Τον τίτλο του φαβορί για πρόκριση στη “Golden” κατηγορία του Athens Cup 8X8, ενίσχυσαν στον Β’ Όμιλο οι: Δύναμη Κορυδαλλού και Ρουμπίν Ταρζαν που επικράτησαν των Tifosi FC και Κοπενχάλι, αυξάνοντας έτσι τη διαφορά από τους διώκτες τους στο +6!

Αρχικά, η Δύναμη Κορυδαλλού επικράτησε με 6-3 στο ντέρμπι της αγωνιστική κόντρα στους “Πειρατές” καταγράφοντας ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο στο οποίο κυριάρχησε εξ ολοκλήρου και προηγήθηκε με 4-0 χάρη στα γκολ των Τάφα, Κωστόπουλο και Τσιμιλιώτη (2).

Στην επανάληψη, οι Tifosi ανέβασαν στροφές και μείωσαν τη διαφορά χάρη στα τέρματα των: Κανδηράκη (2) και Σεμερτζίδη. Για τη Δύναμη άλλα 2 τέρματα πέτυχαν οι: Τσιμιλιώτης (χατ-τρικ) και Κωστόπουλος, ενώ σπουδαίες επεμβάσεις κατέγραψαν και οι 2 τερματοφύλακες: Τσιριωτάκης και Μπακανδρίτσας.

Στο δεύτερο παιχνίδι του ομίλου, η Κοπενχάλη λίγο έλειψε να… μοιράσει εγκεφαλικά στη Ρουμπίν, που χρειάστηκε 2 γκολ στα τελευταία 2 λεπτά του ματς για να επικρατήσει δια πυρός και σιδήρου με 5-4, το τελευταίο εκ των οποίων με… buzzer beater από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φωτόπουλου!

Η Κοπενχάλι, ήταν καλύτερη και πιο αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο, όπως και στην πρεμιέρα κόντρα στη Δύναμη,  στο οποίο προηγήθηκε με 3-1, χάρη στα τέρματα των Παναγόπουλο (1) και Καρατζόπουλο (2). Στο δεύτερο μέρος όμως, το οποίο σημαδεύτηκε από τις έντονες διαμαρτυρίες και την αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα του Μυλωνά από πλευράς Ρουμπίν, οι “μαϊμούδες” αφυπνίστηκαν και έβγαλαν αντίδραση με μεγάλο πρωταγωνιστή τον αρχηγό τους Αντώνη Κετσέ.

Όπως και στο πρώτο ματς, κόντρα στον Πελλοπίδα, έτσι και τώρα, το δεύτερο ημίχρονο της Ρουμπίν ξεχείλιζε από ουσία, με τον Κετσέ να “ντύνεται” MVP και να σκοράρει χατ-τρικ, ενώ τον Φωτόπουλο να ακολουθεί με 2 και το κρίσιμο γκολ των καθυστερήσεων, ως προς απάντηση του τέρματος του Καρατζόπουλου.

Έτσι, Δύναμη και Ρουμπιν πραγματοποιούν το μεγάλο άλμα πρόκρισης στο Golden Cup, αφήνοντας όλους τους διώκτες τους, προς στιγμήν στους 0 βαθμούς, και αναμένουν να λύσουν τις διαφορές τους την 5η και τελευταία αγωνιστική, σε έναν αγώνα ο οποίος κατά πάσα πιθανότητα θα κρίνει και τον πρωτοπόρο του ομίλου.

Τέλος, αναφορικά με τα αποτελέσματα των παιχνιδιών του Α’ Ομίλου, η Magufana έκαμψε με περίσσεια δυσκολία την αντίσταση του “νεανικού” Eleonas FC, με 4-2, χάρη σε καρέ τερμάτων από τον Δημήτρη Τσιγκόπουλο, ενώ Παράλυτοι και Απόλλωνας Γαλατσίου, στη μάχη της πρόκρισης του Silver Cup, μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις χάρη στα γκολ των: Ηλία Ψωμόγιαννη και Γιάννη Παράνομου (1-1).

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα και τις βαθμολογίες των ομίλων του Athens Cup 8X8: