Ο Β’ προκριματικός Όμιλος της Κηφισιάς, αποδείχθηκε πιο… ζόρικος στην πρεμιέρα, εκεί όπου τα περισσότερα ματς κρίθηκαν στις λεπτομέρειες! Amigos FC και ΑΦΡΟΣ FC, έκαναν σημαντικά βήματα… Golden League επικρατώντας των Shpartallimi και San Pedro, ενώ σπουδαίες νίκες σημείωσαν: Αναρχιακός Αστέρας και το Τσουνάμι που επίσης πάτησαν κορυφή!

Αναλυτικά, το ρεπορτάζ όλων των αναμετρήσεων του Β’ ομίλου:

ΑΝΑΡΧΙΑΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ – BLACK HAWKS 7-2

Καλύτεροι από το ξεκίνημα μέχρι το φινάλε οι ποδοσφαιριστές του Αναρχιακού Αστέρα, προηγήθηκαν με 2-0 στο ημίχρονο, και έφτασαν… αέρα σε ένα τελικό σκορ βαρύ για τα “Γεράκια” που είχαν μεγαλύτερη πληρότητα ποδοσφαιριστών. Μεγάλος πρωταγωνιστικής, ο Πλιάτσικας που αντικατέστησε επάξια τον απόντα αρχηγό Μαριό Γκίκα , ενώ σε εξαιρετική βραδιά βρέθηκε και ο έτερος αρχηγός, Τόλης Νικόπουλος που πέτυχε 2 γκολ!

MVP: ΠΛΙΑΤΣΙΚΑΣ

ΧΑΒΑΛΕΝΘΙΑ – ΑΕΤΟΙ 9-5

Για ένα ημίχρονο κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί οι ΑΕΤΟΙ, που γεύτηκαν ακόμα μια πικρή στιγμή από τη Χαβαλένθια, που επικράτησε με άνετο σκορ, λίγους, μήνες μετά από τον μεταξύ τους αγώνα ζωής και θανάτου στα περσινά play-off της Silver League, εκεί οπού τελευταίες είχαν χαμογελάσει οι “νυχτερίδες” με εκείνο το χρυσό γκολ του Μάριου Πελέκη (2-2). Ο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν και πάλι ο ίδιος, αφού σκόραρε χατ-τρικ και έκανε το κενό της απουσίας του αρχηγού, Ορέστη Μαγιόπουλου, μηδαμινό!

MVP: ΠΕΛΕΚΗΣ Μ.

ΑΦΡΟΣ FC – SAN PEDRO 4-3

Σε ένα άκρως ποδοσφαιρικό ματς με μεγάλη ένταση και ανατροπές, ο πρωταθλητής Silver League Athens, ΑΦΡΟΣ, κατάφερε να χαμογελάσει πρώτος αλλά και τελευταίος στην αναμέτρηση, αφού το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου μετατράπηκε σε 4-3, γεγονός που του χάρισε ένα σπουδαίο τρίποντο στη μεγάλη μάχη του για την πρόκριση στην Golden League, απέναντι σε έναν ιστορικό αντίπαλο, που μοιράζονται κοινούς στόχους! Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Χόνδρος που πέτυχε 3 εντυπωσιακά γκολ, ενώ ο καλά “κλεισμένος”… μπομπέρ, Στέλιος Τατασόπουλος υπέγραψε το χρυσό γκολ, ύστερα από κακή απόκρουση του Ζούγρου. Για την San Pedro ξεχώρισε ο Δουλγεράκης που πέτυχε 2 από τα 3 γκολ της ομάδας του…

MVP: ΧΟΝΔΡΟΣ

AMIGOS FC – SHPARTALLIMI 9-7

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, μπορεί η Shpartallimi να παρατάχθηκε υπερπλήρης και να ξεκίνησε ιδανικά το ματς, στο οποίο προηγήθηκε δις (2-1, 3-2), ωστόσο οι πρωταθλητές Ελλάδας με περίσσιο επαγγελματισμό αλλά και λίγη τύχη κατάφεραν να οδηγήσουν το ματς εκεί που ήθελαν από το 1ο μέρος (5-3) και να εκθέσουν την ομάδα των Γκέρτι, Αλκέτ και Μπεγκάϊ με τις άρτια εκδηλωμένες αντεπιθέσεις τους! Μεγάλοι πρωταγωνιστές οι Πάτσος (4), Τζελόσι (3) και Γιάκουμπ (2) που πέτυχαν και τα 9 γκολ της ομάδας, την ώρα που η Shpartallimi έβλεπε στο αντίπαλο τέρμα έναν εξαιρετικό Μπουρνιά να πιάνει τα… άπιαστα αν και ακόμα τραυματίας!

MVP: ΓΙΑΚΟΥΜΠΗΣ

VODKA JUNIORS – ΤΣΟΥΝΑΜΙ 6-8

Σπουδαία ανατροπή πέτυχε η Τσουνάμι, στο ντεμπούτο της απέναντι στην Vodka Juniors. Οι “πότες” παρά τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζουν φέτος, πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με χαρακτηριστική ευκολία χάρη σε χατ-τρικ του αρχηγού, Άλεξ Νταλιάνη, ωστόσο η επανάληψη εξελίχθηκε σε πραγματικό… εφιάλτη! Η εξαιρετική παρουσία του νεο-εισελθών Κουτσάφτη άλλαξε εντελώς τις ισορροπίες, η Vodka χαλάρωσε και έτσι γνώρισε μια ήττα σε ένα βατό θεωρητικά ματς που ενδέχεται να τη στιγματίσει!

MVP: ΚΟΥΤΣΑΦΤΗΣ

ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗΣ – LIVORNO 11-6

Ανώμαλη προσγείωση για τη Livorno που έδειξε πως θέλει πολύ δουλειά για να πιάσει τα περσινά στάνταρ της, ελλείψει και φιλικών προετοιμασίας. Με χαρακτηριστική άνεση ο Σκλαβενίτης προηγήθηκε από το ημίχρονο κι έφτασε το σκορ σε μη ανατρέψιμα επίπεδα (5-0). Το 2ο μέρος, ήταν μια καλή προπόνηση και για τις 2 ομάδες, δίχως ουσιαστικά το ματς να “ζεσταθεί” ποτέ, στο βροχερό και κρύο Kifisia Soccer Club. Τη μερίδα του λέοντος στα γκολ κατείχε ο Μητρούσης που σημείωσε τα 5 εξ αυτών και έφτασε τον Μάλο της Pranvera στη δεύτερη θέση της λίστας  των φετινών σκόρερ!

MVP: ΜΗΤΡΟΥΣΗΣ