Σε ένα ματς που μονίμως ήταν στα… όρια, και θύμιζε αμφίρροπο “μπραντ ντε φερ”, η Dream Team Γλυκών Νερών πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και προκρίθηκε στον προημιτελικό του Gold Gup (Summer Cup 2020) με 5-4 επί της San Pedro, χάρη σε γκολ του Σταύρου στο 45′, ολοκληρώνοντας έτσι την πρώτη έκπληξη της φάσης των “16”.

Ο Σταύρου αναδείχθηκε για 3η φορά MVP (στα 4 παιχνίδια της ομάδας των Γλυκών Νερών) πετυχαίνοντας χατ-τρικ, και ολοκλήρωσε ένα μεγάλο θρίαμβο σε ένα παιχνίδι που είχε πολύ ένταση, πάθος, και που βγήκαν συνολικά 7 κίτρινες κάρτες από το “τσεπάκι” του διαιτητή!

Η Dream Team ευτύχισε να “αιφνιδιάσει” τη San Pedro από το 7′ χάρη σε τέρμα του κορυφαίου ποδοσφαιριστή της, και -όσο οξύμωρο- κι αν φαντάζει, δεν βρέθηκε ποτέ στη συνέχεια πίσω στο σκορ. Η ομάδα του Άγιου Πέτρου ισοφάρισε με τον Νταλάνη στο 21′ κι ενώ το παιχνίδι ήταν άκρως ισορροπημένο, αλλά στο 23′ κι ενώ “αγκάλιασε” το 2-1, ο Σπύρος Ζούγος “νικήθηκε” εξ επαφής από τον εντυπωσιακό Βοτσίδη που σύρθηκε σαν… πύθωνας για να γραπώσει το θήραμα του, που ήταν η μπάλα και να αποσοβήσει το κατά τα άλλα βέβαιο γκολ!

Στο 24′ λοιπόν, κι ενώ δεν έγινε η ανατροπή, ύστερα από περιπετειώδη φάση ο Προβίδης θα κάνει μια εξαιρετική ασίστ στον Δελιβελιώτη για το 1-2.

Το 1-3 θα γίνει 3 αγωνιστικά λεπτά αργότερα αφού ουσιαστικά με το “καλησπέρα” της επανάληψης ο Σταύρου θα δώσει προβάδισμα 2 τερμάτων στην “Ομάδα όνειρο”.

Κι ενώ η πλάστιγγα φάνηκε να… γέρνει  για τα καλά προς την ομάδα των Γλυκών Νερών η San Pedro πολιόρκησε αμέσως μετά, κι αρχικά μείωσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ρεμούνδου στο 34′ για να δεχθεί αμέσως γκολ από τον Βλαχιώτη στο ίδιο λεπτό, με τον Αντώνη Κόντη όμως να μειώνει ξανά (!) στο γκολ (3-4) μέσα σε δευτερόλεπτα από την ασίστ του Νταλάνη. Κι όλα αυτά μέσα σε 60 δευτερόλεπτα “φωτιά”!

Στο τελευταίο 12λεπτό το παιχνίδι είχε αρκετά φάουλ και… φωνές με αποτέλεσμα ο ρυθμός να κόβεται συνεχώς. Η Dream Team, εν τέλει θα δικαιωθεί στο 44′ όταν ένα λεπτό μετά το τάιμ άουτ του Δημοσθένη Ντούγια, ο Σταύρου θα εκμεταλλευτεί την αδράνεια στην άμυνα της San Pedro και θα γράψει το τελικό σκορ, παρά την πίεση που άσκησε η ομάδα του Άγιου Πέτρου τα τελευταία λεπτά, και θα ολοκληρώσει την πρώτη μεγάλη έκπληξη της νοκ-άουτ φάσης.

San Pedro: Ζούγος Μ, Ζούγος Σ, Κόντης Μ, Παπαπούλιος, Ζησόπουλος, Κόντης Α (1), Σταυρουλιδάκης, Νταλάνης (1), Δουλγεράκης, Ρεμούνδος (2)

Dream Team Γλυκών Νερών: Βοτσίδης, Ντούγιας Δ, Ντούγιας Π, Ζούρας, Προβίδης, Δελιβελιώτης (1), Λαμπρόπουλος, Σταύρου (MVP/3), Βλαχιώτης (1)

Έτσι, την ερχόμενη Δευτέρα, θα αντιμετωπίσει στον προημιτελικό τους Jackals, ομάδα που αντιμετώπισε και στην Α΄φάση (ήττα με 5-4), που με τη σειρά τους προκρίθηκε σε βάρος της Logimed με 11-5.

Στο πρώτο ημίχρονο η Logimed (διέθετε μόλις 6 ποδοσφαιριστές και καμία αλλαγή) κοίταξε στα μάτια το φαβορί και διεκδίκησε στα ίσια τις πιθανότητες για την πρόκριση (5-3), ωστόσο στην επανάληψη το βαθύ ροστέρ των 9 ποδοσφαιριστών αλλά και το ταλέντο των “τσακαλιών”, θα παίξει ρόλο-κλειδί για μια άνετη όπως αποδείχθηκε πρόκριση στη συνέχεια. Μεγάλος MVP αναδείχθηκε ο Δημήτρης Καρύδας που πέτυχε 4 γκολ, ενώ σε μεγάλο βράδυ βρέθηκε ξανά ο Νάσι Σάλα που πέτυχε χατ-τρικ.