Το υψηλότερο σκαλί του Αθηναϊκού ποδοσφαίρου πάτησε η Μαγκουφάνα, που νίκησε 7-5 σε μια ανεπανάληπτη “τιτανομαχία” το μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης, Θενπούδες FC, στο μεγάλο τελικό του Athens League 6×6, ο οποίος περιελάμβανε απίθανο θέαμα και πολλές ανατροπές!

Σε έναν απίθανο τελικό, οπού 2 κορυφαίοι στο είδος τους, διεκδικούσαν επί ίσοις όροις το βαρύτιμο τρόπαιο, το θέαμα δε θα μπορούσε να μη ξεχειλίζει!

Από τη μια πλευρά οι Ζέλο, Σεϊτι, Ρέτσκα και Αγγελίνας (Θενπούδες), και από την άλλη: Τζανέτος, Λίτσης, Βασιλείου και Τσιγγόπουλος (Μαγκουφάνα)

Η μητέρα των μαχών της Αθήνας, ξεκίνησε με τους Θενπούδες να βρίσκονται πιο κοντά στο ιερό δισκοπότηρο του Αθηναϊκού Μίνι-Ποδοσφαίρου, αλλά τη Μαγκουφάνα εν τέλει θριαμβεύτρια, στον 2ο τελικό της ιστορίας της στο Athens League.

Πέρυσι η πικρία της ήττας από τους Amigos (5-9) ήταν μεγάλη για την ομάδα του Γιάννη Λίτση που φέτος όντως πιο δυνατή, αλλά και προετοιμασμένη δεν παρασύρθηκε στα περσινά λάθη, και σημείωσε μια μεγάλη ανατροπή.

Οι Θενπούδες προηγήθηκαν με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Αγγελίνα στο 3′, και παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ (Λίτσης 7′, Τσιγγόπουλος 12′) όχι απλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν (Ρέτσκα 15′) αλλά να παρουν και προβάδισμα ασφαλείας ύστερα από ένα τρομερό… Ράλι εναλλασσόμενων επιθέσεων.

Ο Λίτσης θα κερδίσει πέναλτι από τον Αγγελίνα στο 18′, ωστόσο θα νικηθεί κατά κράτος από τον εκπληκτικό Μοιρώτσο από την άσπρη βούλα με αποτέλεσμα ο Σεϊτι να σκοράρει στην αντεπίθεση! Σαν να μην έφτανε αυτό, το εντυπωσιακό τακουνάκι του Ζέλο, θα βάλει τους Θενπούδες με 2 γκολ μπροστά (4-2) και τη Μαγκουφάνα να χρειάζεται πλέον κατάθεση ψυχής!

Κι όμως, η ομάδα της Πεύκης θα βγεί από το αδιέξοδο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με ένα τυχερό γκολ, κι ενώ το σουτ του Τζανέτου κόντραρε και ξεγέλασε τον Μοιρώτσο.

Το 4-3, έδωσε εκ νέου ψυχολογικά αποθέματα στη Μαγκουφάνα που μπήκε πιο ορμητικά στην επανάληψη και αρχικά ισοφάρισε με τον μάγο της, Σάκη Τζανέτο ξανά, για να σημειώσει ακόμα μια ανατροπή στην ανατροπή με τρομερό βον-πλανέ του Λίτση στο 38′!

Οι Θενπούδες που έχασαν σωρεία ευκαιριών στη συνέχεια (με Ζέλο και Σεϊτι), θα ισοφαρίσουν ξανά (5-5) με τον άνθρωπο των κρίσιμων στιγμών: Ντόναλντ Ρέτσκα, αλλά ενώ όλα έδειχνα ότι ελέγχουν το μομέντουμ, σε μια στατική φάση κόρνερ ο άνθρωπος με το πόδι του… Μίδα, ο Ξενοφών Σταμάτης, θα “μιλήσει” ξανά την πιο κρίσιμη ώρα, και με ένα σουτ με κατεύθυνση την κλειστή γωνία της αντίπαλης εστίας, θα ξεγελάσει τον Μοιρώτσο και θα βάλει μπροστά ξανά τη Μαγκουφάνα, 4 λεπτά πριν από το μεγάλο φινάλε.

Άπαντες περίμεναν αντίδραση από τους Θενπούδες αλλά μάταια. Το μικρότερο ροστέρ τους συγκριτικά με τη Μαγκουφάνα στον εν λόγω τελικό, σε συνδυασμό με τους “λαβωμένους” Ζέλο και Αγγελίνα, που έκαναν υπέρβαση εαυτού γύρισαν μπούμερανγκ στην ομάδα του Στέφανου Βαλσάμη που τα τελευταία λεπτά δυσκολευόταν να γυρίσει τη μπάλα με καθαρό μυαλό. Το κερασάκι στην πιο γλυκιά τούρτα, της ιστορίας της ομάδας της Πεύκης, θα βάλει ο MVP του ματς, Τσιγκόπουλος στις καθυστερήσεις κι ενώ οι Θενπούδες είχαν -φυσιολογικά- το μυαλό τους στην επίθεση…

Αξίζει να αναφερθεί οτι η Μαγκουφάνα γίνεται η πρώτη ομάδα της ιστορίας που συμμετέχει και στους 2 τελικούς του κορυφαίου πρωταθλήματος της Αττικής, ενώ ο Λίτσης, ο μοναδικός άνθρωπος που έχει σκοράρει και στα 2 αυτά παιχνίδια!

Θενπούδες FC: Μοιρώτσος, Βαλσάμης, Φασίτσας, Αγγελίνας (1), Κεραί, Ρέτσκα (2), Σεϊτι (1), Ζέλο (1)

Μαγκουφάνα: Δράμπαλης, Τσαγκάς, Σταμάτης (1), Γκαμπέσης, Λίτσης (2), Βασιλείου, Ντάλλης, Τζανέτος (2), Τσιγκόπουλος (MVP/2)