Καταγράφοντας “υπερηχητικές εμφανίσεις San Antonio και Αστέρας Αιγάλεω διέλυσαν Tifosi και Ekolistas και στρογγυλοκάθισαν στην κορυφή του Α’ ομίλου του Ρέντη με άπαντες πλέον αναμένουν τη μεταξύ τους μονομαχία την ερχόμενη Τρίτη, η οποία πιθανότατα θα κρίνει και την 1η θέση του γκρουπ!

Η πρώτη, έχοντας σε μεγάλα κέφια τον αρχηγό της, Νικόλα Λαμπάϊ (MVP) μετέτρεψε ένα κατά τα φαινόμενα ντέρμπι σε… παράσταση για ένα ρόλο και επικράτησε με το διαστημικό 18-3, σε ένα παιχνίδι που οι 3 προσθήκες της απέδωσαν τα μέγιστα μιας και τόσο ο Βραζιλιάνος Βιτόρ Ουγκό Πινέϊρος, όσο και οι Άλεξ Μπιμάϊ – Τάσος Σιδηρόπουλος, σημείωσαν συνολικά 13 τέρματα!

Μια από τα ίδια, και για τον νεανικό Αστέρα Αιγάλεω, ο οποίος από το πρώτο κιόλας ημίχρονο “καθάρισε” τους Ekolistas (11-0), δίνοντας μάλιστα χρόνο σε πολλούς αναπληρωματικούς του στην επανάληψη, κατά την οποία σκόραρε ακόμα και ο… γκολκίπερ Κιουλάνης, ο οποίος αγωνίστηκε ως επιθετικός για να διαμορφώσει το τελικό… 17-2!

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο αρχηγός, Γιάννης Αριτζόγλου που πέτυχε 6 τέρματα και μοίρασε 3 ασίστ, σε ένα παιχνίδι που σκόραραν τα 8/9 μέλη της αποστολής (!) με μοναδική εξαίρεση τον δεύτερο τερματοφύλακα Μπάμπη Κολποδίνο!

ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΣΤΟΝ Β’ ΟΜΙΛΟ Ο ΑΝΙΚΗΤΟΣ!

Λίγο αργότερα, και πιο συγκεκριμένα στον Β’ Όμιλο, ο Ανίκητος πήρε φορτσάτος το ντέρμπι του ομίλου με την έμπειρη Spartak FC (10-5), και προσγειώθηκε με το “καλησπέρα” στην κορυφή, εκμεταλευόμενος στο έπακρο και την ισοπαλία στο άλλο παιχνίδι ανάμεσα σε Παράλυτους και Oranjie FC (3-3).

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τους 2 αρχηγούς του: Αθανασίου και Σαραντόπουλο (πέτυχαν χατ-τρικ) αλλά και τον χθεσινό MVP, Νέζα που πέτυχε καρέ τερμάτων, ο Ανίκητος, βλέπει από νωρίς πρόκριση στο Golden Cup, και χρειάζεται τουλάχιστον μια νίκη ακόμα για να την επισφραγίσει και μαθηματικά! Αναφορικά με την Spartak, αγωνίστηκε κατ’ ανάγκην χωρίς τερματοφύλακα (κάτω από τα γκολπόστ εμφανίστηκε ο κεντρικός αμυντικός Γιάννης Λούτας), και πλέον χρειάζεται οπωσδήποτε νίκη τη δεύτερη αγωνιστική με τους Oranjie για να παραμείνει ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης στο “χρυσό” κύπελλο.

Τέλος, αναφορικά με το ματς της βραδιάς, οι “πορτοκαλί” του Λάκη Κληματιανού, κυριάρχησαν στο πρώτο 25λεπτό όπου και προηγήθηκαν με 3-0 (!) απέναντι στους Παράλυτους, ωστόσο κάτι η αστοχία στις τελικές προσπάθειες, και κάτι το πείσμα της ομάδας του Βασίλη Ψωμόγιαννη θα τους αναγκάσουν σε ένα συμβιβαστικό 3-3 στο φινάλε! Για τους Oranjie ξεχώρισε για το ταλέντο και το ήθος του ο Μάριος Αξής (MVP), ενώ στον αντίποδα, στο 38′ λεπτό, με το σκορ στο 3-1, ο Παναγιώτης Λατίφης θα αποβληθεί με απευθείας κόκκινη κάρτα για έντονη διαμαρτυρία στον διαιτητή της αναμέτρησης.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα αποτελέσματα και τις βαθμολογίες των ομίλων του Athens Cup: