Στην τελική ευθεία του Summer Cup 6χ6 Athens μπαίνουν οι ισχυρότερες ομάδες του θεσμού, με φόντο το Final Four σε Silver & Golden κατηγορία την ερχόμενη Τρίτη και Τετάρτη (2 & 3 Ιουλίου). Μέχρι στιγμής όλα τα φαβορί σε Golden & Silver κατηγορία, επιβεβαίωσαν τον τίτλο τους στην προημιτελική φάση, με μοναδική εξαίρεση τον ΑΦΡΟ που παρόλο που τέθηκε στο γκρουπ των ανίσχυρων, πραγματοποίησε σπουδαία ανατροπή απέναντι στην Coca Juniors, κι έκλεισε ακόμα ένα σπουδαίο ραντεβού με την ποδοσφαιρική του ιστορία!

Αναλυτικά το ρεπορτάζ των αγώνων:

GOLDEN CUP SUMMER

ΚΟΥΚΟΥΒΑΓΙΕΣ FC – SIVLER ARROWS 7-2

Πατώντας γκάζι από το πρώτο ημίχρονο οι Κουκουβάγιες επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί στο ζευγάρι, μετατρέποντας ουσιαστικά το δεύτερο 25λεπτό σε τυπική διαδικασία. Παρόλο που οι Arrows προσπάθησαν να κρατηθούν στο ματς, το βραδύ 5-0 του ημιχρόνου δεν άφηνε και πολλά περιθώρια. Θετική η παρουσία των “νέων” Σταυρόπουλου και Βασιλόπουλου (ο πρώτο πέτυχε και γκολ μάλιστα) για τα “βέλη”, ενώ για την ομάδα της Μεταμόρφωσης MVP αναδείχθηκε για 2ο σερί παιχνίδι ο Κολοκοτρώνης που σημείωσε χατ-τρικ.

ΜΑΓΚΟΥΦΑΝΑ – ΓΥΠΑΕΤΟΙ FC 7-3

Το… repeat του περσινού ημιτελικού στο Athens League, είχε πανομοιότυπη εξέλιξη, με την πρωταθλήτρια Αθήνας, Μαγκουφάνα, να αναδεικνύεται ξανά νικήτρια. Σε ένα ματς με πολύ ένταση και κόκκινες κάρτες εκατέρωθεν (Κοντιζάς και Ρωσιάν για αμφότερους) τα “ιπτάμενα αρπακτικά προηγήθηκαν δις (0-1 και 2-3), αλλά η Μαγκουφάνα κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση μετά το 36ο λεπτό κι έκτοτε να ελέγξει μια και καλή τον έλεγχο του παιχνιδιού. Χατ τρίκ πέτυχαν οι Κοντιζάς και Τσιγκόπουλος, με τον 2ο να εξελίσσεται σε μορφή της αναμέτρησης.

ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΙ – LIVORNO FC 7-4

Καλό ποδοσφαιρικά ματς, εξίσου με περίσσια ένταση, και ισορροπημένο μέχρι το 40ο λεπτό όπου βρισκόταν στο 4-3. Τελικά, ένα 2λεπτό Black Out της Livorno (42′-44′) ήταν ικανό να βγάλει τους Ακατάλληλους από τα δύσκολα, οπού με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπάνα (5 γκολ) θα προχωρήσουν στο πρώτο F4 της ιστορίας τους.

JUGOPIASTIKA – VILLAGERS FC 4-1

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε η πάνοπλη Jugopiastika απέναντι στους “λαβωμένους” Villagers FC με τους “πρώην Χωριάτες” Ζαφειράκη, Μπάτσα, Στάμο και Δαραμάρα να φεύγουν νικητές από το γήπεδο, βάζοντας ήδη τις βάσεις από το πρώτο μέρος (3-0). Η τρομερές επεμβάσεις του Τσιγαρίδα, αλλά και το γκολ του Ρόζου στο 35′ αναζωπύρωσαν τις ελπίδες των Villagers, για να έρθει τελικά ο Λεωνιδόπουλος (MVP του αγώνα) και στο τελευταίο λεπτό να δώσει τη χαριστική βολή…

SILVER CUP SUMMER

ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ FC – ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ 15-7

Χωρίς να αστειευτεί για 2ο σερί παιχνίδι η πανίσχυρη ομάδα του Ηπειρώτικου φόρτωσε με ντουζίνα και βάλε γκολ την αντίπαλη ομάδα. Στη θέση της Purakan (14-2) αυτή τη φορά ήταν ο Σκλαβενίτης που βρέθηκε από το 1ο λεπτό κιόλας πίσω στο σκορ. Για το μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης, MVP αναδείχθηκε ξανά ο Φώτης Τσουτσάνης που πέτυχε 6 γκολ.

COCA JUNIORS – ΑΦΡΟΣ FC 5-7

Το πιο χιτσκοκικό παιχνίδι των προημιτελικών, ήταν αυτό ανάμεσα σε Coca Juniors και ΑΦΡΟ, με την πρώτη να προηγείται στο ημίχρονο 5-2 έχοντας για ηγέτη τον Λαλαϊ, και να φιγουράρει ως το απόλυτο φαβορί, αλλά η επανάληψη να εξελίσσεται εντελώς διαφορετικά και απρόβλεπτα! Οι “παραλλαγές” πραγματοποιώντας ένα παιχνίδι μεστό αμυντικό, και γρήγορο στις αντεπιθέσεις, θύμισαν έντονα την περσινή πρωταθλήτρια της Silver League! Τατασόπουλος (3 γκολ) και Ζύμπερης (4 γκολ) πέταγαν φωτιές, Γιαννίκος και Μαστρογιώργος ήταν απροσπέλαστοι αμυντικά, ενώ ο γκολκίπερ Καβαλάρης ήρθε μόλις μια φορά σε επαφή με την μπάλα στην επανάληψη! Ο ΑΦΡΟΣ έγινε η μοναδική ομάδα, που προκρίνεται παρότι βρέθηκε στο γκρούπ των θεωρητικά ανίσχυρων.

ATTICO ROVERS – ΠΡΑΚΤΟΡΕΣ FC 10-3

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε το παιχνίδι αυτό εξ αρχής. Σούλτσε και Γιαπιτζάκης πέτυχαν συνολικά 7 τέρματα, ενώ για τους Πράκτορες ξεχώρισε ο Βαλιώτης που πέτυχε χατ-τρικ.

ΒΑΡΩΝΟΙ FC – POWER FC 9-5

Η αποδυναμωμένη Power προσπάθησε να κρατήσει εγκλωβισμένους τους ποιοτικούς Βαρώνους και μέχρι το 17ο λεπτό (1-1) η τακτική αυτή απέδιδε. Στη συνέχεια όμως, ένα γκολ του Τζεϊσον άλλαξε εντελώς τη μοίρα του ματς, με τους τυπικά γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 3 τερμάτων μέχρι την ανάπαυλα (4-1). Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γκίλι Σκρελάϊ που πέτυχε χατ-τρικ και έκανε “μαγικά” στο γήπεδο, ενώ για την Power μοναδικός διασωθέντας ο αρχηγός, Χρήστος Ντούσιας που αν και αμυντικός σκόραρε επίσης χατ-τρικ για πρώτη (και μοιραία τελευταία φορά εφέτος!