Η Power FC, έκανε γερό μπάσιμο στο πρώτο 25λεπτό απέναντι στην πανίσχυρη -πλην λαβωμένη- Shpartallimi, ωστόσο στην επανάληψη ο “αετός” έκανε το απόλυτο “come back” και πραγματοποίησε σπουδαία ανατροπή, σε ένα ματς που σημειώθηκαν συνολικά 20 τέρματα, κατακτώντας με άνεση -τελικά- το πρώτο της τρίποντο στο Athens League 6X6 (Pre-Season Tournament)!

SHPARTALLIMI – POWERS FC 12-8 (4-6)

Σε ένα ματς που εξελίχθηκε μακράν στο πιο παραγωγικό της διοργάνωσης, η Shpartallimi  (αγωνιζόταν δίχως Τάου, Κιάφα, Μάστορα, Τίτα κλπ) παρόλο που τα… χρειάστηκε στο πρώτο μέρος, κατάφερε να πάρει κεφάλι στην επανάληψη και να “βομβαρδίσει” τα αντίπαλα καρέ με τα μακρινά σουτ! Παίκτης-αποκάλυψη της Power FC που έβαλε πολύ δύσκολα στην Shpartallimi εξελίχθηκε ο Παναγιώτης Θανόπουλος που πέτυχε τα 3 από τα 6 γκολ και μοίρασε 2 ασίστ σε Ντούτσια και Κωστόπουλο, με τον 2ο να πετυχαίνει και 2ο γκολ στο 6-3. Η Shpartallimi ήταν ασύνδετη στο πρώτο ημίχρονο και ουσιαστικά “χτύπησε” με 3 μακρινά σουτ-εμπνεύσεις του Θάνου που έπιασαν στον ύπνο τον γκολκίπερ Μηνά, κι άλλο ένα σου του Αλκέτ που μείωσε πριν από την ανάπαυλα σε 6-4.

Η επανάληψη όμως ήταν εντελώς διαφορετική, με τη Shpartallimi να εκμεταλλεύεται την κούραση της Power, τον Αλκέτ να ανεβάζει την απόδοση του κατακόρυφα και να πετυχαίνει συνολικά 6 γκολ (!), την ώρα που ο αναπληρωματικός γκολκίπερ της, Μασούπαϊ ήταν  αλάνθαστος για 20 και πλέον λεπτά, χρόνος αρκετός για τον “αετό” να πετύχει ένα επιμέρους σκορ 8-0 και να “καθαρίσει” τελικά άνετα. Παρόλα αυτά η Power FC θα καταφέρει να πετύχει ακόμα 2 γκολ με τους Βασίλη Θανόπουλο και Ντούτσια για να γράψει το τελικό σκορ. Για την Shpartallimi εκτός από τον Αλκέτ, 4 γκολ πέτυχε ο Θάνος, και άλλα 2 ο αρχηγός, Γκέρτι.