Η πρεμιέρα της αγωνιστικής δράσης του Athens League 6X6 στον Β’ όμιλο της Νότιας Περιφέρειας (Ρέντη) είχε συγκλονιστική εξέλιξη για Lions και Broncos, με τους τελευταίους, παρότι βρέθηκαν με δυο γκολ πίσω στο σκορ στο… 48′, να ανατρέπουν την κατάσταση και να ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις σε 5-5 με τον Λυκούδη!

Αν και θεωρούταν ακλόνητο φαβορί στην πρεμιέρα, οι Broncos άφησαν 2 βαθμούς πίσω κόντρα στους “λαβωμένους” Lions FC, η μάλλον κέρδισαν στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων (!) 1, μιας και  τα “λιοντάρια” έβγαλαν ψυχή και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα αμυντικά και επιπόλαια λάθη της ομάδας του Χρήστου Βαλσάμη που έδειξε αρκετά αγχωμένη στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της.

Ο Λυκούδης, ήταν ο άνθρωπος που όχι απλά έκλεισε το σκορ στις καθυστερήσεις, αλλά παράλληλα και το άνοιξε στο 4′, δίχως πολλοί να περιμένουν ουσιαστική αντίδραση από τους Lions που είχαν εκτός αποστολής τους: Άνι, Ψάρρα, Μάχλη και Κουρσόπουλο, ωστόσο διαψεύστηκαν πανηγυρικά!

Στο 6′ μια ασυνεννοησία της άμυνας των “ίππων” ανάμεσα σε Σωτηρίου και Δερμάτη έφερε την ισοφάριση στο σκορ με τον Καστίγιο, ενώ ο Γιωργάκης, έκανε την ανατροπή στο 22′ με ψύχραιμο πλασέ.

Ακόμα κι αν στην επανάληψη, οι Broncos πέτυχαν το γρήγορο γκολ που ήθελαν με τον Θωμαϊδη (29′), εντούτοις δεν οδήγησαν ποτέ την κούρσα στο σκορ, αφού συνεχώς οι Lions έβρισκαν τον τρόπο για να κάνουν το βήμα μπροστά. Ο Γιωργάκης έδωσε ξανά προβάδισμα στα “λιοντάρια” για να ισοφαρίσει ο Νιάρχος στο 43′ αμέσως μετά την 5λεπτή διακοπή ύστερα από τον τραυματισμό του συμπαίκτη του και τερματοφύλακα Παπαδάκη ο οποίος όμως έσφιξε τα δόντια και άντεξε την πίεση μέχρι το τελευταίο… δευτερόλεπτο!

Οι Lions όμως όχι δεν πτοήθηκαν -για ακόμα μια φορά- και με τον Δομινικανό άσο, Καστίγιο Μενάγια εκμεταλλεύτηκαν άλλα 2 εύκολα λάθη των Broncos για να προηγηθούν με 5-3 στο 47′! Κι ενώ όλα έδειχναν… Lions, εν τέλει μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νιάρχου στο 50′ και ένα γκολ του Λυκούδη με… buzzer beater έδωσαν έναν “χρυσό βαθμό” στους Broncos που απέφυγαν το “εμφραγμα”!

Broncos FC: Δερμάτης, Βαλσάμης, Σωτηρίου, Μπαλαμπάνης, Χοζοβίτης, Θωμαϊδης (1), Λυκούδης (MVP/2), Νιάρχος (1)

Lions FC: Παπαδάκης, Σιώρος, Παράσχος, Μαντούβαλος, Γιωργάκης (2), Καστίγιο (MVP/3)

Στα άλλα 2 παιχνίδια του Β’ Ομίλου της Νότιας Περιφέρειας, η Spartak τέθηκε από νωρίς επικεφαλής επικρατώντας με 11-2 του Eleonas FC στο ντεμπούτο του Γεωργίου, ενώ στο τελευταίο παιχνίδι ανάμεσα σε Παράλυτους και BAF, που ήταν άκρως ισορροπημένο, οι τελευταίοι θα ανεβάσουν στροφές στο φινάλε και θα “καθαρίσουν” με 9-5, έχοντας για μεγάλο MVP τους τον τερματοφύλακα, Παρθενιάδη!