Τη σημαντικότερη φετινή νίκης της σημείωσε η Μαγκουφάνα στο ντέρμπι κορυφής με την Attica FC στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου της Βόρειας Περιφέρειας (Κηφισιά) του Athens League με 8-6 και έκανε το αποφασιστικότερο βήμα για την κατάληψη της 1ης θέσης του γκρουπ και το μάξιμουμ μπόνους βαθμών εν όψει Β’ φάσης, έχοντας πλέον 5 νίκες σε ισάριθμα ματς!

Η ομάδα του Γιάννη Λίτση, στο άτυπο ντέρμπι των πρωταθλητών: Golden & Silver League Athens τα… χρειάστηκε από την εμφανώς βελτιωμένη Attica που επίσης είχε το απόλυτο νικών στα πρώτα 4 παιχνίδια της, σε ένα ματς το οποίο μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο όπου “γράφτηκε” το τελικό 8-6 βρισκόταν σε… τεντωμένο σχοινί!

Ο Τσιγκόπουλος έδωσε μόλις στο 2′ το προβάδισμα στους πρωταθλητές Αθήνας, αλλά η “ασημένια” πρωταθλήτρια αντεπιτέθηκε και έφερε τούμπα το ματς με τα γκολ των Παμπόρη και Χασιώτη! Το δεύτερο μάλιστα, ύστερα από εξαιρετική έμπνευση και εκτέλεση του πολυτάλαντου επιθετικού από τη μεσαία γραμμή στο ντεμπούτο του!

Στο 17′ λεπτό, διαδραματίστηκε η φάση του ματς: Όταν η Attica βγήκε σε μια από της πολλές αντεπιθέσεις της εκμεταλλεύτηκε την έξοδο του τερματοφύλακα Μουζάκη ως λίμπερο, ο Χασιώτης επιχείρησε να τον πλασάρει και τότε ο πολύπειρος γκολκίπερ χρησιμοποίησε το χέρι του εκτός περιοχής. Ο Σάκης Μαλιαρίτσης και οι ποδοσφαιριστές του διαμαρτυρήθηκαν στον διαιτητή ο οποίο θεώρησε ακούσια την πρόθεση του Μουζάκη (σύμφωνα με τη γνώμη του η μπάλα χτύπησε πρώτα στο πόδι και μετά στο χέρι του), ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Λίτσης με έναν… κεραυνό ισοφάρισε με αποτέλεσμα οι αποδοκιμασίες να διογκωθούν!

Έκτοτε η Μαγκουφάνα προηγήθηκε με 3-2 (ξανά με τον Λίτση) και πλέον δεν έμελλε να χάσει ποτέ το προβάδισμα, την ώρα που στον αντίποδα κυριαρχούσε νευρικότητα και εκνευρισμός από εκείνη τη φάση. Η τελευταία μεγάλη καλή στιγμή για να ισοφαρίσει και να κοιτάξει με άλλο μάτι το ματς, ήταν η κλασσική ευκαιρία του Χασιώτη στο 30′ όταν ο ίδιος βρέθηκε απέναντι από τον Άκη Παπαδάκη (αγωνιστικέ ύστερα από περίπου 4 μήνες και αντικατέστησε τον Μουζάκη ο οποίος αγωνίστηκε ως αμυντικός) αλλά αστόχησε σε ανεπανάληπτη ευκαιρία για να γράψει το 4-4.

Όσο κι αν προσπαθούσε η Attica να κλείσει την ψαλίδα Λίτσης και Κοντιζάς πήραν την ομάδα από το χέρι σκόραραν χατ-τρικ και ανάγκασαν την Attica απλά να προσπαθεί να βρίσκεται στο ματς με τα γκολ των Χσιώτη, Τέχο, Κέσκο δεν αποδείχθηκαν αρκετά για να “τσιμπήσει” έναν υπερπολύτιμο βαθμό. Ούτε καν, το γκολ του Δημήτρη Μαλιαρίτση στο τελευταίο λεπτό (7-6) που έδωσε κάποιες τελευταίες ελπίδες! Το γκολ του Λίτση σε υποδειγματική αντεπίθεση των καθυστερήσεων έριξε… ταφόπλακα στο ματς, και εκτός απροόπτου οδηγεί τη Μαγκουφάνα στην Golden League 6×6 ως πρώτη!

Μαγκουφάνα: Μουζάκης, Παπαδάκης, Γκαμπέσης, Τσαγκάς, Λίστης (MVP/4), Σταμάτης, Κοντιζάς (3), Τσιγκόπουλος (1)

Attica FC: Μητρόπουλος, Κορρές, Μαλιαρίτσης Π,  Μπουλαλάς, Ασημακόπουλος, Κέσκο (1), Τέχο (1), Παμπόρης (1), Χασιώτης (2), Μαλιαρίτσης Δ. (1)