ΜΙΝΙ-EURO 2022: ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΗΣΕ ΜΕ ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ Η ΕΛΛΑΔΑ!

Η Ελληνική ομάδα τα έδωσε όλα για την πρόκριση την και τελευταία αγωνιστική των ομίλων του Μίνι-EURO 2022 που διεξάγεται στο Κόσιτσε της Σλοβακίας, απέναντι στον επικεφαλής του γκρουπ και πρωταθλητή Ευρώπης του 2016, Καζακστάν, ήταν καλύτερη κατά το μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, προηγήθηκε στο σκορ, και τελικά αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι και το βαθμό της ισοπαλίας (2-2).

Η ομάδα του Αλέξανδρου Μοσχολιού, δικαιούταν τουλάχιστον ένα βαθμό στα 3 παιχνίδια της στον όμιλο, και τον βρήκε τελικά, απέναντι στο μεγάλο φαβορί, Καζακστάν, χάρη στο γκολ που σημείωσε ο πολύπειρος Σάκης Τζανέτος στο 50+4', ενώ κάλλιστα θα μπορούσε να καταφέρει μια επική ανατροπή-πρόκριση, εαν ο Στάμος είχε το καθαρό μυαλό και στην τελευταία επίθεση της Ελλάδας (50+5'), προωθούσε τη μπάλα στον Τζανέτο αντί να σουτάρει από μακριά.

Οι Καζάκοι βέβαια γνώριζαν εξ αρχής ότι τους "βολεύει" ακόμα και η ισοπαλία για να "κλειδώσουν" την πρόκριση και για το λόγο αυτό, στο πρώτο μέρος η Ελλάδα ήταν πολύ πιο επιθετική, σπαταλώντας κορυφαία ευκαιρία, μόλις στο 5' με τον Λίτση να νικιέται από πλεονεκτική θέση από τον Μουσάγιεφ.

Ότι όμως δεν έκανε ο αρχηγός της Magufana, θα το κάνει ο βιονικός Νίκος Στάμος, ο οποίος θα "σκοτώσει" τον αντίπαλο γκολκίπερ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (25' +1) με άπιαστο σουτ μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής του Καζακτστάν. Η Ελληνική ομάδα όμως, παρά το μομέντουμ και την εικόνα του παιχνιδιού δε θα εκμεταλλευτεί το προβάδισμα της.

Ενώ μπήκε πολύ πιο δυνατά από τους Καζάκους στο δεύτερο ημίχρονο, χάνοντας μάλιστα 3 σπουδαίες ευκαιρίες με Στάμο (2) και Τζανέτο, είδε την εστία της να παραβιάζεται πολύ φθηνά στο 29') όταν συνδικάστηκαν οι Γεσμάνοφ - Νταράσοφ με τον 2ο να στέλνει τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία.

Κάπου εκεί, χάθηκε η αυτοσυγκέντρωση της Ελλάδας η οποία μέσα στο χειρότερο της 15λεπτό θα δεί το Καζακστάν να πετυχαίνει και 2ο γκολ (46') ύστερα από ακόμα μια συνδυασμένη προσπάθεια των 2 πρωταγωνιστών του πρώτου γκολ τους, μόνο που αυτή τη φορά με αντιστροφή ρόλων.

Ο κ. Μοσχολιός θα πάρει για 3ο σερί παιχνίδι η Ελληνική ομάδα να αγωνιστεί με "flying γκολκίπερ" τον Λίτση, μόνο που αυτή τη φορά θα δικαιωθεί δευτερόλεπτα πριν από το τελικό σφύριγμα.

Αξίζει να αναφερθεί ότι παρά τον αποκλεισμό η Ελλάδα κέρδισε το γενικό σεβασμό του κοινού, και αυτό γιατί με βάση στατιστικής: πραγματοποίησε τις περισσότερες τελικές στην αντίπαλη εστία (on target) έναντί όλων των υπολοίπων ομάδων του ομίλου (34), ενώ αντίστοιχα την 3η καλύτερη επίδοση συνολικά στη διοργάνωση, με τις μοναδικές 2 ομάδες που την προσπερνούν να είναι η υπερδύναμη Ουγγαρία (42) καθώς επίσης και η Βουλγαρία (36). Η Ελλάδα σε καμία περίπτωση δεν ταξίδεψε στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα για να... χαλάσει το παιχνίδι των ομάδων του κατά γενική ομολογία πιο δύσκολου ομίλου (ΣΤ') του θεσμού, αλλά απεναντίας για να "παράξει" επιθετικό ποδόσφαιρο και να δυσκολέψει κάθε αντίπαλο όπως και έκανε. Αξίζουν πολλά μπράβο σε όλη την αποστολή που έλαβε μέρος και έκανε τη χώρα μας περήφανη!

Πολλά συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές της "γαλανόλευκης": Μάριο Μουζάκη, Νίκο Καραμαλίγκα, Γιάννη Λίτση, Μιχάλη Σταγάκη, Οδυσσέα Δρόση, Παύλο Βύρη, Αρμάντο Τζαφέρι, Πάνο Αγγελόπουλο, Κίμωνα Μπάτσι, Σάκη Τζανέτο, Γιώργο Τσιγγόπουλο και Νίκο Στάμο.