Η αυτοκρατορία της Magufana εξακολουθεί να επεκτείνεται διαρκώς! Η ομάδα του Γιάννη Λίτση έγραψε στο Athens Cup 8X8 την ιστορία της με χρυσά γράμματα, καθώς έγινε η  1η κυπελλούχος, επικρατώντας των Jackals στο μεγάλο τελικό με 5-3!

Για 3η φορά στην ιστορία, η “Magu” θα προσπεράσει το εμπόδιο των Jackals, και θα στεφθεί “χρυσή” νικήτρια, σε ένα παιχνίδι που κατάφερε από πολύ νωρίς να το φέρει στα μέτρα της και να προηγηθεί με 2-0!

Τα “τσακάλια” δέχθηκαν 2 πολύ φθηνά γκολ πριν από τη συμπλήρωση 10′ (ένα αυτογκόλ, κι ένα πέναλτι του Τσαρκάνι), κι ως εκ τούτου έπρεπε για τα υπόλοιπα 40′ να κυνηγούν το σκορ. Η προσπάθεια πίεσης απέδωσε καρπούς στο 17′ όταν μείωσαν με ευθύβολο σουτ του Αντωνακάκου, ύστερα από φάση διαρκείας, ωστόσο η συνέχεια του πρώτου μέρους ήταν εφιαλτική.

Ο Λίτσης που λόγω τραυματισμού κατεύθυνε στο μεγαλύτερο διάστημα την ομάδα από τον πάγκο, θα πάρει έξυπνο ταιμ άουτ στο 20′, και δευτερόλεπτα μετά την επανέναρξη του παιχνιδιού ο Τσιγκόπουλος θα ολοκληρώσει υποδειγματικά την ασίστ του Κοντιζά, για να ανέβει εκ νέου η διαφορά, ενώ κόντρα στη ροή του ματς, ο Στεργιανός θα πετύχει “buzzer beater” στο 25′ για το 4-1!

Το παιχνίδι είχε πλέον μπει για τα καλά στον… πάγο και παρά την πίεση των “τσακαλιών” στις αρχές τις επανάληψης, η “Magu”, κρατούσε με άνεση το προβάδισμα. Παρόλα αυτά, τα γκολ των Μπιμπάϊ και Καρύδα, λίγο έλειψε να ξαναβάλουν φωτιά στην τελευταία στροφή του… τελικού (41′ και 43′), που όμως “έσβησε” ένα λεπτό αργότερα από το 2ο τέρμα του πρώτου σκόρερ της διοργάνωσης, Γιώργου Τσιγκόπουλου που διαμόρφωσε το τελικό σκορ!

Το μοναδικό αξιοσημείωτο γεγονός μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης, σημειώθηκε στο 45′ όταν αποβλήθηκε ο Κοντιζάς με 2η κίτρινη κάρτα, καθώς κλώτσησε τη μπάλα μακριά για καθυστερήσεις, ωστόσο ακόμα και με τον παίκτη παραπάνω για τα επόμενα 2 λεπτά, η Magu δε δέχθηκε παρά σπασμωδική πίεση.

Έτσι, 2 ημέρες μετά την κατάκτηση του Athens Cup 6X6, η Magufana “σαρώνει” σημειώνοντας μονάχα νίκες και το Athens Cup 8X8 και γίνεται η πρώτη ομάδα που κατακτά τον κορυφαίο τίτλο σε 2 διαφορετικές παραλλαγές την ίδια περίοδο, τοποθετώντας ήδη πολύ ψηλά των πήχη για τους μελλοντικούς υποψηφίους που έχουν σκοπό να τη μιμηθούν! Αυτή τη στιγμή, το μοναδικό φαινόμενο που μπορεί να σταματήσει την  “αυτοκρατορία” της Magu από την εξάπλωση, είναι η… θερινή διακοπή των αγώνων του Μίνι-Ποδοσφαίρου!