Η εμφατική νίκη στο ντέρμπι του ομίλου της Bronze League (11-6) κόντρα στους Blue Devils, δίνει απλόχερα πλέον στο Puerto Rico μια ανεπανάληπτη ευκαιρία για να τερματίσει στην κορυφή της κανονικής διάρκειας και να “διαλέξει” τον ευκολότερο δυνατό αντίπαλο στα play off του Απριλίου.

Αντίπαλος, τον οποίο θα συναντήσει στον ημιτελικό και ο οποίος εκτός απροόπτου θα ακούει στο όνομα Αετοί ή Εκάλη Club. Πλέον η ομάδα του Μάριο Κόλα βρίσκεται στο +8 από τον 2ο Σκλαβενίτη και στο +9 από το αντίπαλο δέος του ομίλου τους “μπλέ διαβόλους”, κόντρα στους οποίους οι “Πορτορικάνοι” έκαναν το 2/2.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής της κατηγορίας, το Puerto Rico “έλιωσε” τους αντιπάλους του στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ματέο να πραγματοποιεί μια εξαιρετική παράσταση και να πετυχαίνει χατ-τρικ! Το σκορ αυτού: 7-2!

Στην επανάληψη οι Blue Devils προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση με μπροστάρη τον Γιάννη Βαργιαμίδη (πέτυχε συνολικά 4 γκολ στο ματς), αλλά παρόλο που κατάφεραν να “κλείσουν τη διαφορά στα 2 γκολ (8-6), εν τέλει οι Μουράκης (2 γκολ) και Ματέο, εξέθεσαν και πάλι την άμυνα, και τον Κορρέ, για να φτάσουν σε έναν θρίαμβο ο οποίος τους εντείνει τα όνειρα για τελικό και τρόπαιο!

Puerto Rico: Βλασσόπουλος Τ, Μπάκας, Κυριακίδης, Κόλα (1), Ματέο (MVP/4), Μαρκάκης (2), Μουράτης (3), Βλασσόπουλος Δ (1)

Blue Devils: Κορρές, Ματεντζόγλου, Κουλούρης, Μεθενίτης, Γεωργίου, Δηλέρης, Παναγιωτόπουλος (2), Βαργιαμίδης Χ, Βαργιαμίδης Γ. (4)

Δείτε ΕΔΩ την αναλυτική βαθμολογία του Ομίλου!