Το μεγάλο τοπικό ντέρμπι ανάμεσα σε Γυπαετούς Αδαμών και Blitz FC ήταν εκείνο που αναμφίβολα ξεχώριζε από το πρόγραμμα της 5ης αγωνιστικής της Silver League της Βόρειας Περιφέρειας (Κηφισιά), με τους πρώτους να ρίχνουν στο καναβάτσο τον “μισητό” αντίπαλο τους (3-0) και να κάνουν ένα τεράστιο άλμα προόδου για τα play off!

Αξίζει να αναφερθεί οτι αυτή είναι η πρώτη αναμέτρηση των 2 μεγάλων αντιπάλων σε επίπεδο Athens League, κάτι που φυσικά προκάλεσε έξαρση ενδιαφέροντος στην τοπική κοινωνία με τον κόσμο να συρρέει κατά δεκάδες στο Kifisia Soccer Club για να παρακολουθήσει αυτό το πολύ σπουδαίο ματς, το οποίο διεξήχθη ανάμεσα στους 2 ουραγούς της βαθμολογίας.

Οι Γυπαετοί έχοντας μεγαλύτερη συνοχή κατάφεραν να “στριμώξουν” τη Blitz και στο 2ο ημίχρονο να πάρουν αυτού που επιζητούσαν μανιωδώς από το πρώτο ημίχρονο.

Οι ποδοσφαιριστές των Γυπαετών στα αποδυτήρια του Kifisia Soccer Club αμέσως μετά τον αγώνα σχηματίζουν 3 δάχτυλα θέλοντας να… πικάρουν τους αντίστοιχους της Blitz για το τελικό 3-0!

Κι αν στο πρώτο 25λεπτό δεν σημειώθηκαν σπουδαία πράγματα μιας και αμφότερες είχαν το μυαλό τους στην άμυνα, στο 35′ ο Καραχάλιος με ωραία ατομική ενέργεια συνέκλινε και σούταρε, εκτελώντας τον Καλμαντή, και έγραψε το 1-0 κάτω από ντελίριο ενθουσιασμού στις εξέδρες των “κόκκινων”. Στο 38′ ήταν η σειρά ενός πρώην “Blitzιάνου”να “πληγώσει” την πρώην ομάδα του. Ο λόγος για τον Γιαννακόπουλος ο οποίος σκόραρε και πανηγύρισε δεόντως σαν να μην… πέρασε μια ημέρα από το αντίπαλο στρατόπεδο.

Τον θρίαμβο ολοκλήρωσε ο MVP του αγώνα, Στέλιος Ματσούκας με καρφωτή κεφαλιά στο φινάλε του αγώνα, ύστερα από γέμισμα του τερματοφύλακα Περικλή Παπαδόπουλου κι ενώ η αμυντική λειτουργία της Blitz παράπαιε ιδιαίτερα στις εναέριες μονομαχίες.

Για την ομάδα του Βασίλη Λινάρδου, μοναδική αντίδραση, μπορεί να χαρακτηριστεί η ανεπανάληπτη χαμένη ευκαιρία του Χανιώτη, ο οποίος σε τετ-α-τετ νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ και δεν μείωσε σε 2-1 στο 44΄.

Αξίζει να αναφερθεί ότι πλέον οι Γυπαετοί ανέβηκαν από την 12η στην 9η θέση και “βλέπουν” πλέον play off, ενώ στον αντίποδα, αυτό ήταν το 1ο επίσημο παιχνίδι στο οποίο η τελευταία πλέον της βαθμολογίας Blitz δεν σκόραρε.

Γυπαετοί Αδαμών: Παπαδόπουλος, Γκολφινόπουλος, Ντινάκης, Γιαννακόπουλος (1), Ματσούκας (MVP/1), Καραχάλιος (1), Κοφινάς

Blitz FC: Καλμαντής, Κασκαβέλης, Λινάρδος, Μονογιός Χανιώτης, Μοχάμεντ, Κοτζαμάνης, Σκάρος, Καγιούλης, Τρόκα

Η παρούσα βαθμολογία (Πατήστε ΕΔΩ) των 2 ομάδων στη Silver League 6×6 Κηφισιά