Το αποκορύφωμα στα 12 χρόνια ιστορίας της έμελλε να βιώσει η Atletico FC των Αμπελόκηπων ύστερα από τον θριαμβευτικό 2ο ημιτελικό απέναντι στους Πράκτορες (8-3), ο οποίος έστειλε την ομάδα του Γιώργου Τσιμάρα στα ουράνια!

Το σκορ, αδικεί εν μέρει την παρουσία των Πρακτόρων που και στα 2 παιχνίδια ήταν άκρως συνεκτική (4-4 το πρώτο ματς), ωστόσο το 2ο ημίχρονο του 2ου ημιτελικού ήταν πραγματικά η “μέρα με τη νύχτα” για τις 2 ομάδες, κάτι στο οποίο έπαιξε κομβικής σημασίας ρόλο η υπερπληρότητα της χθεσινής Atletico, αλλά και το στιγμιαίο “black out” που υπέστη η ομάδα του Θέμη Μάνδυλα.

Κι αν το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 2-2 (με την Atletico να ισοφαρίζει κομβικά στις καθυστερήσεις του 1ου ημιχρόνου με τον Βαλελή), το 2ο ανέδειξε θριαμβευτικά την ομάδα των Αμπελοκήπων που αντεπεξήλθε της αρχικής πίεσης των Πρακτόρων και χάρη σε γκολ των Τσιμάρα, Σιγάλα και Μπάρι (2) μετέτρεψε το παιχνίδι σε… τυπική διαδικασία!

Στο 43ο λεπτό με το σκορ στο 6-2 ο μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς, Σπύρος Τσιγαρίδας, απέκρουσε πέναλτι του πρώτου σκόρερ των Πρακτόρων, Δημήτρη Βαλιώτη και κάπου εκεί ολοκληρώθηκαν όλα…

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο φινάλε και βρήκε τους ποδοσφαιριστές της Atletico ένα κουβάρι, και τους αξιόμαχους Πράκτορες να αναρωτιούνται τη πήγε στραβά και… χάθηκε εντελώς η μπάλα για ένα 15λεπτό, το οποίο ουσιαστικά τους οδήγησε στην πρώτη ήττα τους ύστερα από τις 20 Μαρτίου οπού είχαν ηττηθεί και πάλι από την Atletico…

Σήμερα, Παρασκευή (17/5) κρίνεται και το εισιτήριο του 2ου ημιτελικού της Silver League του Χαλανδρίου ανάμεσα σε 68th Boys και Cobra FC (4-4 ο πρώτος ημιτελικός)

Atletico FC: Τσιγαρίδας (MVP), Γκαντολιάς, Χρυσάφης (1), Δούπης (1), Μπάρι (2), Σιγάλας (2), Τσιμάρας (1), Βαλελής (1)

Πράκτορες: Καλλίτσης Μ, Καλλίτσης Θ, Μάνδυλας Α (1), Μάνδυλας Θ. Βαλιώτης Α, Βαλιώτης Δ. (1), Μπαρμπέρης, Τάσσιος (1)