Η επίπονη διαδικασία των “μπαράζ” για το τελευταίο μαγικό εισιτήριο στο “Final Four Athens” σε Golden & Silver League, ανέδειξε νικήτριες της 2 ομάδες της Κηφισιάς: Pranvera και Attica FC, με την πρώτη να προκρίνεται δια πυρός και σιδήρου, ενώ η δεύτερη αντίστοιχα να σημειώνει περίπατο!

Η μεν Pranvera, αν και ακλόνητο φαβορί του γκρουπ των δευτεραθλητών της Golden League, τα “χρειάστηκε” και με το παραπάνω στην 3η και τελευταία αγωνιστική, όταν στις λεπτομέρειες και χάρη σε μια χρυσή ισοπαλία από τη Μικτή Κόσμου (4-4) θα αποδράσει τελικά από το Ρέντη!

Οι 2 ομάδες ισοβαθμούσαν στους 3 βαθμούς έχοντας αμφότερες επικρατήσει επί της Power FC, ωστόσο χάρη στην καλύτερη διαφορά τερμάτων η Pranvera “βολευόταν” και με την ισοπαλία, την οποία εξασφάλισε εν τέλει με νύχια και με δόντια!

Η Μικτή εκμεταλλευόμενη τη δύναμη της έδρας “ταμπουρώθηκε” και με 2 αντεπιθέσεις-φωτιά θα καταφέρει πριν το 10′ να προηγηθεί με 2-0 χάρη στα γκολ των Αϊδόνη και Σιδηρόπουλου! Η αποχώρηση του “λαβωμένου” Καϊσιδη ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Κυριακόπουλο, έφερε τα πάνω κάτω στη σύνθεση της Μικτής, που είδε την Pranvera με αντεπίθεση διαρκείας να κάνει το 2-3 χάρη στα γκολ των Μάλο και Αλεξ Μπιμάϊ (2).

Παρόλα αυτά, η Μικτή όχι μόνο δε θα το βάλει κάτω, αλλά συνεπικουρούμενη του μέχρι στιγμής κορυφαίου ποδοσφαιριστή του Athens League, Βλάντι Καϊσιδη (ο οποίος πέρασε εκ νέου στο ματς) θα ισοφαρίσει εκ νέου στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, και πάλι με τον Αϊδονη.

Το 2ο ημίχρονο ήταν πιο “κλειστό” για αμφότερες, ωστόσο η Μικτή ήταν και πάλι που θα προηγηθεί με 4-3 ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Καϊσιδη, ασταθής επέμβαση του κορυφαίου κατά τα άλλα Τζοβι, και κοντινό πλασέ από τον Αλευριάδη. Το 4-4 θα γίνει όμως δευτερόλεπτα αργότερα από τον κορυφαίο το παιχνιδιού, Μπιμπάϊ (χατ τρικ) και κάπου εκεί η Pranvera θα υπερτερήσει στο physical game, γεγονός που της κόστισε και… 4 κίτρινες κάρτες.

Η Μικτή κι ενώ απέμεναν 10 λεπτά, έκανε την απέλπιδα προσπάθεια της στο φινάλε, ωστόσο τόσο ο Τζόβι, όσο και η ατυχία θα “σφραγίσουν” μετά χιλίων κόπων και βασάνων το εισιτήριο του Final Four στην Pranvera!

Στη Silver League των φιναλιστ, τα πράγματα ήταν πιο ξεκάθαρα μιας και η άνετη νίκη της Attica (10-3) επί της Atletico από τη 2η αγωνιστική, ουσιαστικά την έφερνε “αγκαλιά” με το Final Four και αυτό γιατί την πρώτη αγωνιστική η ομάδα των Αμπελοκήπων είχε συντρίψει επίσης τη Loca (9-5) στο Χαλάνδρι, γεγονός που απαιτούσε νίκη-ανατροπή της Loca με επικών διαστάσεών, με διαφορά τερμάτων 6 γκολ και πάνω!

Η αλήθεια είναι, πως μέχρι το 13′ πολλοί πίστεψαν στο… θαύμα, μιας και η αφιονισμένη Loca Estrada θα προηγηθεί ακόμα και με 3-1 (!) χάρη στα γκολ των Σκαρλάτο, Τάτσιο και Κολποδίνο.

Η συνέχεια όμως δε θα είναι αναμενόμενη, αφενός , λόγω της πίεσης των γκολ που είχε να διαχιριστεί η ομάδα του Περιστερίου, αλλά κυρίως και για το γεγονός ότι η ποιότητα της Attica δεν άργησε να φανεί…

Με μεγάλο πρωταγωνιστή το Δημήτρη Μαλιαρίτση που πέτυχε 4 γκολ (44 συνολικά στο Athens League) και την υπόλοιπη ομάδα on fire, θα εξασφαλίσει τελικά μια μεγάλη νίκη με 4-9 και θα προκριθεί πανηγυρικά στην τελική φάση με 2/2!