Σε ματς της 2ης αγωνιστικής μέχρι στιγμής εξελίχθηκε το ντέρμπι ουραγών ανάμεσα σε Kourayo Vallecano και Blitz FC για το Α’ Όμιλο της Κηφισιάς, με την πρώτη να επικρατεί στα σημεία με 5-4, και να παίρνει τρίποντο “ανάσα” το οποίο θα την οδηγήσει κοντά στη Silver League.

Σε ένα ματς γεμάτο ανατροπές, πρόσωπο της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο περσινός πρώτος σκόρερ της Kourayo, Μάνος Μαθιουδάκης, ενώ “μοιραίος” αντίστοιχα για την Blitz FC, ο αρχηγός της και κεντρικός αμυντικός, Βασίλης Λινάρδος ο οποίος αποβλήθηκε στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Παρόλα αυτά, το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την Blitz, η οποία προηγήθηκε στο 3′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιαρένη και κράτησε το σκορ αυτό μέχρι το 20′ παρά την πίεση της Kourayo που τελικά ισοφάρισε επίσης με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαθιουδάκη. Σε εκείνο το μαρκάρισμα έξω από την περιοχή, ο Λινάρδος δέχθηκε ανόητη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία στον διαιτητή, ενώ στο 25′ στη φάση που εκ των υστέρων έκκρινε σε μεγάλο βαθμό το παιχνίδι ο Λινάρδος δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για εκούσιο χέρι, η οποία έδωσε τον έθεσε εκτός για το υπόλοιπο του αγώνα. Σαν να μην έφτανε αυτό μάλιστα, η Kourayo πέτυχε γκολ buzzer beater με μια νέα απευθείας εκτέλεση φάουλ, αυτή τη φορά από τον Παπαδερό και “τσάκισε” για τα καλά την ψυχολογία της Blitz.

Ακόμα κι αν όλοι περίμεναν η Kourayo να “καθαρίσει” το τρίποντο, ειδικά μετά την καλή της εκκίνηση στην επανάληψη (ο Καλμαντής αποσόβησε πολλά γκολ), εντούτοις η Blitz πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή αντεπίθεση, και ύστερα από 2 εντυπωσιακά γκολ του Σερίφ Μοχάμεντ και του Κασκαβέλη πραγματοποίησε ακόμα μια ανατροπή στον αγώνα στο 38′!

Το… γαϊτανάκι των ανατροπών όμως δεν τελείωσε εδώ: H Kourayo πήρε εκείνη τη σκυτάλη του πρωταγωνιστική και με 2 γκολ του MVP της Μαθιουδάκη, αλλά κι ένα του Ηλιόπουλου “κλείδωσε” την υπόθεση νίκη, παρά το γεγονός πως η Blitz μείωσε στο 49′ με το Σκάρο και για 2 λεπτά το παιχνίδι έγινε ροντέο!

Kourayo Vallecano: Σπυρόπουλος, Σακελαρίου, Δημητρίου, Παπαδερός (1),  Σπέης, Ηλιόπουλος (1), Μαθιουδάκης (MVP/3)

Blitz FC: Καλμαντής, Λινάρδος Β, Μονογιός, Λινάρδος Θ, Γιόρι, Γιαρένης (1), Μοχάμεντ (1), Σκάρος (1), Κασκαβέλης (1), Χανιώτης