Στο μεγάλο ματς της ημέρας, το οποίο διεξήχθη στην πρεμιέρα του Summer Cup Athens 2020 για τον 1ο όμιλο, η Dream Team Γλυκών Νερών, πραγματοποίησε πολύ μεστή εμφάνιση κι επικράτησε της βασικής διεκδικήτριας του γκρουπ για την πρόκριση, Attico Rovers με 6-2!

Έχοντας σε μεγάλα κέφια τον Βαγγέλη Σταύρου που πέτυχε χατ-τρικ και μοίρασε μια ασίστ, η ομάδα του Δημοσθένη Ντούγια πήρε από το πρώτο ημίχρονο καθαρό προβάδισμα (2-0) και ουσιαστικά δεν απειλήθηκε ποτέ από την ασύνδετη Attico, τις οποίας οι κορυφαίοι ήταν για ακόμα μια φορά οι Γιαπιτζάκης και Ζαγγανάς.

Ντίνε και Νίκα, ήταν μακριά από τον καλό τους εαυτό, με αποτέλεσμα η Dream Team να παραμείνει στιβαρή στο γήπεδο της και να ξεχύνεται με αξιώσεις σε αντεπιθέσεις όπου και εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους.

Dream Team Γλυκών Νερών: Βοτσίδης, Λαμπρόπουλος, Ζούρας (1), Δεληβελιώτης, Βλαχιώτης, Ντούγιας Δ, Ντούγιας Π, Προβίδης (2), Σταύρου (MVP/3), Κολάζας

Attico Rovers: Ζαγγανάς, Παπαδόπουλος (1), Καταχανάς, Νίκα, Γεωργόπουλος, Ντίνε, Γιαπιτζάκης (1)

Στο άλλο παιχνίδι του 1ου ομίλου, οι Jackals, εν αντιθέσει με το προ διημέρου παιχνίδι του “Final Four Athens”, όπου κατέβηκαν με ελλείψεις κόντρα στους Γυπαετούς, κατέβασαν ολοκληρωμένη ομάδα, και επικράτησαν επί των… συνονόματων τους, από τις Αδάμες με 11-2.

Στον 2ο’ όμιλο το ματς που ξεχώρισε ήταν αυτό ανάμεσα στους Tifosi FC και τη Ρουμπιν Ταρζάν, με τους πρώτους να… χαμογελούν στο φινάλε και να επικρατούν με 8-7 στις λεπτομέρειες! Στο άλλο παιχνίδι μεταξύ Blitz FC και Logimed, το σκορ παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα, με τις 2 ομάδες να παλεύουν μανιωδώς για τη νίκη αλλά τελικά  να συμβιβάζονται με το “Χ” (1-1). Η Blitz ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με τον Κασκαβελή στο 12′, αλλά στην επανάληψη ή Logimed ήταν καλύτερη και συνεχώς προσπαθούσε να ισοφαρίσει. Όλα έμοιαζαν μάταια, μέχρι το 49′, όταν ο Ξενάκης με σουτ μέσα από την περιοχή ισοφάρισε στο τελικό σκορ! Μάλιστα, στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε να κάνει και την ολική ανατροπή, αλλά το σουτ του αρχηγού, Βαγγέλη Συρανίδη “έγλυψε” το δεξί κάθετο δοκάρι του Καλμαντή!