Με μια άκρως ουσιαστική εμφάνιση η Μαγκουφάνα θα ξεπεράσει το εμπόδιο της Livorno επικρατώντας για 2ο σερί παιχνίδι (11-5), και πλέον ετοιμάζεται για το μεγάλο τελικό της περιφέρειας με την Pranvera, δίχως όμως τον βασικό τερματοφύλακα της Άκη Παπαδάκη, ο οποίος αποχώρησε εσπευσμένα από το ημίχρονο λόγω τραυματισμού!

Στο ξεκίνημα η Livorno ήταν πολύ πιεστική, προηγήθηκε με τον αρχηγό της, Ηλία Γιαννίκο, και γενικότερα ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι και το 40ο λεπτό οπού βρισκόταν πίσω μόλις για 2 τέρματα (7-5).

Κάτι όμως το “φτωχό” ροστερ της (για ακόμα μια φορά μόλις 6 ποδοσφαιριστές, όλοι βασικοί), κάτι η ποιότητα της Μαγκουφάνα έγειραν την πλάστιγγα μονομερώς στο φινάλε, αφού το νέο μεγάλο αστέρι της, ο Έλληνας διεθνής και πρώτος σκόρερ της Εθνικής Ελλάδας, Σάκης Τζανέτος εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο της αντεπιθέσεις και με δικά το γκολ “σφράγισε” θριαμβευτικά την πρόκριση σε ακόμα έναν τελικό!

Βέβαια, το “μελανό σημείο” του ματς, σημειώθηκε στο 22ο λεπτό, όταν γύρισε το πόδι του βασικού και αναντικατάστατου γκολκίπερ, Άκη Παπαδάκη, ο οποίος βγήκε υποβασταζόμενος εκτός αγωνιστικού χώρου και παρακολούθησε το ματς από τις κερκίδες, με τον μεγάλο ηγέτη… Γιάννη Λίτση να αναλαμβάνει να υπερασπιστεί τα γκολπόστ της ομάδας της Πεύκης!

Πλέον, αυτό που απομένει να δούμε είναι αν η Μαγκουφάνα αξιοποιήσει τον κανονισμό (Άρθρο 2, παράγραφος 7α) εφόσον προσκομίσει τα απαραίτητα έγγραφα, ούτως ώστε να αντικαταστήσει κατ’ εξαίρεση τον τερματοφύλακα της, κάτι που αν θυμάστε είχε συμβεί στον περσινό τελικό του “Final Four” με τους Amigos FC (Αντί το τραυματία Μπουρνιά, αγωνίστηκε ο Αθανασόπουλος), η αν στη θέση του προτιμηθεί να αγωνιστεί κάποιος ποδοσφαιριστής ως τερματοφύλακας.

Πάντως, με βάση το φωτογραφικό υλικό, και τις πρώτες εκτιμήσεις των γιατρών, ο Παπαδάκης θα κάνει αγώνα δρόμου ακόμα και για να προλάβει την τελική φάση σε ένα μήνα από σήμερα!

Μαγκουφάνα: Παπαδάκης, Γκαμπέσης, Τσαγκάς, Ντάλης, Λίτσης (1), Τσιγκόπουλος (1), Αντωνόπουλος, Σταμάτης (3), Τζανέτος (MVP/6)

Livorno FC: Ζύμπερης, Γιαννίκος Η. (2), Περιβολαράκης, Μικρόπουλος, Φαραντάκης (1), Γιαννίκος Γ. (2)