Το ντέρμπι της 1ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου του Athens League 8X8 το οποίο διεξάγεται στον “Eleonas Football Club” του Ρέντη, βάφτηκε στα χρώματα της Kallithea Hammers, η οποία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς (4-3), έχοντας τον αρχηγό της, Δημήτρη Τσιάκα σε εντυπωσιακή ημέρα!

Ο Τσιάκας, πήρε από το χέρι την ομάδα του η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο 15′ και χάρη στις ενέργειες του και το χατ-τρικ την οδήγησε σε μια μεγαλειώδη νίκη-ανατροπή κόντρα σε ένα από τα φαβορί του θεσμού, το οποίο αιφνιδιάστηκε για τα καλά στην πρεμιέρα!

Ενω οι “Hammers” μπήκαν πιο ορεξάτοι και είχαν μεγαλύτερο έλεγχο παιχνιδιού στα πρώτα 10′ οι Campeones ήταν εκείνοι που είχαν τη μεγάλη ευηακιριά με το δοκάρι του Ντίνο Κουντουμάδη από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στο 14′ και το 15′ ο Λεωνίδας Μπερναλής αρχικά έαιξε εξαιρετικό 1-2 με τον Παπαδόπουλο ο οποίος χρείστηκε σκόρερ (14′) κι ένα λεπτό αργότερα κυνήγησε τον Κυριακίδη για να κλέψει τη μπάλα και να πετύχει ένα παλικαρίσιο γκολ, το οποίο έδινε προβάδισμα ασφαλείας στην ομάδα του.

Στο 19′ όμως, ήταν η σειρά του αρχηγού, Δημήτρη Τσιάκα, να “απαντήσει” και με μια πυραυλοκίνητη εκτέλεση φάουλ να μειώσει σε 2-1, σκόρ το οποίο συνόδεψε τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια, παρά το νέο δοκάρι του Ντίνου Κουντουμάδη (ξανά από απευθείας εκτέλεση φάουλ).

Κι ενώ μέχρι το 35′ δεν φαινόταν να κάνει κάποια ομάδα τη μεγάλη διαφορά, ο Τσιάκας με εντυπωσιακό βον-πλανέ θα ισοφαρίσει σε 2-2 , με τους Campeones να έχουν φτάσει λίγα λεπτά νωρίτερα κοντά στο γκολ με τους Μάρη (αρχικά) και Παπαδόπουλο (απέκρουσε και τις δύο ο Αντωνόπουλος).

Το μομέντουμ της ψυχολογίας θα αντιστραφεί, και η ομάδα της Καλλιθέας θα σημειώσει ακόμα 2 τέρματα με τους Σερετίδη (ύστερα από υποδειγματική αντεπίθεση) και Τσιάκα (χατ-τρικ) για να φτάσει το σκορ στο 43′ στα επίπεδα του 2-4!

Οι Campeones παρά την αντίδραση τους δε θα καταφέρουν παρά να πετύχουν το γκολ της μείωσης στο 49′ με τον Δημητριάδη (και αυτό δημιουργία του Μπερναλή), ωστόσο παρά την πολιορκία τους στα επόμενα λεπτά (50+2) δε θα καταφέρουν να “τσιμπήσουν” το βαθμό και να γλιτώσουν τη “γκέλα”.

Kallithea Hammers: Αντωνόπουλος, Σιγανός, Κέφης, Κυριακίδης, Τσιόκας, Σερετίδης (1), Τσούνης, Αλεξέλης, Τσιάκας (MVP/3)

Campeones FC: Πιτσιλός, Κουντουμάδης  Ν, Ηλιόπουλος, Σιλβί, Μαρής, Κουντουμάδης Δ, Δημητριάδης (1), Μπερναλής (MVP/1), Παπαδόπουλος (1)