Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε τον φαινομενικά αμφίρροπο τελικό της “χρυσής” κατηγορίας της Κηφισιάς η Μαγκουφάνα (8-3), εκμεταλλευόμενη τις σημαντικές ελλείψεις της Pranvera, εξασφαλίζοντας εκτός από το βαρύτιμο τρόπαιο, και το πολυπόθητο απευθείας εισιτήριο για το Final Four Athens!

Επρόκειτο για ένα ματς, στο οποίο έλαμψε για ακόμα μια φορά το… άστρο του εμβληματικού ηγέτη της και αρχηγού Γιάννη Λίτση, ο οποίος πέτυχε 4 γκολ σπάνιας ομορφιάς και οδήγησε τη Μαγκουφάνα στο πιο γλυκό τρόπαιο της ιστορίας της, απέναντι σε έναν πανίσχυρο αντίπαλο ο οποίος όμως ήταν “καρατομημένος” μιας και απουσίαζαν τα 2 μεγάλα αστέρια του (Μάλο και Ρομέο)…

Για την Pranvera όλα ξεκίνησαν ιδανικά, όταν ύστερα από ωραίο συνδιασμό άνοιξε το σκορ στο 10′ με τον Πεμαϊ. Λίγο αργότερα είχε την ευκαιρία να κάνει κι άλλο γκολ, όταν σε αντεπίθεση υπεραριθμίας ο Πεμαϊ έδωσε την μπάλα στον Σέρτζιο αλλά ανατράπηκε έξω από την περιοχή από τον Τσαγκά. Ο διαιτητής άφησαν αρχικά το πλεονέκτημα αλλά βλέποντας τον Πεμάϊ να σφαδάζει θα διακόψει το ματς, και έτσι προς άπαντες θα μείνει η απορία εάν θα μπορούσε η Pranvera να κάνει το 2-0.

Στο 17‘ ο Λίτσης πήρε το όπλο του και ισοφάρισε με απευθείας εκτέλεση φάουλ και κάπου εκεί όλα… τέλειωσαν! Στο 20‘ ο Τσιγκόπουλος και στο 24′ ξανά ο Λίτσης με “φωτοβολίδα” από το κέντρο θα βάλει τη Μαγκουφάνα για τα καλά σε θέση οδηγού. Μάλιστα η ομάδα της Πεύκης δεν έβγαλε το πόδι από το γκάζι και μέχρι το 30′ προηγούνταν με 5-1 χάρη στους Τζανέτο και Τσιγκόπουλο!

Κι ενώ άπαντες πίστεψαν πως το ματς τελείωσε η Pranvera θα συνεχίσει να πιστεύει στην υπέρβαση και θα καταφέρει να μειώσει μέχρι το 35‘ σε 5-3 (Σέρτζιο, Βάνι), παρά τις σημαντικές απουσίες και το ποσοτικό έλλειμμα στον πάγκο (μόλις 1 αλλαγή).

Μέχρι το 40΄όμως τίποτα δεν άλλαξε, κι εκεί που η Pranvera μοιραία αναγκάστηκε να πάρει τα ρίσκα, εκεί την πλήρωσε. Σε 2 αντεπιθέσεις φωτιά, Τσιγκόπουλος και Λίτσης θα πετύχουν ακόμα 2 γκολ, με τον τελευταίο μάλιστα να βάζει το γκολ της βραδιάς στις καθυστερήσεις με… απευθείας εκτέλεση κόρνερ,!

Αξίζει να αναφερθεί πως 5 λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, αποβλήθηκε ο αρχηγός της ομάδας της Πεύκης, Χρήστος Τσαγκάς (5 κόκκινες κάρτες στο πρωτάθλημα – ρεκόρ), ενώ 2 λεπτά ο μεγάλος πρωταγωνιστής με καρέ τερμάτων (8 φορές MVP φέτος) Γιάννης Λίτσης, αμφότεροι με 2η κίτρινη κάρτα.

Το σκορ όμως δεν άλλαξε και πλέον η Μαγκουφάνα κερδίζει 22 ημέρες ξεκούρασης εν όψει Final Four, ενώ η Pranvera (που ουσιαστικά πλήρωσε το… μάρμαρο για τον 2ο επεισοδιακό ημιτελικό με τους Los Kouvadeiros) καλείτε να μαζέψει τα κομμάτια της και να ανασυγκροτηθεί εν όψει Play Off για να καταφέρει να πάρει το πολυπόθητο εισιτήριο για τη μεγάλη γιορτή του Αθηναϊκου Μίνι-Ποδοσφαίρου!

Μαγκουφάνα: Δράμπαλης, Τσαγκάς, Λίτσης (MVP/4), Σταμάτης, Γκαμπέσης, Ντάλλης, Μακρίδης, Αντωνόπουλος, Τζανέτος (1), Τσιγκόπουλος (3),

Pranvera: Τζόβι, Παπαγιάννης Β, Παπαγιάννης Δ, Βάνι (1), Τζάκ, Πεμαϊ (1), Σέρτζιο (1)