Την εκκίνηση τους στο Athens League 2021-22 ετοιμάζονται απόψε Τετάρτη (6/10) να κάνουν για πολλοστή φορά οι πλέον ιστορικοί τόσο στη διοργάνωση όσο και στο Ελληνικό Μίνι-Ποδόσφαιρο, Villagers, κόντρα στα Φυτίλια FC στις 22:00 “Kifisia Soccer Club” (Γ’ Όμιλος – Βόρεια Περιφέρεια), μη έχοντας όμως για “σύμμαχο” τους την παράδοση στις πρεμιέρες, οι οποίες δεν τους έχουν αποφέρει ποτέ μέχρι στιγμής τη… νίκη!

Φαντάζει απίστευτο, μια σπουδαία ομάδα όπως οι “Χωριάτες”, που έχουν κατακτήσει προ Athens League, μεγάλους τίτλους, όπως: το Unileague, το Students League κλπ να μην έχουν φύγει ποτέ με τρίποντο στις αποσκευές τους, κι όμως είναι πέρα για πέρα αληθινό!

Αρχής γενομένης από το 2017 κι έχοντας φτάσει έως το 2021, τα “ελάφια” έχουν αντιμετωπίσει αντιπάλους κάθε βεληνεκούς, από Blitz μέχρι… Magufana, κι όμως το κοντέρ γράφει 0/4 και πιο συγκεκριμένα 1 ισοπαλία και 3 ήττες!

Άραγε, η ομάδα του Γιάννη Παρίση θα καταφέρει να σπάσει για πρώτη φορά το ρόδι απόψε κόντρα στα Φυτίλια στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής; Ίδωμεν!

Παρακάτω σας παρουσιάζονται οι πρεμιέρες των “Χωριατών” ανά σεζόν, ο αντίπαλος το σκορ των αγώνων, αλλά και το “φιλμ” των αναμετρήσεων:

2017: Villagers FC – Magufana 5-6

Κι όμως! Στα “χαρτιά”, το φαβορί εκείνης της σεζόν στο μεταξύ τους παιχνίδι ήταν οι Villagers σε μια μεταβατική πάντως περίοδο για εκείνους! Η νεοϊδρηθίσα όμως Magufana θα καταφέρει και στο πρώτο ημίχρονο, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ξενοφώντα Σταμάτη, θα προηγηθεί ακόμα και με 0-4 (!) για να επέλθει αντεπίθεση διαρκείας και να υπάρξει ισοφάριση σε 4-4 εντελώς συνοπτικά στην επανάληψη. Τελικά οι Magu θα προηγηθεί εκ νέου, με τους “Χωριάτες” να χάνουν ανεπανάληπτη ευκαιρία με κεφαλιά στις καθυστερήσεις για το 6-6.

2018: Villagers FC – Coca Juniors 4-7

Ύστερα από ένα σερί ατυχιών, οι Villagers θα αγωνιστούν στην πρεμιέρα με την Coca, έχοντας μόλις 5 ποδοσφαιριστές στη σύνθεση τους. Η ηρωική 5άδα αποτελούμενη από τους: Τσιγαρίδα Σπύρο, Τσιγαρίδα Γιώργο, Μαρίνο Διονυσόπουλο, Σπύρο Τάσση και Αλέξανδρο Ρόζο θα καταφέρει να προηγηθεί, ενώ θα δώσει ηρωικό αγώνα για ένα ολόκληρο 25λεπτό με το σκορ να διατηρείτε ισόπαλο (2-2).  Στην επανάληψη όμως, η ξεκούραστη Coca των συνολικά 9 ποδοσφαιριστών εκείνο το βράδυ, με τους Γιαννικάκη, Βοϊβόδα και Αθανασόπουλο σε τρελά κέφια, θα πατήσει γκάζι και θα επιβληθεί με ένα σκορ, το οποίο μέχρι και σήμερα αποτελεί τη μεγαλύτερη σε έκταση ήττα τους σε πρεμιέρα…

2019: Villagers FC – Blitz 2-2

Η “νεοφώτιστη” Blitz, του Βασίλη Λινάρδου με ελάχιστες παραστάσεις από το κοινοτικό πρωτάθλημα των Βορείων προαστίων φαντάζει το ιδανικό “θήραμα” για το στόμα των “ελαφιών” εκείνη τη χρονική στιγμή. Μάλιστα, οι 2 ομάδες είχαν δώσει και Pre-Season αγώνα, 10 ημέρες νωρίτερα με τους Villagers να επικρατούν με 5-3. Η “κατάρα” της πρεμιέρας όμως, θα χτυπήσει για ακόμα μια σεζόν την ομάδα της Πάρνηθας και αφού αρχικά θα την οδηγήσει στην ψυχρολουσία του 0-1, εν συνεχεία και παρά την ανατροπή του πρώτου 25λεπτου, ο Σκάρος θα την αφήσει στον… τόπο πετυχαίνοντας το ένα και μοναδικό “χρυσό” τέρμα του Β’ ημιχρόνου στο 44′. Έκτοτε σε άλλες 2 επίσημες αναμετρήσεις των 2 ομάδων οι “Χωριάτες” έχουν σημειώσει το 2/2!

2020: Villagers FC – Κομπαρσιακός 2-3

Ο Κομπαρσιακός είχε εξελιχθεί σε κακό μπελά των Villagers τα τελευταία χρόνια, ωστόσο η “ανανέωση” του Καλοκαιριού και οι μεταγραφές, έδιναν άλλον αέρα στους “Χωριάτες” που κατέβηκαν σε αυτό το παιχνίδι ως φαβορί. Η 9μελής αποστολή αποτελούταν από ποδοσφαιριστές όπως οι: Βασιλείου, Κρικέτος, Νίκας και η νίκη φάνταζε για ακόμα μια χρονιά σχεδόν δεδομένη. Κι όμως, η “κατάρα” θα χτυπήσει αυτή τη φορά μέσου του Γιάννη Κοντονή, του εμβληματικού επιθετικού των “κομπάρσων” που κόντρα στη ροή του ματς θα βάλει τους “Χωριάτες” με πλάτη στο σκορ σε έναν αγώνα που τόσο ο τερματοφύλακας του Κομπαρσιακού, Αντώνης Ρουσσέας, όσο και η επιθετική δυστοκία δεν τους επέτρεψαν να πανηγυρίσουν. Αξίζει να αναφερθεί πάντως, πως μέχρι και τη διακοπή του Athens League, τον περασμένο Νοέμβριο, οι Villagers εν συνεχεία πέτυχαν  το απόλυτο νικών στον όμιλο τους (3/3)…