Υστέρα από 15 σερί επιτυχημένα αποτελέσματα (14 νίκες & 1 ισοπαλία) της Pranvera η εξαιρετική Μαγκουφάνα ήρθε να βάλει… φρένο στο μεταξύ τους εξ αναβολής ντέρμπι, κι έχοντας για ακόμα ένα βράδυ σε δαιμονιώδη φόρμα τον Γιάννη Λίτση, κατάφερε να κάνει το αποφασιστικότερο βήμα (5-4) για την πρωτιά του ομίλου στην κανονική διάρκεια!

Με αυτό τον τρόπο επιβεβαίωσε ξανά την εξαιρετική φόρμα που διανύει η ομάδα της Πεύκης, που και χθες ήταν “πάνοπλη” με όλα τα αστέρια στο δυναμικό της, ούτως ώστε να αναχαιτίσει τη ποιοτικότατη Pranvera (που είχε μερικές σημαντικές απουσίες όπως εκείνη του Σέρτζιο) σε ένα ματς που είχε πολύ πάθος, ένταση αλλά και φωνές, κυρίως από πλευράς των δεύτερων για μια φάση που σύμφωνα με την άποψη τους έπαιξε ρόλο ως προς την διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος!

Η Μαγκουφάνα που διατήρησε το αήττητο της για 12ο σερί αγώνα, προηγήθηκε νωρίς με τους Μακρίδη και Λίτση, μεταφέροντας γρήγορα την πίεση στην Pranvera που όμως πριν από την ανάπαυλα κατάφερε να ισοφαρίσει με γκολ του αρχηγού Δημήτρη Παπαγιάννη!

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη με τη Μαγκουφάνα να παίρνει ξανά αέρα 2 τερμάτων με Λίτση και Στάμο, αλλά η Pranvera να απαντάει εκ νέου με 2 φωτοβολίδες του πρώτου σκόρερ της διοργάνωσης, Μάρτιν Μάλο για το 4-4!

Το ντέρμπι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες, και η Μαγκουφάνα ήταν τελικά εκείνη που χαμογέλασε τελευταία χάρη σε γκολ του Τσιγκόπουλου, 2 λεπτά μετά την ισοφάριση της Pranvera κι ενώ νωρίτερα ο Μάλο έχασε πέναλτι! Μάλιστα, το παιχνίδι είχε κατά κάποιο τρόπο… επεισοδιακό φινάλε αφού δευτερόλεπτα πριν από το τελικό σφύριγμα η τελευταία κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή του Παπαδάκη, το οποίο εκτελέστηκε γρήγορα για να καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα, δίχως όμως ο διαιτητής να έχει σφυρίξει (σε τέτοιες περιπτώσεις οι διαιτητές δείχνουν τη σφυρίχτρα και τοποθετούν το τοίχος, ωστόσο σύμφωνα με την Pranvera σε παρόμοια φάση στο πρώτο ημίχρονο ο διαιτητής άφησε μια ίδια φάση να εξελιχθεί δίχως να την “κόψει”), ζητώντας άμεσα επανάληψη.

Για λίγη ώρα επικράτησε ένταση, ωστόσο στη συνέχεια πρυτάνευσε η λογική για να συνεχιστεί ο αγώνας, δίχως όμως να υπάρχουν πολλά χρονικά περιθώρια για αλλαγές. Το τελικό σφύριγμα βρίσκει τη Μαγκουφάνα στην κορυφή, κρατώντας πλέον την τύχη στα χέρια της αναφορικά με την 1η θέση! Μετά την άνετη επικράτηση επί των Villagers FC με το εξωφρενικό 10-4 (!), η ομάδα της Πεύκης καταρρίπτει και το εντυπωσιακό φετινό ρεκόρ των 15 αήττητων αγώνων της Pranvera, έχοντας για μαέστρο τον Λίτση που αναδεικνύεται για 3η σερί φορά MVP σε ισάριθμα παιχνίδια.

Την ίδια ώρα, στο στρατόπεδο της Pranvera επικρατεί πικρία, τόσο από το τελικό αποτέλεσμα όσο και -κυρίως- από το “σφύριγμα” στο φινάλε, ωστόσο όπως κάθε μεγάλη ομάδα, συνεχίζει ακάθεκτη για τον στόχο της που δεν είναι άλλος από την 1η θέση στην κανονική διάρκεια αλλά και το Final Four Athens!

Μαγκουφάνα: Παπαδάκης, Τσαγκάς, Γκαμπέσης, Λίτσης (MVP/2), Σταμάτης, Αντωνόπουλος, Τσιγκόπουλος (1), Στάμος (1), Τζανέτος, Μακρίδης (1)

Pranvera: Τζόβι, Πεμάϊ, Παπαγιάννης Δ (2), Παπαγιάννης Β, Ρομέο, Τζάκ, Βάνι, Μάλο (2)