Σε έναν καταπληκτικό τελικό, για την “ασημένια” κατηγορία του Athens League 6×6, Attica FC και San Pedro διασταύρωσαν τα ξίφη τους για 2η φορά μέσα σε λιγότερο από ένα μήνα, με την πρώτη να παίρνει το… αίμα της πίσω για το χαμένο τελικό της Κηφισιάς και να επικρατεί στο φινάλε με 7-6!

Για ακόμα μια φορά, πάντως, το συγκεκριμένο ζευγάρι μας προσέφερε απλόχερα ανατροπές, δράση και ποδοσφαιρικές συγκινήσεις, σε συνέχεια του μεγάλου τελικού της Silver League της Κηφισιάς, με την San Pedro να χαμογελάει στο φινάλε τότε και πιο συγκεκριμένα στη διαδικασία των πέναλτι με 4-3 (3-3 κ.α.).

Τον τελευταίο… λόγο όμως θα τον έχει η Attica τόσο μέσα στη χρονιά, όσο και μέσα στο ίδιο το παιχνίδι, το οποίο πέρασε από 40 κύματα!

Αρχικά, η ομάδα του Αγίου Πέτρου ήταν εκείνη που προηγήθηκε χάρη σε τέρματα των Νταλάνι και Μιχάλη Κόντη (0-2) πριν καλά καλά συμπληρωθούν 10 λεπτά, κάνοντας όλους να πιστέψουν προς στιγμήν πως ετοιμάζεται για το… double!

Παρόλα αυτά, κι ενώ μέχρι το 15′ ο MVP τερματοφύλακας της σεζόν, Μιχάλης Ζούγρος κατέβαζε ρολά, η Attica θα διανύσει ένα 10λεπτό-φωτιά μέχρι την ανάπαυλα και θα σημειώσει 5 αναπάντητα γκολ (5-2). Μάλιστα, στο 27′ θα πετύχει και το 6-2 με το μεγάλο πρωταγωνιστή του ματς Νικόλα Ζιβάνοβιτς, “κλειδώνοντας” κατά πολλούς την… κούπα!

Έλα όμως που 3 λεπτά αργότερα θα σημειωθεί η φάση του αγώνα, που λίγο έλειψε να τα τινάξει όλα στον αέρα για την ομάδα του Σάκη Μαλιαρίτση!

Ο Ζιβάνοβιτς θα αποβληθεί με 2η κίτρινη με αποτέλεσμα η Attica όχι μόνο να χάσει τον κορυφαίο ποδοσφαιριστή της, αλλά παράλληλα, στην υπερ-αριθμία της San Pedro να δεχτεί γκολ από τον Κόντη, και να επιστρέψει ξανά στα… εγκόσμια του ματς!

Η αριθμητική τάξη θα αποκατασταθεί, αλλά δίχως το Ζιβάνοβιτς η Attica ήταν άλλη ομάδα, όπως επίσης και η San Pedro, η οποία θα κάνει την ολική επαναφορά μέχρι το 45ο λεπτό καταθέτοντας ψυχή, και χάρη στον εντυπωσιακό Χαράλαμπο Μαρκάκη που πέτυχε χατ-τρικ!

Κι ενώ το 6-6 προϊδέαζε άπαντες για παράταση (σενάριο που θύμιζε έντονα τον εγχώριο τελικό), η Attica θα καταφέρει να πάρει την ύστατη ώρα κεφάλι στο σκορ με τον Τσάκωνα (48′) και τελικά να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το φινάλε, κατακτώντας τον πρώτο της τίτλο στη σεζόν (Silver League Athens), αλλά και σημαντικότερο! MVP θα αναδειχθεί ο Τσάκωνας που εκτός από το γκολ-τίτλου που πέτυχε, είχε κομβικό ρόλο, ενώ παράλληλα πέτυχε χατ-τρικ.

Παρηγοριά για την πολύπειρη San Pedro, εκτός από τον τίτλο του πρωταθλητή της Silver League Κηφισιάς, και το βραβείο πολυτιμότερου γκολκίπερ της σεζόν για ολόκληρο το Athens League, στον Μιχάλη Ζούγρο!

Attica FC: Μητρόπουλος, Μαλιαρίστης Π, Κόκκινος, Αημακόπουλος (1), Μπουλαλάς, Παμπόρης (1), Ζιβάνοβιτς (2), Αθανασιάδης, Τσάκωνας (MVP/3), Μαλιαρίστης Δ.

San Pedro: Ζούγρος Μ, Ζούγρος Σ, Κόντης Μ (2), Κόντης Α, Παπαπούλιος, Διακάκης, Σταυρουλιδάκης, Δουλγεράκης, Μουζάκης, Μαρκάκης (3), Νταλάνι (1)