Ένας ημιτελικός ανάμεσα σε Ramrod II και Tifosi που για 35′ ήταν κολλημένος στο…1-1, έμελλε να κριθεί στο τελευταίο λεπτό χάρη σε γκολ του Λυμπερόπουλου (2-1), το οποίο όμως επισκιάστηκε από τις έντονες διαμαρτυρίες των “Ιταλών’ για επιθετικό φάουλ, το οποίο σύμφωνα με τη γνώμη τους δεν υπέδειξε ο διαιτητής!

Παρόλα αυτά το “διαστημόπλοιο”, θα αποδράσει με ένα σημαντικό πλεονέκτημα εν όψει της ρεβάνς, αφού πλέον, ακόμα και να ηττηθεί στη ρεβάνς, έχει το “μαξιλαράκι” της παράτασης. Με εξαίρεση λοιπόν τη φάση του 50ου λεπτού στην οποία διαμαρτύρονται οι Tifosi, και η οποία έμελλε να κρίνει την ιστορία του πρώτου παιχνιδιού, άπαντες παρακολούθησαν έναν αγώνα ο οποίος έκοβε την ανάσα.

Οι Ramrod II χρειάστηκε να αγωνιστούν αρχικά με τον Λυμπερόπουλο κάτω από τα δοκάρια (ελέω ενός μικροτραυματισμού του Βλάντικ) και χωρίς τον Χαρατσάρη στο βασικό σχήμα (ο Βασίλης Γουγουλάκης “Μουρίνιο” τον επιστράτευσε μετά το 13ο λεπτό), ωστόσο ακόμα και έτσι κατάφεραν με μια άψογη συνεργασία Συμσυρή και Σκρέττα να ανοίξουν το σκορ στο 5′. Οι Tifosi που μέχρι το 15′ αριθμούσαν 3 δοκάρια (2 Στιβακτάς – 1 Κουρούσιας) κατάφεραν να ισοφαρίσουν με πολύ ωραίο γκολ του Κανδηράκη, για να πάρουν τα ηνία μέχρι το 30ο λεπτό όπου μάλιστα έχασαν 2 κλασσικές ευκαιρίες με τον Κουρούσια, ο οποίος σε ισάριθμα τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Βλάντικ!

Παρόλα αυτά η συνέχεια ανήκε σχεδόν ολοκληρωτικά στο “διαστημόπλοιο” που έπαιξε σαν τη γάτα με το ποντίκι τους “Ιταλούς” που έχοντας σε μεγάλη μέρα τον γκολκίπερ Γκούβα, έφτασαν μια ανάσα από το να αποσπάσουν μια “χρυσή ισοπαλία!

Στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς όμως συνέβη η φάση που εν τέλει έμελλε να το καθορίσει: Οι Ramrod αναπτύχθηκαν εξαιρετικά από την αριστερή πλευρά, η μπάλα γύρισε από τον Χαρατσάρη στον Καφετζάκη ο οποίος νικήθηκε από τον Κουρούσια στη γραμμή, ωστόσο η μπάλα δεν απομακρύνθηκε αφού το διώξιμο γύρισε ύστερα από κόντρα στον Συμσυρή μέσα στην περιοχή. Ο Γκούβας έδιωξε με τις γροθιές τη μπάλα πρό του Καφετζάκη αλλά όχι αποτελεσματικά, και στη συνέχεια ο επερχόμενος Λυμπερόπουλος την έσπρωξε στο κενό τέρμα, λυτρώνοντας τους Ramrod στο φινάλε!

Οι παίκτες των Tifosi διαμαρτυρήθηκαν έντονα για φάουλ του Χαρατσάρη πάνω στον Στιβακτά στη σύγχυση εντός περιοχής, ωστόσο ο διαιτητής ήταν κατηγορηματικός και υπέδειξε αμέσως τη σέντρα. Αργότερα στο replay δε φαίνεται ξεκάθαρα αν υπάρχει επαφή που να εγείρει σφύριγμα για επιθετικό φάουλ, ενώ ελαφρώς διακρίνεται (από την οπτική γωνία της κάμερας) ότι πολύ πιθανόν, η επαφή που έκανε τον Στιβακτά να “εξουδετερωθεί” από τη φάση, να προέρχεται από το πόδι του τερματοφύλακα του Γκούβα, ο οποίος να ήταν εκείνος τελικά που “μπουρδουκλώθηκε” με τον Χαρατσάρη.

Σε κάθε περίπτωση πρόκειται για μια πολύ δύσκολη φάση, στην οποία κανείς δεν μπορεί να είναι ξεκάθαρος για το τι ακριβώς έπρεπε να αποφανθεί ο διαιτητής…

Ramrod II: Βλάντικ, Λυμπερόπουλος (MVP/1), Συμσυρής, Αντρεόπουλος, Καφετζάκης, Καλλιγάς, Χαρατσάρης, Σκρέττας (1)

Tifosi FC: Γκούβας, Στιβακτάς, Μπάρας, Μανίας, Παπακωνσταντίνου, Κουρούσιας, Κανδηράκης (1)