Σε ματς που έσπασε καρδιές αναδείχθηκε το μεγάλο ντέρμπι του Α’ ομίλου της Νότιας Περιφέρειας (Ταύρος) με την Pranvera και τους Πόντιους FC, αφού τα περιελάμβανε όλα: Γκόλ, ανατροπές, πέναλτι, κόκκινες, θέαμα, με τους τελευταίους να χαμογελούν όμως στο τέλος και να επικρατούν με 6-5!

Μάλιστα, η Pranvera κρατούσε το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο 4λεπτο (46′) με 4-3 αλλά… ένα καταστροφικό (έτσι όπως αποδείχθηκε) ταιμ-άουτ το οποίο πήρε η ομάδα του Δημήτρη Παπαγιάννη, κι ένα 2λεπτό-φωτιά από τον αρχισκόρερ της διοργάνωσης, Τάσο Σιδηρόπουλο ο οποίος πέτυχε 3 γκολ, ήταν ικανά να αναδείξουν ως μεγάλους νικητές τους Πόντιους, με την Pranvera απλά να μειώνει στις καθυστερήσεις με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Ρομέο.

Βεβαιά, ανμεξερέτως από την κλιμακωση του αγώνα, και το υπόλοιπο μέρος του ήταν άκρως ενδιαφέρον, αφού μέχρι το 45′ συνέβησαν πολλά!

Οι Πόντιοι προηγήθηκαν (ως συνήθως) με τον Σιδηρόπουλο ύστερα από ασίστ του Λαμπριανίδη στο 7′, η Pranvera απάντησε στο 13′ με ατομική ενέργεια κι εκτέλεση Πεμαϊ, για να ακολουθήσουν ακόμα 2 γκολ από Λαμπριανίδη και Σιδηρόπουλο, το τελευταίο μάλιστα σπάνιας ομορφιάς αφού η σέντρα-ακριβείας του Παπουνίδη με… ραμπόνα “κόλλησε” στο πόδι του Σιδηρόπουλου ο οποίος εκτέλεσε με βον-πλανέ στο “γάμα” της εστίας του Τζόβι!

Κι ενώ οι Πόντιοι έδειχναν να ελέγχουν την κατάσταση στο 23′ λεπτό θα διαδραματιστεί η φάση που παραλίγο να τους στερήσει το πρώτο τρίποντο, μιας και ο Ανδρεάδης θα κάνει χέρι σαν άλλος τερματοφύλακας προ κενής εστίας σε σουτ του Βαλέριου με αποτέλεσμα να παραχωρήσει το πέναλτι και να αποβληθεί! Η Pranvera όχι απλά θα ευστοχήσει με τον Ρομέο, αλλά θα αναγκάσει τους Πόντιους να αλλάξουν πλάνο, αφού ο αρχηγός της ομάδας, Βλαδίμηρος Γεωργιάδης που αντικατέστησε τον Ανδρεάδη είναι καθαρά αμυντικογενής ποδοσφαιριστης.

Η Pranvera πήρε σταδιακά τα ηνία του ματς, ισοφάρισε 2 λεπτά μετά την εναρξή του δευτέρου μέρους, ενώ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με τον Ρομέο στο 39′! Κι ενώ όλα έδειχναν Pranvera, οι αποκρούσεις του Παρασκευόπουλου, αλλά και το καρταστροφικό ταιμ άουτ θα δώσουν την ευκαιρία τους Πόντιους να αντεπιτεθούν με καθαρό μυαλό και να πάρουν το μάξιμουμ βαθμών από ένα ματς το οποίο φάνταζε… χαμένο!

Έτσι, οι Πόντιοι FC, παραμένουν πρώτοι με απόλυτο νικών (5/5) κι έχοντας ήδη δώσει τα θεωρητικά δυσκολότερα παιχνίδια του ομίλου, την ώρα που η Pranvera παρέμεινε στους 9 βαθμούς γνωρίζοντας της πρώτη της ήττα. Βέβαια η ομάδα του Δημήτρη Παπαγιάννη “χρωστάει” και το εξ αναβολής παιχνίδι με τους Saints.

Πόντιοι FC: Παρασκευόπουλος, Γεωργιάδης, Πακλατσίδης, Κρανίδης, Ανδρεάδης, Παπουνίδης, Λαμπριανίδης (1), Σιδηρόπουλος (MVP/5)

Pranvera: Τζόβι, Βαλέριος, Παπαγιάννης Δ, Παπαγιάννης Β, Ρομέο (2), Πεμάϊ (2)