Στο “repeat” του φετινού τελικού της Silver League Athens, Tifosi FC και Attica FC, κονταροχτυπήθηκαν στη φάση των “16” του Golden Cup Athens 2020, με τους τελευταίους να παίρνουν την… άτυπη ρεβάνς για τον χαμένο τελικό του περασμένου μήνα, και να επικρατούν στα σημεία με 8-7, εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκριση τους στον προημιτελικό!

Μέσα σε μόλις λίγες βδομάδες οι 2 ομάδες έδωσαν ακόμα ένα… σόου που κράτησε με κομμένη την ανάσα όσους το παρακολούθησαν, μόνο που αυτή τη φορά ο νικητής (ξανά στις λεπτομέρειες) ήταν διαφορετικός.

Μάλιστα, αυτή τη φορά, η αδρεναλίνη ανέβηκε περισσότερο, καθώς μιλάμε για έναν αγώνα που τα είχε όλα και που η Attica στάθηκε πιο τυχερή αλλά -κυρίως- ικανή στο φινάλε, όπου πέτυχε τα γκολ που έκριναν την πρόκριση!

Ουσιαστικά, η Attica προσπάθησε να “καθαρίσει” από την αρχή τη νίκη, και στο πρώτο οκτάλεπο προηγήθηκε με 3-0 (!) χάρη σε γκολ των Μάλο και Κέσκο (2), ζαλίζοντας τους Tifosi που μετά το 10λεπτό προσπάθησαν να απαντήσουν! Η ομάδα του Σάκη Μαλιαρίτση, μπήκε πιο αποφασισμένη να πάρει τη ρεβάνς από τον χαμένο τελικό εκ του αποτελέσματος, αυτή η εξαιρετική εκκίνηση της έκρινε την πρόκρισή της!

Οι Ιταλοί που ήταν ανώτεροι στο υπόλοιπο του ημιχρόνου βρήκαν το γκολ της μείωσης με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Κανδηράκη, όμως η Attica σε όλο το ματς είχε πάντα την απάντηση και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 4-1 (Χασιώτης)!

Λίγο πριν από την ανάπαυλα τα αίματα άναψαν όταν μετά από σκληρό φάουλ πάνω στον Μανιά, δημιουργήθηκε σύρραξη ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα να αποβληθούν οι Κέσκο και Παπακωνσταντίνου για Attica και Tifosi, με τον πρώτο λόγω σπρωξίματος εκτός φάσης, και τον 2ο επειδή συνεχώς “προκαλούσε” με τη στάση του, τους αντιπάλους. Ίσως και στη 2η περίπτωση η απευθείας κόκκινη να θεωρείτε υπερβολική, αλλά η απόφαση του διαιτητή ήταν ξεκάθαρη, με αποτέλεσμα οι 2 ομάδες να αγωνιζτούν μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου με ποδοσφαιριστή λιγότερο. Συνήθως η ένταση και τα νεύρα είναι υπέρ της ομάδας που προηγείται, ωστόσο στην προκειμένη περίπτωση, οι Tifosi δεν πτοήθηκαν ποτέ…

Στην επανάληψη το γρήγορο γκολ του Χατζηλία (30′) και η μείωση σε 4-2 ήταν η αρχή για το τι θα ακολουθούσε:  Παρά το γεγονός ότι η Attica έκανε σε μηδέν χρόνο (Μάλο) το 5-2 από κει και πέρα στο γήπεδο υπήρχε μόνο μια ομάδα και αυτή ήταν η Tifosi που σφυροκοπούσε ανελέητα, με πίεση σε όλους τους χώρους και πάθος σε όλες τις φάσεις.

Μόνο τυχαίο άλλωστε δεν μπορεί να θεωρηθεί το γεγονός ότι μέχρι το 40′ οι Ιταλοί, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 5-5 χάρη σε τέρματα των Δρόση, Στιβακτά, Χατζηλία, ενώ έχασαν κι άλλα τόσα γκολ για το προβάδισμα.

Κι όμως, παρά το μομέντουμ της ψυχολογίας, η ολική ανατροπή δεν έμελλε να ρθει ποτέ, καθώς η Attica αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική και ουσιαστική. Με παιχνίδι αντεπιθέσεων γίνεται σε μια ανύποπτη φάση το 6-5, όταν ο Γκούβας έκανε άστοχη έξοδο και νικήθηκε από τον Δημήτρη Μαλιαρίτση με αποτέλεσμα οι Tifosi να κυνηγούν ξανά. Κι αν κατάφεραν και ισοφάρισαν με τον Δρόση στο 46′ κι όλα έδειχναν ότι οδηγούμαστε στα… πέναλτι, τελικά, τα γκολ των Μάλο (MVP) και Μαλιαρίτση στο 49′ και το 50′ “κλείδωσαν” την πρόκριση για την ομάδα του Σάκη Μαλιαρίτση. Το μόνο που κατάφεραν οι “Ιταλοί” ήταν απλά να μειώσουν με τον Χατζηλία στις καθυστερήσεις και να πέσουν… ηρωικά μαχόμενοι!

Tifosi FC: Γκούβας, Μανιάς, Στιβακτάς (1), Παπακωνσταντίνου, Δρόσης (2), Χατζηλίας (3), Μαστρόκαλος, Κανδηράκης (1)

Attica FC: Μαλιαρίτσης Π, Μπουλαλάς, Τέχο, Τσάκωνας, Κέσκο (2), Παμπόρης, Χασιώτης (1), Μάλο (MVP/3), Μαλιαρίτσης Δ. (2)

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, Amigos FC και J.P. FC αναδείχθηκαν ισόπαλες 6-6 και οδηγήθηκαν στα πέναλτι με τους πολυ-πρωταθλητές Ελλάδας να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμοι στην ψυχοφθόρο διαδικασία και να επικρατούν με 3-1.

“Μοιραίος” εκτελεστής για την J.P. ο Χρήστος Μπούρας που νικήθηκε από τον Βασιλείου στην πρώτη εκτέλεση, ενώ σπουδαίο παιχνίδι έκανε ο αρχηγός, Γιάννης Πρίνος που πέτυχε 5 γκολ συνολικά κόντρα στο μεγαθήριο και οδήγησε το ματς στην παράταση με γκολ στις καθυστερήσεις! MVP του αγώνα για τους Amigos αναδείχθηκε ο Παναγιωτόπουλος που πέτυχε χατ-τρικ ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Αλέκου Μπέρμπερη αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 38′ λόγω αποβολής τους Λαμπάϊ με 2η κίτρινη.

Στα παιχνίδια του Silver Cup, η Ρούμπιν Ταρζάν εξασφάλισε δια πυρός και σιδήρου την πρόκριση σε βάρος της σκληροτράχηλης Kourayo Vallecano με 6-4, χάρη στο κρίσιμο γκολ του Αντώνη Κετσέ στο 46′ (θα αναμετρηθεί στον ημιτελικό του Final Four με τον νικητή του Power FC – Άτταλος FC), ενώ στο ματς της ημέρας, οι Saints FC κατάφεραν να “λυγίσουν” τον ΑΦΡΟ στη διαδικασία των πέναλτι (3-3 κανονική διάρκεια) επικρατώντας με 3-1, κι έχοντας για απόλυτο MVP τον Βαγγέλη Ευαγγελάτο που απέκρουσε πέναλτι του Καραβάνα κι εν συνεχεία σκόραρε αυτός για να υπογράψει τον θρίαμβο!

Στην κανονική διάρκεια, οι Saints προηγήθηκαν με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο (Τσαλίκης 13′, Κωνσταντόπουλος 20′), με τον ΑΦΡΟ να ανεβάζει όμως στροφές στην επανάληψη και αν ισοφαρίζει με 2 στημένες μπάλες. Αρχικά το πλάγιο του Καραβάνα που κόντραρε στον Κωνσταντόπουλο, κι εν συνεχεία το “πυραυλοκίνητο” απευθείας φάουλ του Ζύμπερη μεταξύ κέντρου και αντίπαλης περιοχής έφεραν το ματς στα ίσια, δέκα λεπτά πριν από το φινάλε.

Στο 45′ ο Κωνσταντόπουλος με κοντινό πλασέ έδωσε ξανά προβάδισμα στους “Αγίους”, ενώ ο Καραγιώργος απάντησε στο 47′ με κοντινή προβολή, ύστερα από τρομερή ασίστ του Ζύμπερη!

Οι Saints θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό του “Final Four”, έναν εκ των Βαρώνων FC ή Γυπαετών Αδαμών από την αναμέτρηση της Παρασκευής…

Saints FC: Ευαγγελάτος (MVP), Χαμηλοθώρης, Λεμπέσης, Παπαδάτος, Διαμαντόπουλος, Λασπάς, Ζαμάγιας, Κωνσταντόπουλος (2), Τσαλίκης (1)

ΑΦΡΟΣ FC: Καβαλάρης, Κλοπ, Παπαδάκης, Τατασόπουλος, Καραγιώργος (1), Καραβάνας (1), Ζύμπερης (1)