Η πρώτη μεγάλη έκπληξη στον Α’ Όμιλο της Νότιας Περιφέρειας (Πειραιάς) είναι πλέον γεγονός! Η “βόμβα” της Le Coco Sportif έσκασε ωσάν κεραυνός εν αιθρία μέσα στα χέρια του Ανίκητου (4-2) στα τελευταία 3 λεπτά (!) της αναμέτρησης της 2ης αγωνιστικής!
Έτσι, η ομάδα της Νέας Σμύρνης , χάνει από νωρίς πολύτιμο έδαφος στη μάχη της ως προς την Golden League, ενώ αντίστοιχα, η Le Coco με ένα ανέλπιστο τρίποντο κερδίζει ψυχολογία, και πλέον “κοιτάζει” ακόμα και την προοπτική της Silver!

Αναφορικά με το φιλμ του αγώνα: το πρώτο ημίχρονο στον βαρύ αγωνιστικό χώρο (λόγω βροχής) του “SEF Soccer Club”, ήταν άκρως νωχελικό με τον Ανίκητο να φαντάζει “ξεχασμένος” στο ματς της πρεμιέρας και την εμφατική νίκη του με 9-0 κόντρα στους Oranjie!

Παρά το μπλαζέ στυλ του, όμως η νέα “επετειακή” εμφάνιση της 10ετιας θα του δώσει τη… λάμψη που χρειαζόταν για να προηγηθεί με τον Σαραντόπουλο νωρίς στο παιχνίδι και να διατηρήσει το προβάδισμα του μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όπου θα ισοφαριστεί από τον αρχηγό των “πετεινών”, Μαζαράκη.

Στην επανάληψη, ο Ανίκητος είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν ενέπνεε εμπιστοσύνη και σιγουριά, τόσο στις μεταβιβάσεις όσο και στα τελειώματα των φάσεων. Το γκολ του Μπέρμπερη στο 37′ έμελλε να είναι η τελευταία χαρούμενη στιγμή της ομάδας του Γιώργου Αθανασίου στο ματς, αφού η συνέχεια θα είναι καταστροφική. Αρχικά, η Le Coco θα ισοφαρίσει με ένα τυχερό γκολ, αφού σε μακρινό σουτ του Ντεμίρη η μπάλα θα κοντράρει στον Λάζο και θα αλλάξει τροχιά, ξεγελώντας τον Μπαντουράκη, ενώ εν συνεχεία θα γραφτεί ο πλέον απροσδόκητος επίλογος:

Ένα βαθύ γέμισμα του Ντεμίρη στο 48′ θα εκμεταλλευτεί στο έπακρον ο αμαρκάριστος Τσώνης, ο οποίος με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά θα νικήσει τον Μπαντουράκη, ενώ στις καθυστερήσεις, ο MVP του αγώνα, Γκέρι, θα “χορέψει” την αντίπαλη άμυνα και θα ολοκληρώσει το μεγάλο θρίαμβο της Le Coco, η οποία θα πανηγυρίσει την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση, ύστερα από την ήττα της πρεμιέρας από του Old Fellows με 3-2.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα των αγώνων της 2ης αγωνιστικής στον Α’ Όμιλο της Νότιας Περιφέρειας είναι τα εξής:

Tifosi FC – Livercool 2-1

Δυναμό Ταύρου – Old Fellows 8-0

Ρουμπίν Ταρζάν – Coca Juniors 9-7

Αγιά Cοφιά – Oranjie 5-2

San Antonio – Νίκαια FC 12-1