Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε ο τελικός της Silver League 6×6 του Ρέντη, με την LGC FC να “διαλύει” τη Loca Estrada με το εντυπωσιακό 11-1 (!), έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Γιώργο Στιβακτά που πέτυχε 5 γκολ και μοίρασε 2 ασίστ!

Κι αν η Loca Estrada προηγήθηκε μόλις στο 2′ (Τάτσιος), κι αν η LGC έχασε τον πρώτο σκόρερ της κι αρχηγό, Ιάσονα Λάλιζα, στο 20′ λόγω τραυματισμού, εντούτοις πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό παιχνίδι θα κάνει περίπατο, θα ανατρέψει το σκορ, κι από το πρώτο ημίχρονο θα κάνει το μεγάλο βήμα για τον τίτλο (3-1).

Στο 10‘ ο Περιφάνης θα ισοφαρίσει, ενώ ο Κανδηράκης θα πετύχει ακόμα 2 γκολ στο 12′ (κοντινό πλασέ) και το 25′ (απευθείας εκτέλεση φάουλ) για να διευρύνει το προβάδισμα της ομάδας του, κι ενώ στο ενδιάμεσο ο Λάλιζας θα αστοχήσει σε εκτέλεση πέναλτι.

Στην επανάληψη, το περιβραχιόνιο θα φορέσει ο Στιβακτάς, ο οποίος πραγματοποίησε το ημίχρονο της ζωής του, και υπό το ειδικό βάρος των ευθυνών, θα σκορπίσει την Loca στους 5 ανέμους! Θα πετύχει 5 γκολ, (το ένα ομορφότερο από το άλλο), ενώ θα μοιράσει άλλα 2 γκολ σε Κανδηράκη και Περιφάνη!

Το κερασάκι στην τούρτα θα βάλει ο Αλέξανδρος Λάλιζας, ο οποίος πέρασε τιμητικά ως αλλαγή στο 46′ και θα πετύχει ένα γκολ, το οποίο θα το θυμάται σε όλη του τη ζωή!

Κι όλα αυτά, ενώ η ομάδα του Περιστερίου θα αρκεστεί σε ολόκληρο το ματς σε παθητικό ρόλο, και με εξαίρεση τον αρχηγό Παναγιώτη Καλφακάκο, κανείς άλλος δε θα μπει στο… κλίμα του ματς, γεγονός που οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην 20ήμερη αποχή, αλλά και τις απουσίες των Κολποδίνο και Λιγκώνη, δίχως όμως κι αυτό να αποτελεί ακλόνητη δικαιολογία!

Έτσι, η LGC FC, θα γίνει η 3η ομάδα μετά τις: San Pedro και 68th Boys που θα εξασφαλίσει το τρίτο απευθείας εισιτήριο για το Final Four Athens, ενώ η Loca, θα έχει μια 2η ευκαιρία να εξασφαλίσει το “μαγικό χαρτάκι” στα μπαράζ, απέναντι σε Attica FC και Atletico FC…

LGC FC: Πολλάλης, Θεοδώρου, Λάβδας, Περιφάνης (2), Λαλιζάς Α (1), Λάλιζας Ι, Στιβακτάς (MVP/5), Κανδηράκης (3)

Loca Estrada: Γκιβίσης, Καλφακάκος, Χασάπογλου, Καρακατσάνης Θ, Καρακατσάνης Θ. J, Ζωγόπουλος, Τάτσιος (1)