Ο… πρόωρος τελικός του Gold Cup Summer, παίχτηκε ανάμεσα σε 2 πρώην πρωταθλητές του θεσμού στην προημιτελική φάση, όπου: Magufana και Amigos FC κονταροχτυπήθηκαν επί ίσοις όροις για 50 λεπτά, με την ομάδα του Γιάννη Λίτση να παίρνει τελικά τη νίκη σε σε ένα άκρως “επεισοδιακό” παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες και ολοκληρώθηκε με σκορ 4-2!

Μεγάλος MVP ενός αγώνα, που εμπεριείχε μεγάλη ποδοσφαιρική ένταση και θύμισε ένα μεγάλο ντέρμπι από τα παλιά, αναδείχθηκε ο Τζόι Τσαρκάνι, που πέτυχε χατ-τρικ, δίνοντας έτσι το εισιτήριο της πρόκρισης του Final Four στην πρωταθλήτρια, που θα έχει την ευκαιρία την επόμενη Τρίτη να κάνει για πρώτη φορά στα χρονικά το… repeat!

Ο δρόμος όμως όπως άπαντες άλλωστε περίμεναν, με πρώτο απ’ όλους τον Γιάννη Λίτση δεν ήταν στρωμένος με ροδοπέταλα. Οι Amigos FC μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν ύστερα από συνδυασμένη προσπάθεια και κοντινό πλασέ του αρχηγού, Γουιλ Μπέρμπερη στο 8′, κάνοντας τα πράγματα ακόμη πιο δύσκολα.

Η Magufana θα αντεπιτεθεί, και τελικά από κόρνερ και κοντινό πλασέ του Τσιγκόπουλου (15′) θα ισοφαρίσει σε 1-1, κι ενώ το παιχνίδι είχε ισορροπήσει για τα καλά πλέον. Η υπόλοιπη ιστορία του πρώτου ημιχρόνου θα ξετυλιχτεί μέσα σε 1′ όταν μετά το 20λεπτό ο Τσαρκάνι θα δώσει προβάδισμα με μακρινό σουτ στην πρωταθλήτρια, για να απαντήσει με εντυπωσιακό σουτ στο “γάμα” του Μουζάκη ο Ντάτης και να “κλείσει” το ημίχρονο με 2-2.

Στην επανάληψη, το μεγάλο ροστερ της Magufana τη βοήθησε να δίνει εκείνη το ρυθμό και να ελέγχει καλύτερα το ρυθμό, αφού ουσιαστικά το ροτέϊσον της περιελάμβανε τους 10 από τους 12 ποδοσφαιριστές της, όταν για τους Amigos συμπεριλαμβανόντουσαν μόνο οι 7. Το γκολ του Τσαρκάνι στο 34′ άλλαξε τις ισορροπίες (φέρει ευθύνη ο Βασιλείου καθώς δέχθηκε το γκολ από απόσταση και στην κλειστή γωνία του) και ανάγκασε τους Amigos FC μα ρισκάρουν μόλις από το 40′ και να αγωνιστούν με τον Αλέκο Μπέρμπερη ως “flying γκολκίπερ”, τακτική που όμως δεν απέδωσε, αφού μπορεί στην επίθεση να είχαν ένα εξτρά στήριγμα, αλλά αμυντικά ήταν πιο ευάλωτοι.

Ο ουσιαστικός επίλογος, κι ενώ το ματς ήταν στην κόψη μέχρι το 45′, γράφτηκε ξανά από τον μεγάλο πρωταγωνιστή Τζόι Τσαρκάνι, ο οποίος με ωραία ατομική ενέργεια από την αριστερή πλευρά της επίθεσης εμβόλισε την αντίπαλη άμυνα και έβαλε την ομάδα του μπροστά με +2, για πρώτη φορά στο ματς.

Τα σουτ του Ντάτη και του Λαμπάϊ στη συνέχεια είτε κατέληξαν ελάχιστα άουτ, είτε τα απέκρουσε ο Μουζάκης, ενώ στην κόντρα-επίθεση Παναγιωτόπουλος και Μπέρμπερης απέτρεψαν τον θρίαμβο.

Έτσι η Magufana θα επικρατήσει για 3η φορά φέτος (και αυτή οριακά) σε βάρος των Amigos FC και θα τους ισοφαρίσει στις νίκες ανά τα μεταξύ τους παιχνίδια στους αγωνιστικούς χώρους.  Πλέον περιμένει το αποτέλεσμα της Παρασκευής, ανάμεσα σε Jugopiastika και Shpartallimi για να γνωρίζει ποια ομάδα θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό.

Magufana FC: Μουζάκης, Παπαδάκης, Αθανασόπουλος, Σταγάκης, Χριστόπουλος, Γκαμπέσης, Σταμάτης, Σκεντεραϊ, Τσαγκάς, Κοντιζάς, Τσαρκάνι (MVP/3), Τσιγκόπουλος (1)

Amigos FC: Βασιλείου, Παναγιωτόπουλος, Ντούμος, Λαμπάϊ, Μπέρμπερης Α, Πάτσος, Ντάτης (1), Μπέρμπερης Γ. (1)