Σε ένα καταπληκτικό  παιχνίδι που διεξήχθη στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Golden League της Νότιας Περιφέρειας (Ταύρος), η ανανεωμένη San Antonio κατάφερε να πετύχει μια νίκη-χρυσάφι απέναντι στους Πόντιους FC (3-2),  τους οποίους “έσπασε” το εντυπωσιακό σερί των 11 σερί νικών (!) από τον Οκτώβριο!

Πλέον μονάχα η πρωταθλήτρια Αθηνών, Magufana, διαθέτει σερί νικών από την έναρξη της διοργάνωσης (14/14) αφού το προ-τελευταίο μεγάλο κάστρο ήταν οι Πόντιοι, που παρεμπιπτόντως στο παιχνίδι με τους San Antonio, είδαν για πρώτη φορά αντίπαλο να έχει περισσότερη κατοχή μπάλας!

Η San Antonio με την παρουσία των Στούπη, Κατίδη και Σουλοβάρι είναι πλέον πιο επιβλητική, ωστόσο ακόμα και σε αυτό το ματς χρειάστηκε την βοήθεια της τύχης αλλά και την καλή παρουσία του Σκέντο κάτω από τα δοκάρια,  που πήρε το… αίμα του πίσω για την πολύ μέτρια εικόνα του στην πρεμιέρα κόντρα στους Μαζί FC.

Ο Σουλοβάρι ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 13′, σε ένα αναγνωριστικό πρώτο τέταρτο, ωστόσο ο Ανδρεάδης ισοφάρισε στο 17′ για να φέρει το ματς στο 1-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Παρόλα αυτά οι Πόντιοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να κάνουν το 1-2 όταν ο Πακλατσίδης ανατράπηκε από τον Σκέντο στην περιοχή, ωστόσο ο Ανδρεάδης νικήθηκε από τον θηριώδη γκολκίπερ που μάντεψε σωστά τη γωνία!

Ότι όμως δεν κατάφερε να κάνει ο Ανδρεάδης από την άσπρη βούλα, το κατάφερε τελικά ο Λαμπριανίδης ύστερα από ένα από τα αγαπημένα του μακρινά σουτ και στο 34′ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα όμως οι San Antonio κατάφεραν να δημιουργήσουν μεγάλη πίεση στους Πόντιους και τελικά να δικαιωθούν στο φινάλε, αφού ο μεγάλος αστέρας τους Γιώργος Στούπης ήταν αυτός που κατάφερε να νικήσει τον εξαιρετικό κατά τα άλλα Παρασκευόπουλο σε 2 περιπτώσεις (39′ και 44′) και να ανατρέψει οριστικά και αμετάκλητα την κατάσταση.

Παρά την πίεση της ομάδας του Βλαδίμηρου Γεωργιάδη πάντως στα τελευταία λεπτά, η San Antonio ήταν εκείνη που έχασε μοναδική ευκαιρία με τον αρχηγό της, Νικόλα Λαμπαϊ στις καθυστερήσεις, όταν πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ!

Τέλος, αξίζει να αναφερθεί ότι στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους αποχώρησε τραυματίας ο Παπουνίδης ύστερα από στραμπούληγμα στο πόδι, με αποτέλεσμα οι Πόντιοι να χάσουν ένα σημαντικό επιθετικό όπλο τους από τη συνέχεια του ματς.

San Antonio: Σκέντο, Κοροβέσι, Κατίδης, Σινομάτι, Σουλοβάρι (1), Λαμπάϊ, Τζαφέρι, Στούπης (MVP/2)

Πόντιοι FC: Παρασκευόπουλος, Γεωργιάδης, Πακλατσίδης, Παπουνίδης, Κρανίδης, Λαμπριανίδης (1), Ανδρεάδης (1), Σιδηρόπουλος