Το τελευταία “κάστρο” νικών, στο κορυφαίο πρωτάθλημα της Αθήνας, Athens League 6×6, γκρεμίστηκε την Πέμπτη (5/3), ύστερα από την μεγαλειώδη εμφάνιση του ΑΦΡΟΥ, ο οποίος έγινε η μόνη ομάδα που κατάφερε να αποσπάσει βαθμό από την πρωταθλήτρια Αθηνών Magufana (4-4)!

Το κατόρθωμα του ΑΦΡΟΥ είναι μεγαλύτερο αν αναλογιστεί κανείς ότι το εν λόγω σερί “τρέχει” από πέρυσι, στις 20 Μαρτίου του 2019, την ημερομηνία δηλαδή που η Magufana δεν κέρδισε (!) για τελευταία φορά σε αγώνα Athens League κόντρα στους Amigos FC (3-3), ενώ σε αυτό το δωδεκάμηνο είχαν μεσολαβήσει 26 σερί νίκες της πρωταθλήτριας Αθηνών, μεταξύ εκείνων και το 7-5 επί των Θενπούδων στον τελικό του περσινού Final Four Athens!

Έτσι, για την ώρα τουλάχιστον, οι Amigos FC θα διαφυλάξουν το πολύτιμο σερί των 30 νικών (!) το οποίο σημείωσαν τις χρονιές 2017-18.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο ΑΦΡΟΣ εκμεταλεύτηκε στο έπακρο την μέτρια αγωνιστική κατάσταση της Magufana που παρουσιάστηκε κουρασμένη και παρόλο που δεν είχε τον “μπομπέρ” κατάφερε να κρατηθεί στο ματς καθόλη τη διάρκεια, ενώ λίγο έλειψε να “χτυπήσει” ακόμα και  τη νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο η πρωταθλήτρια Αθηνών προηγήθηκε στο 18′ από στημένη φάση και πιο συγκεκριμένα από κεφαλιά του Βασιλείου σε κόρνερ. Ο ΑΦΡΟΣ ισοφάρισε με τον Καραβάνα στο 20′, αλλά η χαρά των “παραλλαγών” δε θα κρατήσει για πολύ, καθώς στο 22′ ο Λίτσης με ασύλληπτο σουτ από το κέντρο του γηπέδου θα νικήσει τον εμβρόντητο Καβαλάρη για το 2-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου 25λέπτου.

Στην επανάληψη η αστοχία του Τσιγκόπουλου και η “ψύχωση” του ΑΦΡΟΥ έφεραν τα πάνω κάτω. Ράφαελ (34′) και Κλοπ (36′) ύστερα από δύο υποδειγματικές αντεπιθέσεις και ασίστ του Καραβάνα τρύπησαν τη “Magu” για να κάνουν το 2-3, και το παιχνίδι άρχισε να θυμίζει έντονα το περσινό των 2 ομάδων το οποίο πήγαινε από ανατροπή σε ανατροπή.

Πράγματι, ο “χορός” είχε ξεκινήσει για τα καλά, μόνο που αυτή τη φορά ήταν η σειρά της πρωταθλήτριας να κάνει το δικό της κρεσέντο με τον δικό της MVP Ξενοφώντα Σταμάτη να πετυχαίνει 2 γκολ με τη συμπλήρωση 40 λεπτών και να δώσει ξανά στην ομάδα του το προβάδισμα με 4-3. Όπως πάντα την κρίσιμη στιγμή ο “Μίδας” έδωσε τις δικές του απαντήσεις αλλά αυτή τη φορά ούτε τα 2 γκολ του αποδείχθηκαν αρκετά. Τα τελευταία 10 λεπτά το παιχνίδι έγινε ροντέο:

Όλα ξεκίνησαν με το γκολ ισοφάρισης σε 4-4 από τον πρώτο φετινό σκόρερ του ΑΦΡΟΥ, Αντώνη Ζύμπερη (43′) και κατέληξαν με την αποβολή του Λίτση στο φινάλε για διαμαρτυρία στον διαιτητή και 2η κίτρινη κάρτα! Είχε μεσολαβήσει η απευθείας κόκκινη του Τσιγκόπουλου ο οποίος παρεμπόδισε τετ-α-τετ του Ράφαελ και αποβλήθηκε στο 45′, ο διαπληκτισμός των 2 ομάδων σε ένα δυνατό φάουλ του Καραβάνα στον Λίτση (ο οποίος επέσυρε την εξτρά ποινή +1 αγωνιστικής εκτός γηπέδων στον πρώτο σκόρερ της Μαγκουφάνα, Γιώργο Τσιγκόπουλου) που θα απουσιάσει στο κρίσιμο ματς με το Ηπειρώτικο την ερχόμενη εβδομάδα.

Η κυρίαρχη φάση όμως σημειώθηκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ύστερα από κόρνερ της Magufana, στην ύστατη προσπάθεια της για γκολ, ο Βασιλείου νίκησε στον αέρα τον Μαστρογιώργο, ο Καβαλάρης απογειώθηκε κι έκανε την απόκρουση, ωστόσο έστρωσε την μπάλα στον Ντάλλη που πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε προ κενής εστίας, έχοντας όμως χτυπήσει στην εξέλιξη της φάσης τον γκολκίπερ του ΑΦΡΟΥ στον ώμο. Ο διαιτητής πήρε τη φάση πάνω του, και ακύρωσε το γκολ ακαριαία για επιθετικό φάουλ, ξεσηκώνοντας αντιδράσεις από πλευράς πρωταθλητών, σε μια φάση που η αλήθεια είναι ότι είναι αμφιλεγόμενη και που οποιαδήποτε κι αν ήταν η ετυμηγορία του διαιτητή θα ξεσήκωνε παράπονα από μια πλευρά.

Η ουσία είναι ότι ο ΑΦΡΟΣ, για 2η συνεχόμενη χρονιά φεύγει αλώβητος απέναντι στην Magufana (πέρυσι στις 28/2 είχε αποσπάσει ξανά ισοπαλία με 5-5 για την κανονική διάρκεια της Golden League 6χ6 της Βόρειας περιφέρειας), ενώ παράλληλα βάζει φωτιά στην κορυφή, παρατείνοντας για μερικές ημέρες ακόμα την αγωνιά αναφορικά με το ζήτημα της πρωτιάς στον όμιλο.

Magufana: Δράμπαλης, Γκαμπέσης, Τσαγκάς, Λίτσης (1), Βασιλείου (1), Σταμάτης (2), Ντάλλης, Αντωνόπουλος, Τσιγκόπουλος

ΑΦΡΟΣ: Καβαλάρης, Μαστρογιώργος, Κλόπ (1), Τσεβάς, Ράφαελ (1), Καραβάνας (1), Ζύμπερης (1)