Σε ποδοσφαιρικό θρίλερ εξελίχθηκε το μεγάλο ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής στον Δ’ όμιλο του Athens Cup στην Κηφισιά Α’, αφού Dejavu και Attica επιδόθηκαν σε μια μάχη… ανατροπών με την ομάδα του Σάκη Μαλλιαρίτση να χαμογελάει τελευταία, επικρατώντας τελικά με 5-4!

Στο πρώτο 10λεπτό η Dejavu του Κωνσταντίνου Κάσσου (που εκτελούσε χρέη προπονητή λόγω τραυματισμού), θα κυριαρχήσει και θα προηγηθεί με 2-0 χάρη στα γκολ των Γαγάκα και Κωνσταντινίδη!

Κι ενώ η Attica πελαγοδρομούσε μέχρι το 13′, εντούτοις θα καταφέρει να βγάλει αντίδραση κι αρχικά, χάρη σε ένα τυχερό γκολ του Κέσκο, αλλά και ένα άψογο τελείωμα του Δημήτρη Μαλλιαρίτση θα ισοφαρίσει, αναγκάζοντας τον Κάσσο να προβεί σε συνεχείς αλλαγές. Παρά το “φρεσκάρισμα” η Dejavu όχι απλά δεν θα προηγηθεί αλλά θα δεχθεί και γκολ από τον Χασιώτη λίγο πριν από την εκπνοή, με την Attica παρότι δίχως αλλαγές να “βρυχάται”.

Στο δεύτερο 25λεπτό το πλάνο της πρώην πρωταθλήτριας Silver League της Αθήνας, ήταν ξεκάθαρο, και αφορούσε καθαρά το ανασταλτικό κομμάτι. Η Dejavu θα επιτεθεί κατά κύματα και για περίπου δέκα λεπτά θα τα βρει σκούρα, ωστόσο στο 36′ και το 38′ χάρη στα γκολ των Μεχμέτι και Κακούρη θα πάρουν ξανά τον έλεγχο της κατάστασης (4-3) και εν συνεχεία θα μπει εκείνη σε θέση αμυνόμενου. Στο 43′ λεπτό όμως, ο Μαλλιαρίτσης θα καλέσει ταιμ άουτ, θα “παγώσει” το ρυθμό, και 2 λεπτά αργότερα, θα δικαιωθεί, αφού ο Τέγος θα πετύχει το γκολ της αγωνιστικής με σούτ-κεραυνό πίσω από τη σέντρα, στο “γάμα” της εστίας του Καραγιώργη. Σαν να μην έφτανε αυτό περίπου ένα λεπτό αργότερα, η Attica θα ξεχυθεί σε υποδειγματική αντεπίθεση με τους Χασιώτη και Κέσκο να συνεργάζονται άψογα και ο τελευταίο να πλασάρει υποδειγματικά για την τρίτη και τελευταία ανατροπή του ματς!

Πρόκειται για μια πολύ σπουδαία νίκη, μιας και είναι πολύ πιθανό, αυτή θα είναι που θα καθορίσει στο φινάλε την πρωτιά του Δ’ ομίλου. Λίγο αργότερα, στο 2ο παιχνίδι του ομίλου San Pedro και Langaneiros θα δώσουν επίσης μια αξιόλογη παράσταση, με την ομάδα του Αγίου Πέτρου να επικρατεί τελικά με 6-4. Πρόκειται για ένα ματς στο οποίο ξεχώρισαν κυρίως οι τερματοφύλακες για τις ακροβατικές αποκρούσεις τους και για το λόγο αυτό αναδείχθηκαν MVP. Μιχάλης Ζούγρος και Στάθης Ανομέρ κατέβασαν ρολά!

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα αποτελέσματα και τις βαθμολογίες όλων των ομίλων του Athens Cup: