Πολύ δύσκολη πρεμιέρα περίμενε το μεγάλο φαβορί του 6ου ομίλου, Shpartallimi, κόντρα σε έναν “σεληνιασμένο” ΑΦΡΟ ο οποίος παρουσίασε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στο “Summer Cup Athens 2020” εν αντιθέσει με το “Final 8 Athens”
και με βάση την συνολική εικόνα του, δικαιούταν τουλάχιστον την ισοπαλία παρόλο που ηττήθηκε εν τέλει με 7-5!

Η μεγάλη επιστροφή του Δημήτρη Παπαδάκη στα μπακ -“κλειδώνοντας” την άμυνα- σε συνδυασμό με το πάθος που έβγαλαν οι “παραλλαγές” λίγο έλειψε να στερήσουν ακόμα και την… ισοπαλία στην Shpartallimi αλλά στη φάση του αγώνα ο Ράμος, θα κάνει την απόκρουση της… διοργάνωσης στο 48′, ύστερα από ευθύβολο γωνιακό σουτ του Ζύμπερη, και περίπου ένα λεπτό αργότερα το βον-πλανέ του “ασταμάτητου” Μέξη θα βάλει την ομάδα του Γκέρτι σε θέση οδηγού (6-5).

Η Shpartallimi, θα πετύχει κι άλλο γκολ στις καθυστερήσεις με τον Γκέργκι και θα σφραγίσει μια πολύ αγχωτική νίκη, ενώ μαζί με τον Μέξη θα πετύχουν χατ-τρικ!

Το παιχνίδι πάντως είχε τρομερή εξέλιξη, καθώς πέρα από τα τελευταία λεπτά που η αγωνία κορυφώθηκε, οι 2 ομάδες όδευαν χέρι-χέρι για τη νίκη. Ο ΑΦΡΟΣ προηγήθηκε με τον Ζύμπερη στο 5′ για να απαντήσουν Μέξης και Γκέργκι με μακρινά σουτ στο 9′ και το 12′ για την ανατροπή.

Σπάνιο λάθος του Αλκέτ στην άμυνα και 2-2 με τον Καραγιώργο (16′), με την Shpartallimi να ξεσπά μέσα σε 4′ και να πετυχαίνει άλλα 2 γκολ με τον ηγέτη της Γκέντι Μπεγκάϊ (18) και τον Μέξη (20′). Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ημίχρονο θα κλείσει με αυτό το σκορ, ο Καραβάνας θα σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ και πολύ… περιπέτεια (η μπάλα κόντραρε στον Μπίλα κι άλλαξε πορεία) για το 4-3 το οποίο θα είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο ΑΦΡΟΣ θα πραγματοποιήσει ακόμα μια ανατροπή, με Καραβάνα και Καραγιώργο να πετυχαίνουν ξανά τέρμα (5-4) και να μεταφέρουν την πίεση στη Shpartallimi που όμως θα απαντήσει σχεδόν άμεσα με εντυπωσιακό τακουνάκι του Γκέργκι (39′) ύστερα από ασίστ του Μπεγκάϊ.

Άλλο γκολ δεν σημειώθηκε μέχρι το 49′ όπου τελικά η Shpartallimi θα “λυγίσει” τον ΑΦΡΟ και θα αποδράσει με ένα πολύτιμο τρίποντο το οποίο όχι απλά θα επιβεβαιώσει τη θετική της παράδοση κόντρα στις παραλλαγές, αλλά θα της ανοίξει την πόρτα για την πρωτιά στον όμιλο, όπου αυτή τη στιγμή βρίσκεται μαζί με τους Gunners FC!

Shpartallimi: Ράμος, Μπίλας, Μασούπαϊ, Γκέρτι, Μπεγκάϊ (1), Αλκέτ, Γκέργκι (3), Μέξης (MVP/3)

ΑΦΡΟΣ FC: Καβαλάρης, Παπαδάκης, Κλοπ, Τατασόπουλος, Καραβάνας (2), Καραγιώργος (2), Ζύμπερης (1)

Τέλος, στο εναρκτήριο παιχνίδι του 7ου ομίλου, διεξήχθη ακόμα ένα ματς για γερά νεύρα ανάμεσα σε Jugopiastika και Βαρόνους FC, με την “Jugo” να έχει σε μεγάλα κέφια τον φετινό MVP της στο Athens League, Στέφανο Μπάτσα ο οποίος θα πετύχει 5 γκολ και θα οδηγήσει την ομάδα του σε μια πολύτιμη νίκη (9-5), η οποία ήρθε πολύ πιο αγχωτικά απ’ ότι φανερώνει το τελικό σκορ, κι αυτό διότι ο τερματοφύλακας Κοττάκης κατέγραψε σωρεία επεμβάσεων στις προσπάθειες των Γκίλι Σκρελάϊ, Τζέϊσον και Τσεσμέ όταν ακόμα το ματς ήταν στην κόψη του ξυραφιού!