Παρότι μεγάλα φαβορί στον 2ο όμιλο του “Summer Cup Athens 2020”, Tifosi FC και Ρουμπίν Ταρζάν τα βρήκαν “μπαστούνια” απέναντι σε Logimed και Blitz, οπού “καθάρισαν” αμφότερες στο τελευταίο λεπτό του αγώνα τη νίκη, με τους “Ιταλούς” μάλιστα να “κλειδώνουν” και την πρώτη θέση!

Το ροκ-ματς της ημέρας, έγινε ανάμεσα σε Ρουμπιν και Blitz (9-8) με τη νίκη να αλλάζει συνεχώς χέρια, και να κάθετε εν τέλει με μεγάλη περιπέτεια στις “μαϊμούδες” που στο τελευταίο λεπτό θα σκοράρουν με τον Βασιλαράκη.

Η Blitz προηγήθηκε στο ξεκίνημα των 2 ημιχρόνων με 2-0 και 5-4, ωστόσο στο υπόλοιπο ημίχρονο η Ρουμπίν που είχε σε μεγάλη μέρα τους Κετσέ και Βασιλαράκη κατάφερνε με κάποιο τρόπο να βγει μπροστά στο σκορ. Για την Blitz, σε μεγάλη μέρα βρέθηκε ο Αιγύπτιος Σερίφ Μοχάμεντ που πέτυχε καρέ τερμάτων, ενώ η ομάδα της Ν. Κηφισίας έχασε την ευκαιρία του ματς στο 49′ όταν το πλασέ του Μπαμπανικολού κατέληξε στο δοκάρι του Καλαμαρά κι ενώ το ματς ήταν 8-8!

Ρουμπίν Ταρζάν: Καλαμαράς, Σιαπέρας Δ, Καζάνας, Φωτόπουλος, Σιαπέρας Γ, Κετσές (MVP/5), Βασιλαράκης (4)

Blitz FC: Καλμαντής, Λινάρδος, Μονογιός, Σκάρος, Γιαρένης (2), Καγιούλης, Μπαμπανικολός (2), Κασκαβέλης, Μοχάμεντ (4)

Πανομοιότυπο ματς διεξήχθη και νωρίτερα, με τους Tifosi FC να “κλέβουν” το τρίποντο με γκολ των Χατζηλία και Στιβακτά στις καθυστερήσεις (9-7). Οι “Ιταλοί” ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, ωστόσο η Logimed ήταν εκείνη που έκανε τη μεγάλη ανατροπή στο 6-7 με μεγάλους MVP τους Σιρανίδη Βαγγέλη και Στέλιο που αμφότεροι πέτυχαν χατ-τρικ, αλλά δυστυχώς για εκείνους ούτε η νίκη ήρθε αλλά ούτε καν η ισοπαλία!

Στον 1o όμιλο με σχετική ευκολία, Jackals και Dream Team Γλυκών Νερών προκρίθηκαν ήδη στη φάση των “16”του Summer Cup Golden αριθμώντας 2/2.

Τα “τσακάλια” όπως και στην πρεμιέρα, δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στην Attico Rovers (9-2 με MVP τον Χριστόπουλο), ενώ η Dream Team που τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο από τους Γυπαετούς Αδαμών (1-2) εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του αρχηγού, Στέλιου Ματσούκα και το αριθμητικό πλεονέκτημα της για να ανατρέψει την κατάσταση στο 2ο ημίχρονο και να εξασφαλίσει κι εκείνη το ‘χρυσό εισιτήριο” νικώντας τελικά με 7-3 (MVP Σταύρου).

Την τελευταία αγωνιστική Jackals και Dream Team θα αγωνιστούν με φόντο την πρώτη θέση και το γκρουπ των ισχυρών, ενώ Attico και Γυπαετοί θα κονταροχτυπηθούν για την 3η προνομιούχο θέση που οδηγεί στον προημιτελικό του Summer Cup Silver.