Με μεγάλη “μορφή” του ημιτελικού τον τερματοφύλακα, Μιχάλη Ζούγρο, η πολύπειρη San Pedro θα κατακτήσει μια ιστορική πρόκριση στα πέναλτι σε βάρος των Ιώνων και θα βρεθεί στον “ασημένιο” τελικό της κορυφαίας διοργάνωσης της Αττικής, με αντίπαλο την Attica FC!

Κι αν στην κανονική διάρκεια διέλυσε τον αντίπαλο της (10-1) έχοντας ξανά για πρωτομάστορα τον Στέφανο Σούλα (10-1), στην παράταση και τα πέναλτι τα “χρειάστηκε” και με το παραπάνω η San Pedro!

Το νικηφόρο 7-5 του πρώτου αγώνα έδινε προβάδισμα (βαθμών) στους Ίωνες, που δεν κατάφεραν να μπουν σε κανένα σημείο του ματς στο πετσί του ρόλου τους, αλλά απεναντίας από πολύ νωρίς σκεφτόντουσαν την παράταση.

Οι πολλές απουσίες (Κέσκο, Μπαντές, Παπουτσής) ανάγκασαν την ομάδα του Αντώνη Ζύμπερη να αναμένει για ολόκληρο 50λεπτό το…5λεπτό της παράτασης το οποίο είχε μεγάλο σασπένς! Η ομάδα του Άγιου Πέτρου κέρδισε πέναλτι στο 4ο λεπτό του εξτρά χρόνου ύστερα από ανατροπή του Σούλα από τον Ζύμπερη.

Ο Μιχάλης Κόντης ευστόχησε από τη λευκή βούλα (4ο γκολ για τον αμυντικό της San Pedro) και κάπου εκεί άπαντες θεώρησαν τον ημιτελικό… τελειωμένο! Παρόλα αυτά με το… γέμισμα στη σέντρα των Ιώνων, ο δεύτερος διαιτητής θα καταλογίσει την εσχάτη των ποινών και υπέρ των του Ζύμπερη, ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του Ζούγρου “τσίμπησε” τη μπάλα και ανατράπηκε. Μια απόφαση που σήκωσε θύελλα αντιδράσεων αλλά που όμως ήταν τελεσίδικη! Ο ίδιος ο Ζύμπερης έστησε τη μπάλα στη γραμμή και εκτέλεσε τον Ζούγρο για το 1-1 και τα… πέναλτι!

Εκεί, για πρώτη φορά στα φετινά χρονικά χρειάστηκαν παραπάνω από 3 εκτελέσεις για να προκύψει νικητής με τη San Pedro να αναδεικνύεται νικήτρια! Ο Ζυμπερής, αντικατέστησε τον Μπούρμπο κάτω από τα δοκάρια των Ιώνων, ήταν ο άνθρωπος που ανέλαβε την πρώτη εκτέλεση αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Σειρά του αρχηγού της San Pedro να χάσει το πέναλτι, και τον Ζύμπερη να παίρνει το… αίμα του πίσω με απόκρουση.

Η 3η εκτέλεση ήταν εξίσου αποτυχημένη, αφού ο Τέχο νικήθηκε από τον Μιχάλη Ζούγρο αυτή τη φορά κι έμεινε το απόλυτο “μηδέν” μέχρι ο Σούλα να ανοίξει το σκορ στη ψυχοφθόρο διαδικασία! Ο Μπλέτσας τον μιμήθηκε, και το μόνο που χρειαζόταν ήταν να ευστοχήσει ο Κόντης, πράγμα που είχε κάνει και στην παράταση.

Τελικά ο Ζύμπερης θα εξιλεωθεί και εκεί αποκρούοντας, και θα παρατείνει την αγωνιά για λίγο χρόνο ακόμα: Ο κανονικός τερματοφύλακας των Ιώνων, Μπούρμπος θα αναλάβει την 4η εκτέλεση αλλά και αυτός (3ος ποδοσφαιριστής στο σύνολο) θα νικηθεί από τον Ζούγρο, επιλέγοντας “χτύπημα” στο κέντρο. Τελικά, στο ρεσιτάλ… αστοχίας, θα έρθει να βάλει τέλος ο Μουζάκης, ο οποίος θα πετάξει τον Ζύμπερη από την απέναντι γωνία και θα κρίνει οριστικά και αμετάκλητα την πρόκριση!

Πρόκριση η οποία αφιερώθηκε σύσσωμη από ολόκληρη την ομάδα στο “αστέρι” της ομάδας και μεγάλο άτυχο, Κωνσταντίνο Νταλάνη, ο οποίος δεν προβλέπεται να είναι “παρών” ούτε στον μεγάλο τελικό επί της Attica που με τη σειρά της εξασφάλισε από τη Δευτέρα την πρόκριση με 2/2 επί της Juvetsus!

Τέλος, αξίζει να αναφερθεί πως ο γκολκίπερ της ομάδας Μιχάλης Ζούγρος, που αναδείχθηκε MVP (3 συνολικά), χρειάζεται ακόμα ένα αντίστοιχο βραβείο για να αναδειχθεί ως γκολκίπερ της χρονιάς, αφού μέχρι στιγμής πρώτος στη σχετική λίστα είναι ο Βασίλης Καβαλάρης του ΑΦΡΟΥ με 4, έχοντας ωστόσο αποκλειστεί από τη συνέχεια!

San Pedro: Ζούγρος Μ. (MVP), Ζούγρος Σ, Κόντης Μ. (4), Κόντης Α, Σούλα (4), Δουλγεράκης (1), Σταυρουλιδάκης (1), Μουζάκης (1), Διακάκης

Ιωνές FC: Μπούρμπος, Μπλέτσας, Τέχο, Μαυροειδής, Παταβούκας (1), Ζύμπερης (1), Δράκος