, Μάλο, να πετύχει και γκολ στις καθυστερήσεις, ύστερα από φαρμακερή σέντρα του Σέρτζιο, την οποία δεν μπόρεσε να “καθαρίσει” ο Ζαφειράκης, που άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του!

Έτσι, η Pranvera ξεφεύγει στο +6 από την 2η Coca Juniors ενώ οι Villagers FC παραμένουν μεν σε τροχιά Golden League, ωστόσο χρειάζονται νίκες οπωσδήποτε στα εναπομείναντα ματς δε, αφού πλεόν βρίσκονται στο -10 από την Pranvera, και μόλις στο +3 από την 7 θέση που οδηγεί στη Silver League!

Pranvera: Τζόβι, Παπαγιάννης Β, Πεμάϊ (1), Τζάκ, Ρομέο (1), Μπόμπ, Βανάρα, Σέρτζιο (MVP/3), Μάλο (2)

Villagers FC: Τσιγαρίδας Σ, Ζαφειράκης (1), Γαβρίδης, Ξανθόπουλος, Διονυσόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Μπάτσας (5), Τσιγαρίδας Γ.