Το μεγάλο φαβορί του Final Four, ο Άτταλος FC, “κάλπασε” στην κορυφή, ύστερα από 2 αποφασιστικές νίκες κόντρα σε Ρουμπιν Ταρζάν (ημιτελικός) και Βαρόνους (τελικός) στο Kifisia Soccer Club, και ανακηρύχθηκε ως ο νέος πρωταθλητής του Silver Cup Summer 2020!

Μεγάλοι πρωταγωνιστές, στην ομάδα των “αστέρων” του… προπονητή Νίκου Στάμου (λόγω συμμετοχής του στα νοκ-άουτ του Gold Cup με την Jugopiastika δεν αγωνίστηκε στο Final Four του Silver Cup), αναδείχθηκαν τα πιο λαμπερά: Λύγκος, Χρυσανθακόπουλος και Γκούγκας οι οποίοι πέτυχαν τα… 9 από τα συνολικά τέρματα του θριάμβου 12-5 (!) επί των κουρασμένων Βαρόνων, που έκαναν τη μεγάλη υπέρβαση στον ημιτελικό κόντρα στους Saints, αλλά στο μεγάλο ματς, λόγω του μικρού τους ρόστερ τους, “ξέμειναν” από δυνάμεις.

Ο Άτταλος εξαρχής έδειξε ότι είναι το μεγάλο αφεντικό της αναμέτρησης, και μόλις στο πρώτο 15λεπτό προηγήθηκε με… 4-0, θυμίζοντας στους Βαρόνους που και πέρυσι είχαν βρεθεί στο μεγάλο τελικό της κατηγορίας -και είχαν δεχθεί βαριά ήττα-, μνήμες… Ηπειρώτικου!

Παρόλα αυτά, όταν σημειώθηκε το εκτεταμένο ροτέϊσον του 10μελούς ρόστερ, οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Στάμου χαλάρωσαν και λίγο έλειψε να το πληρώσουν, αφού οι Τζέϊσον και Βασιλάκης μείωσαν μέχρι το 20′ σε 4-2, ενώ λίγο έλειψε να πετύχουν και το 4-3, αλλά ο Λούτσας έκανε σπουδαία επέμβαση.

Στο τελευταίο 2λεπτό του ημιχρόνου ο Άτταλος σημείωσε ακόμα 2 γκολ, και όντας μπροστά στο σκορ με 6-2, ενταφίασε τις όποιες ελπίδες των Βαρόνων να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Το 2ο μέρος κοινώς, ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Άτταλο να προηγείται σε κάποια φάση, ακόμα και με σκορ 12-3, και τους Βαρόνους να μειώνουν με το μεγάλο αστέρι τους, Γκίλι Σκρελάϊ και τον Τζέϊσον (χατ-τρικ) στο τελικό 12-5.

Άτταλος FC: Λούτσας, Ανδρίκος, Καρακάσης, Κέσκος, Πάσσαρης (1), Καλέργης (1), Βάσος, Χρυσανθακόπουλος (3), Λύγκος (MVP/4), Γκούγκας (2)

Βαρόνοι FC: Άρα, Τσεκάϊ, Βελίγια, Μπόυσι, Σκρελάϊ (1), Πλανγκάϊ, Τζέϊσον (3), Βασιλάκης (1)

Οι Βαρόνοι είχαν κάνει άλλωστε τη μεγάλη υπέρβαση στον ημιτελικό κόντρα στους Saints FC, οι οποίοι σύμφωνα με πολλούς ήταν το μεγάλο φαβορί για τον τελικό, επικρατώντας με σκορ 7-4. Στο πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 3-3, αλλά στην επανάληψη οι νεαροί ποδοσφαιριστές πάτησαν γκάζι και έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος, Τζέϊσον Τσιχριτζή (πέτυχε χατ-τρικ) έκαναν την διαφορά. Ο Σκρελάϊ επίσης ξεχώρισε, και για το λόγο αυτό με την ολοκλήρωση του 50λέπτου δέχθηκε προτάσεις από πολλούς μάνατζερ που βρέθηκαν στο γήπεδο αναζητώντας τα μελλοντικά ταλέντα!

Στον 2ο ημιτελικό ο Άτταλος αντιμετώπισε τη λαβωμένοι Ρούμπιν Ταρζάν, που κατέβηκε δίχως, Κετσέ, Καζάνα, Σταμογιώργο, Ανδρέου, Λαγό κλπ, αλλά παρόλα αυτά τα “χρειάστηκε” στο 2ο ημίχρονο, αφού το σκορ παρέμενε στο 5-4 μέχρι και το τελευταίο 5λεπτό, όταν άνοιξε η ψαλίδα.