Στο ντέρμπι κορυφής της Golden League της Βόρειας Περιφέρειας (Κηφισιά), Magufana και Amigos FC, διασταύρωσαν με το… καλησπέρα (1η αγωνιστική) τα ξίφη τους και τα έδωσαν όλα για να φύγουν αλώβητες, με την ομάδα της Πεύκης τελικά να χαμογελάει στο φινάλε (8-7) χάρη σε γκολ του Λίτση (48′) και να κάνει σπουδαίο βήμα πρωτιάς!

Παρόλο που οι Amigos αγωνιζόντουσαν με πολλές ελλείψεις, δίχως αλλαγές, και με τερματοφύλακα τον… διεθνή αμυντικό Χρήστο Ντούμο (απουσίαζαν οι Βασιλείου και Μπουρνιάς) κατάφεραν να κρατήσουν το ματς στην ισοπαλία μέχρι και 2 λεπτά πριν από το φινάλε, όταν ο εκ των κορυφαίων του ματς, Νικόλα Λαμπάϊ έκανε λάθος γύρισμα, ο Τσιγκόπουλος αλλοίωσε την πορεία της μπάλας με το κεφάλι και ο Λίτσης πρόλαβε στην έξοδο τον τραυματία Ντούμο για να χαρίσει την πρώτη επίσημη νίκη στη Magufana απέναντι στους Amigos!

Οι Amigos βρέθηκαν να είναι μπροστά με 3-2 στο 18′, αλλά η ομάδα της Πεύκης πραγματοποίησε μεγάλη ανατροπή πριν από την ανάπαυλα χάρη στα γκολ των Λίτση και Μακρίδη κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο το ημίχρονο (4-3).

Έκτοτε βρισκόταν συνεχώς μπροστά, χάρη στην εκτελεστική δεινότητα του MVP ακόμα ενός παιχνιδιού, Γιώργου Τσιγκόπουλου ο οποίος πέτυχε 5 γκολ, ωστόσο ανέκαθεν η κορυφαία ομάδα της Ελλάδος είχε απάντηση, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Παύλο Νικολί που έκανε ρεκόρ-καριέρας σε γκολ (5 στο σύνολο). Ο Μπέρμπερης μείωσε σε 6-7 και ο Παναγιωτόπουλος έκανε το 7-7, 5 λεπτά πριν από το φινάλε και όλα έδειχναν ισοπαλία, μέχρι που ο σπουδαίος Γιάννης Λίτσης εκμεταλλεύτηκε το ολέθριο λάθος του Λαμπάϊ και έστειλε τη Μαγκουφάνα στην κορυφή συνεχίζοντας παράλληλα το σερί των 21 συνεχόμενων νικών!

Magufana: Δράμπαλης, Τσαγκάς, Βασιλείου, Σταμάτης, Γκαμπέσης, Στεργιανός, Μακρίδης (1), Κοντιζάς, Λίτσης (2), Τσιγκόπουλος (MVP/5)

Amigos FC: Ντούμος, Βεϊζης, Παναγιωτόπουλος (1), Λαμπάϊ, Νικολί (5), Μπέρμπερης Γ (1)

Golden League 6×6 Κηφισιάς (Aποτελέσματα 1ης αγωνιστικής)

Jugopiastika – Power FC 12-4

Ηπειρώτικο FC – Silver Arrows 9-6

Livorno FC – Βαρώνοι 10-6

ΑΦΡΟΣ FC – Xeportivo FC 3-0

Golden League 6×6 Κηφισιάς (Βαθμολογία)