Παρά τη σθεναρή αντίσταση της Hacienda, οι Tifosi FC ήταν εκείνοι που τελικά πανηγύρισαν το “ασημένιοκύπελλο του Athens Cup 8X8, επικρατώντας με σκορ 5-3, με τον Γιώργο Στιβακτά να αναδεικνύεται σε πρόσωπο της βραδιάς!

Όχι, ο αρχηγός των “πειρατών” δεν ψηφίστηκε ως ο πολυτιμότερος παίκτης του τελικού, για την ακρίβεια ούτε σκόραρε στο εν λόγω παιχνίδι, άλλα ούτε μοίρασε ασίστ. Ο λόγος που όλα τα φώτα στράφηκαν πάνω του, είναι ο πολύ πρόσφατος χαμός του πατέρα του, ο οποίος όμως, έτσι όπως αποδείχθηκε, του έδωσε ακόμα μεγαλύτερη δύναμη και θέληση για να υψώσει ακόμα μια κούπα στα χέρια του, και λόγω της περίστασης να την αφιερώσει εξ ολοκλήρου στα ουράνια!

Η περιπέτεια των ημερών, θα ολοκληρωθεί με την πλέον χαρμόσυνη κατάληξη, αλλά νωρίτερα, οι “πειρατές” θα χρειαστεί να πετύχουν ανατροπή στην… ανατροπή, κι αυτό γιατί το απόλυτο αουτσάϊντερ του θεσμού, η Hacienda, λίγο έλειψε να κάνει μια από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις όλων των εποχών στο Μίνι-Ποδόσφαιρο!

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 5′ από τον Δαλέζιο, η αρμάδα του Μιχάλη Πλούμπη θα πετύχει την ανατροπή χάρη στα γκολ των Μπρίλη και Θεοδωσιάδη και θα τεθεί επικεφαλής με 2-1 στο πρώτο 25λεπτο!

Άπαντες είχαν μείνει άναυδοι για ακόμα μια φορά, ωστόσο το “όνειρο” του κυπέλλου θα το βιώσουν μονάχα οι Tifosi, που θα καταφέρουν και θα εκμεταλλευτούν το γρήγορο γκολ τις ισοφάρισης (Δρόσης), τις πολλές διακοπές, καθώς επίσης και τη ξεκούραση βασικών στελεχών τις αντίπαλης ομάδας στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης.

Ο Σεμερτζίδης θα δώσει προβάδισμα και θα σκοράρει σε ακόμα ένα τελικό των “πειρατών”, στο 33′, ενώ στη συνέχεια διαστάσεις θριάμβου στην πομπώδης αυτή νίκη θα δώσει ο παίκτης-αποκάλυψη της σεζόν, Θεοδωρακάκης, που θα πετύχει ακόμα 2 τέρματα!

Για τη Hacienda, που αντιμετώπιζε και την έξτρα κούραση (λόγω του ότι στον ημιτελικό επικράτησε στην παράταση επί της Τ.Μ.Τ.), θα μειώσει στα τελευταία λεπτά ο Κοντογουλίδης και θα διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα. Αξίζουν συγχαρητήρια και στις 2 ομάδες για την προσπάθεια και το ήθος τους!