Η αυλαία της 1ης αγωνιστική του Athens League 6×6 για τον Γ’ ομίλου στο Γουδή έπεσε την Κυριακή (11/10) με τους Φορτωτές να επικρατούν δύσκολα της Atletico με 5-3, σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκεια του.

Οι Φορτωτές ήταν καλύτεροι στο γήπεδο από το ξεκίνημα, ωστόσο έπεσαν πάνω σε ένα εκπληκτικό… Τσιγαρίδα ο οποίος όχι μόνο μπλόκαρε τις μαζικές επιθέσεις τους, αλλά ταυτόχρονα δημιουργούσε και σκόραρε (!) για να κρατήσει σχεδόν σε όλο το ματς την ομάδα των Αμπελοκήπων ζωντανή.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού ήταν άκρως εκρηκτικό, με τον Γλύκα να ανοίγει με το καλησπέρα το σκορ (3′) για τους Φορτωτές, και τον τερματοφύλακα Τσιγαρίδα να… απαντάει στο 6′, σημειώνοντας γκολ με βολέ από τη μία εστία στην άλλη ξεγελώντας τον Γανιάρη!

Ο Γλύκας έκλεψε ξανά τη μπάλα από τον Κουλούρη στο 9′ και πραγματοποίησε το 2-1, για να έρθει 2 λεπτά αργότερα το γκολ του Βαλελή με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, ξανά, ύστερα από γέμισμα του Τσιγαρίδα!

Εν συνεχεία, το ρυθμός ήταν μονόπλευρος για τους Φορτωτές, οι οποίο δημιούργησαν μια ντουζίνα τελικές, αλλά άλλες φορές ο Τσιγαρίδας, κι άλλες η αστοχία οδήγησαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το ισόπαλο σκορ (2-2).

Το ευτύχημα για τους Φορτωτές ήταν όμως, ότι προηγήθηκαν ξανά πολύ νωρίς στο Β’ ημίχρονο (28′), χάρη σε πλασέ του Άλεξ Μαϊστράλη το οποίο δεν κατάφερε να εξουδετερώσει ο Τσιγαρίδας, ο οποίος απέκρουσε με το πόδι αλλά η μπάλα πήρε περίεργα φάλτσα και κατέληξε ψηλοκρεμαστά στα δίχτυα.

Για πρώτη φορά στο παιχνίδι μάλιστα οι Φορτωτές θα πάρουν “αέρα” 2 τερμάτων αφού 2 λεπτά αργότερα, ο MVP του αγώνα, Γλύκας, με εκπληκτικό σουτ θα κάνει το 4-2.

Η Atletico αν και προσπάθησε να βγάλει αντίδραση ξανά, με το γκολ μείωσης του αρχηγού της, Γιώργου Τσιμάρα (και πάλι από ασίστ του Τσιγαρίδα), εντούτοις δε θα καταφέρει να ισοφαρίσει, παρά δέχτηκε ακόμα ένα γκολ λίγο πριν από το φινάλε με το Σοφιό (45′), το οποίο έμελλε να διατηρηθεί μέχρι το φινάλε, όσο και αν η Atletico “πολιόρκησε” για κάτι περισσότερο.

Αξίζει να αναφερθεί, οτι το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Atletico FC, πραγματοποίησε ο περσινός πρώτος σκόρερ των Attico Rovers, Γιάννης Γιαπιτχάκης, ο οποίος όμως δεν αγωνίστηκε στην κορυφή, αλλά στα μπακ.

Φορωτές FC: Γανιάρης, Μαϊστράλης Ν, Κοτσόβουλος, Μαϊστράλης Α.(1), Γλύκας (MVP/3), Σοφιός (1)

Atletioc FC: Τσιγαρίδας (MVP/1), Κουλούρης, Γκαντόλιας, Τζώρτζης, Σταφυλάτος, Γιαπιτζάκης, Τσιμάρας (1), Βαλελής (1)