Το Summer Cup Athens 2020 είχε τον… επίλογο του 2019, μιας και η πρωταθλήτρια Magufana όχι απλά δεν αποχωρίστηκε τα “σκήπτρα” της, αλλά αντ’ αυτού εδραίωσε ακόμα περισσότερο την κυριαρχία της στον θεσμό, πραγματοποιώντας “repeat”και επικρατώντας αυτή τη φορά επί της φιλόδοξης S.R.B. FC με 4-2!

Η πρωταθλήτρια μπορεί να τα… χρειάστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ισοφάρισε και πίεσε η S.R.B. του Πέτρου Φασουλή, αλλά για ακόμα μια φορά, το  μεγάλο αστέρι της, Τζόϊ Τσαρκάνι, την πήρε από το χέρι και με δύο κρίσιμα γκολ στην τελική ευθεία του ματς την οδήγησε σε ακόμα μια τεράστια επιτυχία, και πιο συγκεκριμένα το 4ο τρόπαιο μέσα στη σεζόν!

Η Magufana, ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ με τον Κοντιζά στο 14′, αλλά χάρη στις επεμβάσεις του κορυφαίου ποδοσφαιριστή της διοργάνωσης, και τερματοφύλακα της ομάδας του Ωρωπού, Δημήτρη Κυριατζή, το σκορ δεν… άνοιξε άλλο.

Σε μια βραδιά… τερματοφυλάκων όμως και ο Μάριος Μουζάκης ήταν άψογος όπου χρειάστηκε, μέχρις ότου φτάσουμε στο 25′ όπου η πρωταθλήτρια χρειάστηκε και τη βοήθεια της τύχης, μιας και ο Αλιάϊ βρέθηκε αφύλακτος από γέμισμα στο 2ο δοκάρι, αλλά η κεφαλιά-ψαράκι του έσκασε στο έδαφος και αναπήδησε πάνω από τα δοκάρια!

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός ανέβηκε, και το γεγονός πως η S.R.B. ισοφάρισε με τον Μπραχιμάϊ (31′)  ύστερα από εκπληκτική ενέργεια του Μάλαϊ, δημιούργησε σύγχυση στην ομάδα του Γιάννη Λίτση, που έπρεπε να βρει κι άλλα γκολ για να ηγηθεί στο σκορ.

Κι ενώ η S.R.B. είχε την ψυχολογία με το μέρος της αλλά και την ευκαιρία του αγώνα με τετ-α-τετ του Αλιάϊ (34′) το οποίο θα βγάλει με τα πόδια ο Μουζάκης, ένα λάθος του Μπραχιμάϊ από εκτέλεση φάουλ έξω από την περιοχή της Magufana, έδωσε κατοχή στον Τσαρκάνι, ο οποίος στην αντεπίθεση βρήκε τον Τσιγκόπουλο που κεραυνοβόλησε τον Κυριατζή για το 2-1 (38′), προβάδισμα το οποίο έμελλε να κρατήσει η πρωταθλήτρια μέχρι το φινάλε!

Ο ίδιος ο Τσαρκάνι, στο 44′ θα είναι αυτός που θα “τρυπήσει” με συρτό σουτ τον Κυριατζή για το 3-1 ύστερα από άψογη συνδυασμένη προσπάθεια των Κοντιζά και Τσιγκόπουλου για να δώσει… αέρα νικητή στην ομάδα του και να “σφραγίσει” τον τίτλο.

Μάλιστα, ο Τσαρκάνι θα είναι αυτός που θα κλείσει και το δείκτη του σκορ στο 49′, κι ενώ ο Τσέλας είχε μειώσει με τυχερό τρόπο 1 λεπτό νωρίτερα, παρεμβαίνοντας στην πονηρή απευθείας εκτέλεση πλαγίου του Σουβατζή, στέλνοντας την μπάλα με την… πλάτη στο “γάμα” του Μουζάκη.

Παρά την αξιοσέβαστη προσπάθεια της S.R.B. FC, η Magufana απέδειξε ξανά, πως αυτή τη στιγμή, διαθέτει το πιο ποιοτικό και οργανωμένο σύνολο, το οποίο είναι φτιαγμένο για τίτλους. Τέλος, αξίζει να αναφερθεί πως η ομάδα του Λίτση, φτάνει για 3η σερί χρονιά στον μεγάλο τελικό, ενώ για 2η συνεχόμενη κατακτά το βαρύτιμο τρόπαιο, και με αυτό τον τρόπο γίνεται η 1η ομάδα που καταφέρνει και κάνει repeat, σε μια κορυφαία διοργάνωση Μίνι-Ποδοσφαίρου.

S.R.B. FC: Κυριατζής, Φασουλής, Σουβατζής, Μάλαϊ, Αλιάϊ, Μπραχιμάϊ (1), Τσέλλας (1), Γαβαλάς

Magufana: Μουζάκης, Σταγάκης, Χριστόπουλος, Αθανασόπουλος, Γκαμπέσης, Ντάλλης, Σκεντεράϊ, Σταμάτης, Λίτσης, Κόντιζάς (1), Τσαρκάνι (MVP/2), Τσιγκόπουλος (1)

Στους ημιτελικούς, η Magufana, κατάφερε να επιβληθεί της “λαβωμένης” Shpartallimi με 7-4, με τον Τσαρκάνι να “σερβίρει” και τον Τσιγκόπουλο να σκοράρει (χατ-τρικ) και να αναδεικνύεται MVP. Κρίσιμο τέρμα για την Magu, το 4-2, ακριβώς με τη συμπλήρωση 25′, το οποίο της έδωσε αέρα νικητή στην επανάληψη και προηγούνταν σταθερά με 2 τέρματα σε ολόκληρο το ματς. Για τη Shpartallimi ξεχώρισαν για ακόμα ένα παιχνίδι οι Αλκέτ και Τζόι Σεϊτι.

Τέλος, στον πρώτο αγώνα, παρόλο που οι Jackals “πάτησαν” την S.R.B. για ένα ολόκληρο ημίχρονο, δέχθηκαν μια από τις σκληρότερες ήττες τη ιστορίας τους με 4-1 και παρότι φαβορί αποχαιρέτησαν -ξανά- πριν από το μεγάλο τελικό! Ο Κούρτι έβαλε τα “Τσακάλια” μπροστά στο 18′ αλλά ύστερα από έναν ολέθριο λάθος του Κοκώνη, η S.R.B. ισοφάρισε και πίστεψε στο θετικό αποτέλεσμα, το οποίο θα έρθει στην επανάληψη. Το 2-1 του Τσέλλα στο 39′, απλά άγχωσε τους Jackals και σε ένα ισορροπημένο πλέον παιχνίδι, τα επιθετικά ρίσκα δεν βγήκαν με αποτέλεσμα Τσέλλας και Αλιάϊ να τους πληγώσουν στην… κόντρα επίθεση και να υπογράψουν ένα μεγάλο θρίαμβο για την ομάδα του Πέτρου Φασουλή!