ATHENS LEAGUE 6X6: ΔΙΑ ΠΥΡΟΣ ΚΑΙ... ΣΙΔΗΡΟΥ ΤΑ ΦΑΒΟΡΙ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ!

Ο ένας και μοναδικός όμιλος στον οποίο διεξάγεται προημιτελική φάση πριν από το Πάσχα, είναι εκείνος της Bronze League της Νότιας Περιφέρειας (Πειραιάς). Και στις 4 αναμετρήσεις, τα φαβορί παρότι θα φτάσουν στα... όρια τους θα καταφέρουν να τσεκάρουν το "εισιτήριο" της επόμενης φάσης, κι έτσι στα ημιτελικά του Μάϊου θα διασταυρωθούν: Αγιά Coφιά - L.G.C. FC και Palteiras FC - Old Fellows!

Από που να ξεκινήσεις και που να τελειώσεις; Στο ότι το απόλυτο αουτσάϊντερ, Νέα Σμύρνη, βρισκόταν 1' πριν από το τέλος του αγώνα, μόλις ένα γκολ πίσω στο σκορ (!) από το μεγάλο φαβορί ολόκληρης της κατηγορίας (3-2), την Αγια Cοφιά; Το γεγονός ότι οι 7οι της κανονικής διάρκειας Παράλυτοι πήγαν στους πάγκους με προβάδισμα στο ημίχρονο επί των 2ων Palteiras (0-1), ή μήπως ότι οι Broncos, σπατάλησαν σχεδόν τις... τριπλάσιες ευκαιρίες από την L.G.C. παρόλο που ηττήθηκαν με 4-3!

Η αλήθεια είναι ότι τα φαβορί εν τέλει θα κατορθώσουν να προκριθούν, αλλά το γεγονός του ότι δεινοπάθησαν από την προημιτελική φάση, κάνει τους πάντες να αδημονούν ακόμα περισσότερο για την ολοένα και πιο αμφίρροπη συνέχεια!

Στο εναρκτήριο ματς, οι Old Fellows θα διατηρήσουν το αήττητο σερί τους επί των Oranjie και θα επικρατήσουν με σκορ 3-1, σε ένα ματς που ναι μεν προηγήθηκαν με 2-0 (ημίχρονο), αλλά μετά το εκπληκτικό γκολ που πέτυχε ο αρχηγός των "πορτοκαλί" Λάκης Κληματιανός (2-1) στο ξεκίνημα της επανάληψης (33') θα μπορούσε να έχει γίνει ακόμα και η ολική ανατροπή! Κι ενώ οι Oranjie πίεσαν ακατάπαυστα για 10', εντούτοις στο φινάλε, το γκολ του Δημητρίου θα "κλειδώσει" την πρόκριση για την ομάδα του Δημήτρη Αγγελόπουλου.

Το καλύτερο ματς της βραδιάς, κατά γενική ομολογία, ήταν αυτό ανάμεσα σε L.G.C. και Broncos. Οι 2 ομάδες που απείχαν μόλις μια θέση (4ος έναντι 5ου), αλλά και ένα βαθμό (18 έναντι 17) κατά την κανονική διάρκεια θα δώσουν ρεσιτάλ, με την εμπειρία και την κυνικότητα των "ιστιοπλόων" να αποδεικνύεται δυνατότερο όπλο, από τη διάθεση και τα τρεξίματα των "επιβητόρων". Το γεγονός ότι η L.G.C. θα παραμείνει καθ' όλη τη διάρκεια μπροστά στο σκορ θα παίξει σημαίνοντα ρόλο στην αναμέτρηση, καθώς οι Broncos παρά την κατασπατάληση ευκαιριών και τη διαρκή μείωση στο σκορ δε θα καταφέρουν ποτέ να έχουν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση κι εν τέλει θα "λυγίσουν" από την κλασσική χαμένη ευκαιρία του καλύτερου ποδοσφαιριστή τους, Γιώργου Νιάρχου (2 γκολ) στις καθυστερήσεις του ματς. Το τελικό 4-3 μπορεί να αδικεί τους Broncos, ωστόσο στον αντίποδα αναδεικνύει την οξυδέρκεια και τις τοποθετήσεις του τερματοφύλακα Μήλα, ο οποίος... κατέβασε ρολά και κατέκτησε το βραβείο του MVP.

Στο πλέον ανύποπτο ματς: Αγιά Coφιά - Νέα Σμύρνη ήταν που παραλίγο να έχουμε... δράματα για το φαβορί! Κι ενώ άπαντες περίμεναν ένα εύκολο βράδυ για την "Αγία" διαψεύστηκαν και μάλιστα πανηγυρικά! Η ομάδα του Λευτέρη Λάππα, αντιμετώπισε το ματς ως ίσο προς ίσο την ομάδα του Λεωνίδα Καλογερόπουλου και απείλησε ουκ ολίγες φορές την εστία του Πιτσιλού! Ακόμα και όταν προηγήθηκε με 3-0 η Αγιά Cοφιά, χάρη στα γκολ των Καράνκα (2) και Μαντούβαλου, το ματς δε σου έδινε την αίσθηση της... ασφάλειας και πράγματι το αουτσάιντερ θα φέρει την Αγιά στα όρια της, μειώνοντας χάρη στα γκολ των: Λάππα (36') και Πυριόχου (46') σε 3-2! Κι ενώ το ματς άναψε για τα καλά στο 50+1', ο Έλληνας διεθνής, Καράνκα με χατ-τρικ (4-2) θα βγάλει την ομάδα του από τη δύσκολη θέση, στέλνοντας τη δια πυρός και σιδήρου στα ημιτελικά.

Τέλος, οι Palteiras τα... χρειάστηκαν επίσης, σε ένα ματς που χάρη στην παλικαρίσια άμυνα τους, αλλά και χάρη στο γκολ του Γιάννη Ριζογιάννη, οι Παράλυτοι θα προηγηθούν στο ημίχρονο (0-1) και θα παγώσουν τους πάντες! Κι ενώ μέχρι το 32' η εστία του Ρωμανά φάνταζε ανυπέρβλητη, θα έρθει το γκολ της ισοφάρισης από τον Νιγηριανό διεθνή, Πήτερ, ύστερα από εξαιρετική βαθιά μπαλιά του MVP Αλεξανδρόπουλου. Στο 35' θα σημειωθεί η φάση της ανατροπής από τον Ντούση, το γκολ του οποίου όμως, προήλθε από επιθετικό χέρι στο κατέβασμα, πριν από το τελείωμα. Ο διαιτητής, κ. Πολύδωρος Άνιννος, δεν θα αντιληφθεί -από τη γωνία που βρισκόταν- την παράβαση, και θα κατακυρώσει κανονικά το τέρμα, σε ένα χέρι το οποίο ναι μεν ήταν κολλητό στο σώμα του Ντούση, πλην όμως με την αλλαγή του κανονισμού, κάθε επιθετικό χέρι αποτελεί επιθετικό φάουλ (δεν υπάρχει ακούσιο στην επίθεση εν αντιθέσει με την άμυνα). Προς τιμήν τους οι Παράλυτοι ούτε καν θα διαμαρτυρηθούν (!), ενώ συνέχισαν να παλεύουν για την ισοφάριση μέχρι το φινάλε, σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε γκραν-γκινιόλ, και που τελικά "κλείδωσαν" οι "Βραζιλιάνοι" χάρη στο εκπληκτικό γκολ του Δούφα, από πλάγια θέση στο 48'!

Το πολύ ενθαρρυντικό στοιχείο, πέρα από το προφανές, που έχει να κάνει με το κλείσιμο τις ψαλίδας στη δυναμικότητα των ομάδων που συμμετέχουν στη φάση των Play Off του Athens League, έχει να κάνει κυρίως με τον κόσμο που συνέρρευσε στο γήπεδο κατά δεκάδες και παρακολούθησε δια ζώσης τους προημιτελικούς στο "Sef Soccer Club". Το μόνο βέβαιο είναι πως οι ημιτελικοί όλων των κατηγοριών τον Μάϊο προβλέπονται φωτιά...