Σε θρίαμβο της Shpartallimi εξελίχθηκε ο προημιτελικός του Gold Cup Athens 2020 κόντρα στη Jugopiastika (9-1), αφού χάρη στην εμπειρία της κατάφερε να… κοιμίσει τον αντίπαλο , και ύστερα από ένα άκρως ισορροπημένο 1ο ημίχρονο, να τον “καθαρίσει” στην επανάληψη!

ΜVP του παιχνιδιού, ο νεαρός Τζόι Σεϊτι που πέτυχε 5 τέρματα, ενω μεγάλοι πρωταγωνιστές μπορεί να θεωρηθούν και οι 6 ποδοσφαιριστές της Shpartallimi, που έπιασαν κορυφαία απόδοση και οδήγησαν τη φιλόδοξη Jugopiastika στη μεγαλύτερη ήττα της ιστορίας της.

Φυσικά, κάτι τέτοιο όπως προαναφέρθηκε δεν φάνηκε εξ αρχής. Η Shpartallimi δοκίμασε πολλές φορές τα αντανακλαστικά του Κοττάκη μέχρι το 8′ όταν και προηγήθηκε με τον Αλκέτ, αλλά η συνέχεια ήταν άκρως ισορροπημένη. Χρειάστηκε να περάσουν αλλά 18′ για να συμβεί το επόμενο γκολ από τον Σεϊτι κι ενώ όλες οι τελικές κατέληγαν είτε εκτός είτε στους Μιχαλιτση ή Κοττάκη που έκαναν πολύ καλό παιχνίδι. Ο Μιχαλιτσης θα κάνει μάλιστα την απόκρουση του αγώνα στο 3ο λεπτό τον καθυστερήσεων του πρώτου μέρους σε τετ α τετ απέναντι στον Μπάτσα , και ουσιαστικά εκεί θα “ενταφιάσει” όλες τις ελπίδες των περσινων φιναλίστ για να επιστρέψουν στον αγώνα.

Στο 2ο μέρος κι ενώ η Jugo ήταν από το ξεκίνημα πιο πιεστική, στο 32′, ξανά ο Αλκέτ θα κάνει τρομερή ενέργεια στην αντεπίθεση και περνώντας ανάμεσα από Στάμο και Αγγελίνα θα βγει απέναντι από τον Κοττακη όπου θα τον εκτελέσει με ξερό σουτ για το 3-0.

Η συνέχεια ήταν σκέτος μονόδρομος με την Shpartallimi να φτάνει άνετα πλέον στο 8-0, εκμεταλλευόμενη αφενός το μομέντουμ της, κι αφετέρου την εκπληκτική άμυνα της με το… τρίγωνο: Μπεγκαϊ, Γκερτι και Μιχαλιτση να είναι σε δαιμονιώδη κατάσταση.

Το γκολ της… Τιμής για την ομάδα του Ζαφειράκη πέτυχε ο Αγγελίνας στο 48′, ενώ το σκορ έκλεισε ο Σεϊτι στο 50′.

Jugopiastika: Κοττάκης, Χαραλαμπόπουλος Μπούρας, Ζαφειράκης, Ντουκούζις, Ζαχαρόπουλος, Αγγελίνας, Στάμος, Μπάτσας

Shpartallimi: Μιχαλίτσης, Μπεγκαΐ, Γκέρτι, Γκέργκι, Αλκέτ, Σεϊτι