Δυναμικό μπάσιμο στην πρεμιέρα του “Summer Cup Athens 2020” έκανε στον 5ο όμιλο η Magufana που συνέτριψε την J.P. FC με 12-0 και αναρριχήθηκε με το… καλησπέρα στην κορυφή του ομίλου της εκμεταλλευόμενη παράλληλα την ισοπαλία στο έτερο παιχνίδι του ομίλου ανάμεσα σε Power FC και Ωρωπό (10-10)!

Οι πρωταθλητές, δίχως την παραμικρή διάθεση να αστειευτούν από την 1η κιόλας αγωνιστική, απέναντι σε έναν άκρως υπολογίσιμο αντίπαλο, έδειξαν από νωρίς ποιος είναι το αφεντικό του ματς και κατ’ επέκταση του ομίλου.

Με την 10μελή αποστολή της να… πετάει φωτιές, έκανε απλά το “χρέος” της, σκοράροντας από νωρίς (Τσαρκάνι – 2′) και εν συνεχεία με εκτεταμένο “rotation” έπνιξε επιθετικά της J.P. που δημιούργησε ελάχιστες αξιόλογες επιθέσεις και βρισκόταν συνεχώς υπό πίεση. Κοντιζάς και Σταμάτης πέτυχαν χατ-τρικ, ενώ σε εξαιρετική κατάσταση παρά την αποχή, έδειξαν να βρίσκονται οι: Λίτσης, Βασιλείου Τσαγκάς, Τσαρκάνι, καθώς επίσης και ο Αθανασόπουλος στο ντεμπούτο του.

Magufana: Μουζάκης, Τσαγκάς (2), Βασιλείου, Χριστόπουλος, Αθανασόπουλος, Σταμάτης (3),  Λίτσης (1), Τσαρκάνι (1), Τσιγκόπουλος (1), Κοντιζάς (MVP/3)

J.P. FC: Παπαδόπουλος, Βίνσεντ, Μπούρας, Καλτσής, Γράβεζας, Κουρτόγιαννης, Καρακωνσταντής, Πρίνος

Στο άλλο παιχνίδι του 5ου ομίλου, οι Power FC, πραγματοποίησε εξαιρετικό 1ο ημίχρονο, με τον Ράλλη Παναγιωτόπουλο να είναι σεληνιασμένος και να πετυχαίνει στο “ντεμπούτο” του 5 γκολ, οδηγώντας την ομάδα του στο ημίχρονο με 7-3 μπροστά!

Στην επανάληψη, ο Παναγιωτόπουλος τραυματίστηκε στο γόνατο, και ο Ωρωπός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του, πραγματοποιώντας μια μεγάλη ανατροπή με γκολ του Μπάνα στις καθυστερήσεις για το τελικό… 10-10!

Μπάνας (4 γκολ) και Κότσης (3 γκολ) πραγματοποίησαν εξαιρετικό παιχνίδι και εκμεταλλεύτηκαν μεταξύ άλλων τις 2 τρομερές χαμένες ευκαιρίες τις Power στο τελευταίο λεπτό, οι οποίες τους κράτησαν στο παιχνίδι!

Στον 4o όμιλο τα φαβορί Attica και San Pedro, επικράτησαν των Kourayo Vallecano και Πρακτόρων αντίστοιχα με 10-6 και 16-5.

Η Attica, που τα χρειάστηκε μέχρι το 40′, όπου η Kourayo (είχε σε μεγάλη μέρα τον Ηλιόπουλο που πέτυχε χατ-τρικ) την κόντραρε στα ίσια, κατάφερε να κάνει τη διαφορά με τους Χασιώτη (MVP) και Ασημακόπουλο που έβαλαν από 3 γκολ έκαστος, ενώ στο επόμενο παιχνίδι η San Pedro δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα, επικρατώντας με 16-5, “χτίζοντας” μεταξύ άλλων και μια άκρως θετική “προίκα τερμάτων” αναφορικά με τη μάχη της πρωτιάς απέναντι στην μεγάλη της αντίπαλο.

Ρεμούνδος (MVP) και Δουλεγράκης πέτυχαν καρέ τερμάτων, ενώ στον αντίποδα για τους Πράκτορες ξεχώρισε ξανά το μεγάλο τους αστέρι και αρχηγός, Θέμης Μάνδυλας που πέτυχε χατ-τρικ.