Με σπουδαία νίκη και πρωτιά συνδυάστηκε η μεγάλη επιστροφή του Κωνσταντίνου Βασιλείου στους Villagers, αφού στην επίσημη πρεμιέρα της ομάδας των “Χωριατών” στη Silver League Κηφισιάς απέναντι στους Thundercats (8-3) ανέδειξε το ταλέντο του αφού πέτυχε 4 γκολ, ψηφίστηκε MVP και “κλείδωσε” την  νίκη στο φινάλε, η οποία σήμανε ταυτόχρονα την πρώτη θέση στον όμιλο μετά το τέλος της 1ης αγωνιστικής!

Εκμεταλλευόμενοι την κούραση των Thundercats (δίχως αλλαγές στο ματς) στο τελευταίο 5λεπτό όταν και έχασαν μια σπουδαία ευκαιρία για το 5-4, οι “Χωριάτες” πυρπόλησαν πολλάκις την εστία του Κύργια με τον Βασιλείου να πετυχαίνει χατ-τρικ και να “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη, η οποία σε συνδυασμό με τις γκέλες των Κοπενχάλι-Κομπαρσιακού χαρίζουν στην ομάδα την 1η θέση.

Ο Βασιλείου επιστρέφει στην ομάδα της καρδιάς του, ύστερα 6 μήνες αποχή, (αποχώρησε πέρυσι μετά τον αποκλεισμό της ομάδας από τους “8” της Golden League της Κηφισιάς), εκμεταλλευόμενος τον κανονισμό του Athens League για τη δυνατότητα συμμετοχής κάθε ποδοσφαιριστή με 2 ομάδες, σε περίπτωση που αυτές δεν αγωνίζονται στην ίδια κατηγορία ή Περιφέρεια μέχρι και το Final Four Athens τον Ιούνιο. Υπενθυμίζεται ότι ο ταλαντούχος ποδοσφαιριστής αγωνίζεται και με την πρωταθλήτρια Αθηνών Magufana, από τον περασμένο Ιούνιο με την οποία συμμετέχει στην Golden League της ίδιας περιφέρειας.

Αναφορικά με το παιχνίδι της πρεμιέρας, οι Thundercats ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ με τον αρχηγό της ομάδας, Χρήστο Καλογράνη (9′), ωστόσο οι “Χωριάτες” θα καταφέρουν να βρουν 2 γκολ πριν από το ημίχρονο και να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι (2-1) χάρη στα γκολ του Παναγιωτόπουλου (13′) και του Τσιγαρίδα (19′). Το 3-1 έκανε ξανά ο Παναγιωτόπουλος με το “καλημέρα” της επανάληψης, αλλά στο 35′ ο Φραγκίσκος Κανέλλος θα μειώσει σε 3-2.

Ο Γιάννης Παρίσσης θα απαντήσει με πλασέ ύστερα από αριστοτεχνική εκτέλεση κόρνερ του Βασιλείου 1 λεπτό αργότερα κι ενώ ο Βασιλείου πέτυχε το 5-2 στο 42′, λίγο έλειψε να σπάσουν καρδιές στο φινάλε όταν ξανά ο Κανέλλος μείωσε (44′), ενώ λίγο αργότερα έχασε γκολ σε… κενή εστία για να κάνει το ματς κανονικό ντέρμπι 5 λεπτά πριν από τη λήξη. Στο φινάλε όμως μίλησε η κλάση του Βασιλείου που καθόρισε τις τύχες του ματς.

Villagers FC: Τσιγαρίδας Σ, Τσορτέκης, Κληματιανός, Παρίσσης (1), Βασιλείου (MVP/4), Παναγιωρόπουλος (2), Τσιγαρίδας Γ. (1)

Thundercats: Κύργιας, Δεληγιάννης, Λαδόπουλος, Καραγιάννης, Καλογράνης (1), Κανέλλος (2)

Silver League 6×6 Κηφισιάς (Aποτελέσματα 1ης αγωνιστικής)

Villagers FC – Thundercats 8-3

Blitz FC – Original FC 6-6

Κομπαρσιακός FC – J.P. FC 2-3

Κοπενχάλι – Coca Juniors 0-3

Αναγέννηση Θρακ/νων – Attica FC 2-10